ՀՀ-ն Ադրբեջանի դեմ գործի շրջանակում հուշագիր է ներկայացրել Արդարադատության միջազգային դատարան
Հայաստանը հուշագիր է ներկայացրել Արդարադատության միջազգային դատարան՝ Ադրբեջանի դեմ «Ռասայական խտրականության բոլոր ձևերի վերացման մասին միջազգային կոնվենցիայի» կիրառման գործով: Այս մասին հայտնում է Միջազգային իրավական հարցերով ներկայացուցիչ Եղիշե Կիրակոսյանն իր գրառման մեջ։
«2023 թ. հունվարի 23-ին Հայաստանը Ադրբեջանի դեմ «Ռասայական խտրականության բոլոր ձևերի վերացման մասին միջազգային կոնվենցիայի» մեկնաբանման և կիրառման գործով Արդարադատության միջազգային դատարան է ներկայացրել հուշագիր, որը մանրամասնորեն ներկայացնում է Ադրբեջանի կողմից «Ռասայական խտրականության բոլոր ձևերի վերացման մասին միջազգային կոնվենցիայի»՝ տասնամյակներ շարունակվող կոպիտ խախտումները» - գրել է Կիրակոսյանը Twitter-ի իր էջում:

Армения обратилась в Международный суд ООН из-за расовой дискриминации в Азербайджане
Армения обратилась в Международный Суд ООН в связи с проявлениями расовой дискриминации в Азербайджане, сообщил в Twitter представитель Армении по международным правовым вопросам Егише Киракосян.
«Армения представила 23 января 2023 года в Международный суд ООН (ICJ) Меморандум по делу о толковании и применении «Международной конвенции о ликвидации всех форм расовой дискриминации» (ICERD) против Азербайджана», — написал Киракосян.
Он уточнил, что в обращении Армении содержатся подробные отчеты о серьезных нарушениях Азербайджаном положений конвенции, которые допускались на протяжении десятилетий.