Հայաստանը 4 միավորով անկում է արձանագրել ինտերնետի ազատության ոլորտում. Freedom House
Հայաստանը, Freedom House-ի տվյալներով, 4 միավորով անկում է արձանագրել ինտերնետի ազատության ոլորտում: Այդ մասին ասված է իրավապաշտպան կազմակերպության հրապարակած «Ազատությունն ինտերնետում» 2021թ. զեկույցում:
Այս զեկույցում գնահատվում է ինտերնետի ազատությունն աշխարհում։ 2020 թվականից հետո Հայաստանը 4 միավորով անկում է արձանագրել ինտերնետի ազատության ոլորտում՝ երկրի վարկանիշը 75-ից նվազելով դարձել է 71 միավոր 100 միավոր սանդղակով։
Այս ցուցանիշը արտացոլում է Ադրբեջանի կողմից Արցախում սանձազերծած պատերազմի հետևանքով տարբեր կայքերի և դոմեյնների արգելափակումը, հայկական կայքերի վրա հարձակումները, ԶԼՄ-ների՝ կոնֆլիկտը լուսաբանելու դժվարությունները պայմանավորված Հայաստանում ռազմական դրության հայտարարմամբ, Կորոնավիրուսի հետևանքով անհատների տեղորոշող տվյալների հավաքագրումը, և այլն։
Զեկույցում մասնավորապես ասվում է․
«Հայաստանում ինտերնետի ազատությունը զգալիորեն նվազեց՝ Լեռնային Ղարաբաղում էթնիկ հայկական և ադրբեջանական ուժերի միջև զինված հակամարտության ընթացքում կառավարության կողմից ընդունված տեղեկատվության ազատ հոսքի սահմանափակումների արդյունքում:
2020 թվականի սեպտեմբերի վերջին ռազմական դրության կիրառումը լայն սահմանափակումներ դրեց ԶԼՄ -ների ՝ մարտական գործողությունների մասին տեղեկատվություն տրամադրելու ունակության վրա, այդ թվում ՝ արգելելով ազգային անվտանգությունը վտանգող խոսքը, թույլ տալով իշխանություններին պահանջել նյութերի հեռացում և տուգանքներ պահանջները չկատարելու համար:
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի կառավարությունը խոստացել է զբաղվել երկարաժամկետ խնդիրներով, այդ թվում ՝ համակարգային կոռուպցիայով, ոչ թափանցիկ քաղաքականության մշակմամբ, թերի ընտրական համակարգով և օրենքի թույլ գերակայությամբ:
Չնայած կառավարության բարեփոխիչ դիրքորոշմանը՝ դատական համակարգում քաղաքական միջամտության և ԶԼՄ -ների նկատմամբ անբարյացակամ հռետորաբանության վերաբերյալ մտահոգությունները դեռ շարունակվում են: 2020 թվականին երկրի քաղաքականությունը լրջորեն ապակայունացավ, երբ Լեռնային Ղարաբաղի տարածքի վերահսկողության պատճառով սկսվեց զինված հակամարտություն ադրբեջանական ուժերի հետ»:

Армения опустилась на 4 строчки в сфере свободы интернета: Freedom House
Армения, по данным Freedom House, на 4 строчки опустилась в сфере свободы интернета, набрав 71 балл из 100 возможных. Об этом говорится в опубликованном правозащитной организацией докладе «Свобода интернета».
Этот показатель обусловлен блокировкой различных сайтов и доменов при хакерском нападении на армянские ресурсы во время войны, развязанной Азербайджаном против Арцаха, а также трудностями при освещении конфликта в связи с объявлением военного положения, сложностями сбора данных вследствие коронавируса и др.
В докладе, в частности, говорится: «Свобода интернета в Армении значительно ограничилась в результате мер, предпринятых правительством по управлению информационными потоками в ходе вооруженного конфликта между армянскими и азербайджанскими силами в Нагорном Карабахе. В конце сентября 2020 года объявление военного положения значительно ограничило возможность СМИ предоставлять информацию о боевых действиях, запрет был наложен на публикацию материалов, угрожающих национальной безопасности, за властями было оставлено право требовать удаления подобных материалов и применения штрафов за невыполнение этих требований.
Правительство премьер-министра Никола Пашиняна обещало заняться долгосрочными проблемами, в том числе системной коррупцией, пробелами в избирательной системе и недостаточным применением закона в различных сферах.
Несмотря на реформы правительства Армении, риторика, направленная против СМИ, а также опасения по поводу политического вмешательства в работу судебной системы продолжают вызывать обеспокоенность. После начала войны в нагорном Карабахе в 2020 году ситуация в стране серьезно дестабилизировалась».