Հայաստանում 2024 թվականի առաջին երեք ամիսներին զբոսաշրջային հոսքի անկում է գրանցվել
Հայաստանում 2024 թվականի առաջին երեք ամիսներին, 2023 թվականի նույն ժամանակահատվածի համեմատ, զբոսաշրջային հոսքի անկում է գրանցվել։ Այս մասին հունիսի 7-ին Ազգային ժողովում` Ֆինանսավարկային և բյուջետային հարցերի մշտական խորհրդարանական հանձնաժողովի նիստում՝ 2024 թվականի առաջին եռամսյակի պետական բյուջեի կատարման հաշվետվության քննարկման ժամանակ հայտարարեց Հայաստանի ֆինանսների փոխնախարար Վահան Սիրունյանը։
Անկումը, ըստ նրա, կազմել է 1,9 տոկոս։
«Դա հիմնականում պայմանավորված է Ռուսաստանից զբոսաշրջիկների հոսքի 22,2%-ով կրճատմամբ»,- պարզաբանեց Սիրունյանը։
Ընդ որում, այլ երկրներից զբոսաշրջիկների թիվը, ընդհակառակը, աճել է 21%-ով։ Դրան զգալիորեն նպաստել են այցելուները Վրաստանից, Հնդկաստանից և Իրանից:
Ընդհանուր առմամբ, հաշվետու ժամանակահատվածում երկիր, ինչպես նշեց փոխնախարարը, այցելել է 441 հազար մարդ։

В Армении за первые три месяца 2024 года был зафиксирован спад турпотока
В Армении за первые три месяца 2024 года, по сравнению с аналогичным периодом 2023 года, был зафиксирован спад турпотока. Об этом в Национальном Собрании на заседании постоянной парламентской Комиссии по финансово-кредитным и бюджетным вопросам во время обсуждения отчета об исполнении государственного бюджета в первом квартале 2024 года 7 июня заявил заместитель министра финансов Армении Ваан Сирунян.
Спад, по его словам, составил 1, 9%.
«В основном это было обусловлено сокращением притока туристов из России на 22, 2%», - пояснил Сирунян.
При этом, число туристов из других стран наоборот увеличилось на 21%. Этому существенно поспособствовали визитеры из Грузии, Индии, и Ирана.