Ցանկանում ենք արհեստական բանականության միջոցով դեղամիջոցների համար նյութեր ստեղծել․Նուբար Աֆեյան
3 տարվա ընթացքում մենք մտադիր ենք ներդրումներ կատարել արհեստական բանականության օգտագործմամբ դեղամիջոցների համար նյութեր ստեղծելու ծրագրերում։ Այս մասին հայտարարել է ամերիկյան Flagship Pioneering վենչուրային հիմնադրամի գլխավոր տնօրեն Նուբար Աֆեյանը։
Բացի այդ, ներդրումներ կկատարվեն արհեստական բանականության օգտագործմամբ գիտական ​​վարկածների ավտոմատացման ոլորտում, հաղորդում է The Boston Globe-ը։
Հիմնադրվելով 1999-ին, Flagship-ը ստեղծել է ավելի քան 100 ընկերություն և օգնել նրանցից 30-ին բորսա դուրս բերել, այդ թվում՝ պատվաստանյութ արտադրող Moderna-ն, որն իր գործունեությունըլ Flagship-ի գրասենյակներում սկսել է  2010 թվականին:
Իր վերջին ներդրումային փուլում Հիմնադրամը հավաքել է 3,6 միլիարդ դոլար, այդ թվում՝ 2,6 միլիարդ դոլար՝ իր ութերորդ հիմնադրամի համար և 1 միլիարդ դոլար՝ կոնկրետ ոլորտներում ռազմավարական գործընկերության զուգահեռ հիմնադրամների համար:

Нубар Афеян: Мы хотим создавать материалы для препаратов с помощью искусственного интеллекта
Мы за 3 года намерены инвестировать в программы по созданию материалов для препаратов с помощью искусственного интеллекта. Об этом заявил генеральный директор американского венчурного фонда Flagship Pioneering Нубар Афеян.
Кроме того, инвестиции будут осуществлены в сферу автоматизации научных гипотез при помощи искусственного интеллекта, передает The Boston Globe.
Компания Flagship, основанная в 1999 году, сформировала более 100 компаний и помогла вывести на биржу 30 из них, включая производителя вакцин Moderna, который начал свою деятельность в офисах Flagship в 2010 году.
В последнем инвестиционном раунде Фонд привлек 3,6 млрд. долларов, в том 2,6 млрд. долларов для своего восьмого фонда и 1 млрд. долларов для параллельных фондов стратегического партнерства в конкретных секторах.