Չինաստանը հետաքրքրված է ՀՀ գլխավոր դատախազության հետ ուղիղ համագործակցությամբ․ Դեսպան
ՀՀ գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանն այսօր ընդունել է ՀՀ-ում Չինաստանի Ժողովրդական Հանրապետության դեսպան Ֆան Յունի գլխավորած պատվիրակությանը, հայտնում են Գլխավոր դատախազությունից։
«Աննա Վարդապետյանը ողջունել է դեսպանին և կարևորել նման ձևաչափով աշխատանքային հանդիպումների կազմակերպումը՝ ի նպաստ երկու երկրների իրավապահ մարմինների արդյունավետ համագործակցության:
Դեսպան Ֆան Յունը շնորհակալություն է հայտնել Աննա Վարդապետյանին հանդիպման համար և ընդգծել, որ Չինաստանը հետաքրքրված է ՀՀ գլխավոր դատախազության հետ ուղիղ համագործակցությամբ, որը, ի թիվս այլնի, կընդգրկի երկու երկրների դատախազությունների միջև փորձի փոխանակման ծրագրերի իրականացումը:
Դեսպանի հետ զրույցում հանրապետության գլխավոր դատախազը ներկայացրել է Դատախազության առաջնահերթությունները՝ ուղղված կոռուպցիայի դեմ պայքարին, ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձմանն ու պետական շահերի պաշտպանությանը:
Հանդիպման ընթացքում կողմերը քննարկել են իրավական փոխօգնության շրջանակում երկու երկրների դատախազությունների համագործակցությունը զարգացնելու հեռանկարները»:

Генпрокурор Армении и посол Китая обсудили вопросы сотрудничества
Генеральный прокурор Армении Анна Вардапетян 24 ноября приняла делегацию во главе с чрезвычайным и полномочным послом Китая в Армении Фань Юном.
Как сообщили в пресс-службе Генпрокуратуры республики, в ходе встречи Вардапетян подчеркнула важность организации рабочих встреч в подобном формате, на благо эффективного сотрудничества между правоохранительными органами двух стран.
В свою очередь, Юн подчеркнул, что Китай заинтересован в прямом сотрудничестве с генеральной прокуратурой Армении, которое среди прочего будет включать реализацию программ по обмену опытом между прокуратурами РА и КНР.
В ходе встречи Вардапетян представила приоритеты Генпрокуратуры, направленные на борьбу с коррупцией, конфискацию имущества незаконного происхождения и защиту государственных интересов.
Стороны обсудили также перспективы развития сотрудничества между прокуратурами двух стран в рамках взаимной правовой помощи.