Քննչականի զուգարանի պատուհանից փախուստի դիմողը խուլիգանություն կատարած ռուս բլոգեր է. ՔԿ-ն մանրամասներ է հայտնում
ՀՀ ՔԿ ԵՔՔՎ Էրեբունի և Նուբարաշեն վարչական շրջանների քննչական բաժնում քննվող քրեական վարույթով իրականացվող նախաքննության շրջանակներում, 2023 թվականի դեկտեմբերի 12-ին, ձերբակալված անձի և նույն քրեական վարույթով տուժող, ՌԴ քաղաքացի Յու․ Մաքսիմովսկայայի միջև տեղի է ունեցել առերես հարցաքննություն, որի ավարտից հետո՝ ժամը 21:30-ի սահմաններում, Յու. Մաքսիմովսկայան խնդրել է գնալ զուգարան։ Վերջինիս քննիչը ուղեկցել է քննչական բաժնի աղջիկների համար նախատեսված զուգարան և սպասել դռան դիմաց:
Մտնելով ներս՝ Յ. Մաքսիմովսկայան զուգարանում առկա փոքր պատուհանից փորձել է դիմել փախուստի և ընկել ՀՀ ՆԳՆ ոստիկանության՝ ձերբակալված անձանց պահելու վայրի զբոսանքի համար նախատեսված հատվածում առկա ցանցե տանիքին՝ ստանալով մարմնական վնասվածք: Յու.Մաքսիմովսկայան տեղափոխվել է Էրեբունի բժշկական կենտրոն:
Համաձայն բժշկական հաստատությունից ստացված տեղեկանքի՝ վերջինիս մոտ ախտորոշվել է L2 և L3 ողերի մարմինների կոմպրեսիոն կոտրվածք:
Դեպքի առթիվ 2023 թվականի դեկտեմբերի 12-ին ՀՀ քննչական կոմիտեի Երևան քաղաքի քննչական վարչության Էրեբունի և Նուբարաշեն վարչական շրջանների քննչական  բաժնում ՀՀ քրեական օրենսգրքի 44-506-րդ հոդվածի 1-ին մասով նախաձեռնվել է քրեական վարույթ:
Կատարվել է դեպքի վայրի զննություն:
Հիշեցնենք, որ ՀՀ ՔԿ ԵՔՔՎ Կենտրոն և Նորք-Մարաշ վարչական շրջանների քննչական առաջին բաժնի վարույթում քննվող քրեական վարույթով, որը նախաձեռնվել էր դեկտեմբերի 8-ին՝ ժամը 22:00-ից մինչև 23:30-ն ընկած ժամանակահատվածում Երևան քաղաքի կենտրոնում՝ Թումանյան և Մաշտոց փողոցներում, ՌԴ երկու քաղաքացիների կողմից առերևույթ խուլիգանական արարքներ կատարելու դեպքի առթիվ, Յու․ Մաքսիմովսկայան ունի մեղադրյալի կարգավիճակ, նրա նկատմամբ որպես խափանման միջոց էր ընտրվել կալանքը։
Ծանուցում. Հանցանքի համար մեղադրվողը համարվում է անմեղ, քանի դեռ նրա մեղավորությունն ապացուցված չէ ՀՀ քրեական դատավարության օրենսգրքով սահմանված կարգով` դատարանի` օրինական ուժի մեջ մտած դատավճռով:

Максимовская попыталась сбежать через маленькое окно туалета СИЗО, получила травму
В рамках предварительного следствия, проводимого в рамках уголовного производства, расследуемого следственным отделом СК РА по административным районам Эребуни и Нубарашен, 12 декабря 2023 года между задержанным лицом и потерпевшей по тому же уголовному производству - гражданкой России Ю. Максимовской состоялся очный допрос, после завершения которого около 21:30 Ю. Максимовская попросилась в туалет.
Следователь сопроводил ее в туалет Следственного отдела. Войдя внутрь, Максимовская попыталась сбежать через небольшое окно туалета и упала на сетчатую крышу двора для прогулок задержанных, получив телесные повреждения. Максимовская была доставлена в медицинский центр «Эребуни». Согласно справке, полученной из медицинского учреждения, у последней диагностирован компрессионный перелом тел позвонков L2 и L3.
По факту 12 декабря 2023 года в Следственном отделе административных районов Эребуни и Нубарашен следственного управления Следственного комитета Республики Армения по городу Ереван было возбуждено уголовное производство по части 1 статьи 44-506 Уголовного кодекса Республики Армения. Был проведен осмотр места происшествия.
Напомним, что в рамках уголовного производства, расследуемого в производстве Первого следственного отдела СК РА по административным районам Кентрон и Норк-Мараш, возбужденного 8 декабря по факту совершения с 22:00 до 23:30 двумя гражданами России хулиганских действий в центре Еревана на улицах Туманян и Маштоц, Ю. Максимовская имеет статус обвиняемой, в отношении нее избрана мера пресечения в виде заключения под стражу.