Ղազախստանն առաջարկել է ՀԱՊԿ համաձայնագրերից մեկում փոփոխություններ կատարել
Ղազախստանի պաշտպանության նախարարությունը հրապարակել է կառավարության որոշումը, որով առաջարկվում է ստորագրել ՀԱՊԿ հավաքական անվտանգության համակարգի ուժերի և միջոցների կազմավորման կարգավիճակի մասին համաձայնագրում փոփոխություններ կատարելու վերաբերյալ արձանագրությունը, հայտնում է Kazinform-ը։
Համաձայնագրում կատարվում են փոփոխություններ, որոնք ուղղված են ՀԱՊԿ անդամ երկրների տարածքներում հավաքական անվտանգության ուժերի ներկայության իրավական դաշտի բարելավմանը։
Այսպիսով, ուղարկող կողմի կազմավորումները կարող են ուղարկվել ընդունող կողմի տարածք հետևյալ դեպքերում.
ընդունող կողմի պաշտոնական խնդրանքին համապատասխան՝ կողմերից մեկի մի քանիսի դեմ սպառնալիքի կամ զինված հարձակման (ագրեսիայի) կոլեկտիվ պաշտպանության իրավունքից օգտվելու, հավաքական անվտանգությանն ուղղված այլ մարտահրավերներին և սպառնալիքներին հակազդելու, կանխելու (կարգավորման) ճգնաժամային իրավիճակների, արտակարգ իրավիճակների վերացման, մարդասիրական օգնության, համատեղ վարժանքներին մասնակցություն և անակնկալ ստուգումների դեպքում։

Казахстан предложил внести изменения в одно из соглашений ОДКБ
Министерство обороны Казахстана опубликовало постановление Правительства, которое вносит предложение о подписании Протокола о внесении изменений в Соглашение о статусе формирований сил и средств системы коллективной безопасности ОДКБ, передает Kazinform.
В Соглашение вносятся изменения, направленные на совершенствования правовой базы для пребывания сил коллективной безопасности на территориях государств-членов ОДКБ.
Так, формирования направляющей стороны могут направляться на территорию принимающей стороны в случаях:
в соответствии с официальным обращением принимающей стороны для реализации права на коллективную оборону в случае угрозы или совершения вооруженного нападения (агрессии) в отношении одной или нескольких сторон, противодействия другим вызовам и угрозам коллективной безопасности, предотвращения (урегулирования) кризисных ситуаций, ликвидации чрезвычайных ситуаций, оказания гуманитарной помощи; для участия в проведении совместных учений и внезапных проверок.