ՄԱԿ Միջազգային դատարանը նոյեմբերի 17-ին ժամանակավոր միջոցների մասին որոշում կկայացնի Ադրբեջանի դեմ ՀՀ հայցով
ՄԱԿ Միջազգային դատարանը ուրբաթ՝ նոյեմբերի 17-ին որոշում կկայացնի ժամանակավոր միջոցների վերաբերյալ միջնորդության մասին 2023թ. սեպտեմբերի 28-ին Հայաստանի ներկայացրած հայցով՝ ռասայական խտրականության բոլոր ձեւերի վերացման մասին միջազգային կոնվենցիայի (Հայաստանն ընդդեմ Ադրբեջանի) կիրառման գործով, տեղեկացրել է ՄԱԿ Միջազգային դատարանի մամուլի ծառայությունը։
Դռնբաց նիստը տեղի կունենա տեղի ժամանակով ժամը 15.00-ին Հաագայի Խաղաղության պալատում, որի ընթացքում դատավոր Ջոան Դոնոհյուն՝ դատարանի նախագահը, կհրապարակի դատարանի որոշումը։
2021թ. սեպտեմբերի 16-ին Հայաստանը հայց էր ներկայացրել Ադրբեջանի դեմ գործ հարուցելու վերաբերյալ՝ կապված ռասայական խտրականության բոլոր ձեւերի վերացման մասին միջազգային կոնվենցիայի խախտումների հետ։

Международный суд ООН 17 ноября вынесет постановление о временных мерах на основании иска Армении против Азербайджана
Международный суд ООН в пятницу 17 ноября 2023 года вынесет свое постановление по ходатайству об указании временных мер,  на основании  иска Армении  от 28 сентября 2023 года по делу о применении Международной конвенции о ликвидации всех форм расовой дискриминации (Армения против Азербайджана), сообщает пресс-служба Международного суда ООН.
Открытое заседание состоится в 15:00  по местному времени во Дворце мира в Гааге, в ходе которого судья Джоан Донохью, председатель Суда, огласит постановление Суда.
16 сентября 2021 года Армения подала иск о возбуждении дела против Азербайджана в связи с нарушениями Международной конвенции о ликвидации всех форм расовой дискриминации.