ԱԱԾ-ն բացահայտել է Գագիկ Բեգլարյանի Երևանի քաղաքապետ եղած ժամանակաշրջանում առանձնապես խոշոր չափերի յուրացման դեպք
ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայությունը, հավատարիմ լինելով կոռուպցիայի տարաբնույթ դրսևորումներն արմատախիլ անելու և պետությանը պատճառված վնասը վերականգնելու որդեգրած քաղաքականությանը, դրա հակազդմանն օրենքով իրեն վերապահված գործառույթների շրջանակներում ձեռնարկված օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների և քննչական գործողությունների արդյունքում բացահայտել է տեղական ինքնակառավարման մարմիններում պաշտոնեական լիազորությունները չարաշահելու և յուրացման եղանակով առանձնապես խոշոր չափերով հափշտակություն կատարելու դեպք։
Ստացված փաստական տվյալների համաձայն՝ Երևան քաղաքի համայնքներից մեկի ղեկավարի, այնուհետև, Երևանի քաղաքապետի պաշտոնները զբաղեցրած պաշտոնատար անձը,  անձնական շահագրգռվածությունից ելնելով, պաշտոնեական դիրքը օգտագործել է ծառայության շահերին հակառակ և դրա օգտագործմամբ յուրացրել է առանձնապես խոշոր չափերով անշարժ գույքը՝  233.470.000 ՀՀ դրամ արժողությամբ՝ Երևան քաղաքի Թամանյան փողոցում գործող մանկապարտեզը:
Նախանշած հափշտակությունն ավարտին հասցնելու նպատակով՝ հիշյալ պաշտոնյան նախ գործող օրենսդրության դրույթների և ընթացակարգերի կոպիտ խախտմամբ, պաշտոնեական կեղծիք կատարելու միջոցով, ավագանու ապօրինի որոշման հիման վրա 2008 թ. դեկտեմբերի 25-ին ապահովել է համայնքային ոչ առևտրային կազմակերպություն հանդիսացող մանկապարտեզի վերակազմակերպման և այլ մանկապարտեզին միացման գործընթացը, ապա 2009 թ. մարտի 16-ին, զբաղեցնելով Երևանի քաղաքապետի պաշտոնը, հանցավոր մտադրությունն ավարտին հասցնելու նպատակով, իր որոշմամբ փոփոխել է դրա 228.3 քմ. մակերեսով տարածքի գործառնական նշանակությունը և այն ընդգրկել է ոչ բնակելի ֆոնդում՝ որպես հասարակական սպասարկման տարածք։ Դրանից հետո, նշված անշարժ գույքը ակնհայտ անհամարժեք հատուցմամբ՝ ընդամենը 23.120.000 ՀՀ դրամով, օտարվել է, իսկ 2011 թ. փետրվարի 2-ին առուվաճառքի պայմանագրով 24.000.000 ՀՀ դրամով գրանցվել է հիշյալ պաշտոնյայի հոր անվամբ, այնուհետև, կտակի ժառանգության իրավունքի վկայագրի համաձայն՝ վերագրանցվել է որպես որդու սեփականություն:
Կատարվածի արդյունքում՝ ոչ միայն հեղինակազրկվել են տեղական ինքնակառավարման մարմինները ու խաթարվել դրանց բնականոն գործունեությունը, այլև դադարեցվել է առանձին նախադպրոցական ուսումնական հաստատության գործունեությունը՝ առաջացնելով ծանր հետևանքներ, իսկ նշված պաշտոնատար անձը պաշտոնեական դիրքի օգտագործմամբ, յուրացման եղանակով հափշտակել է Հայաստանի Հանրապետությանը պատկանող առանձնապես խոշոր չափերով՝  233.470.000 ՀՀ դրամ արժողությամբ անշարժ գույքը:
Առերևույթ հանցագործությունների դեպքերի առթիվ ՀՀ քրեական օրենսգրքի համապատասխան հոդվածներով ՀՀ ԱԱԾ քննչական դեպարտամենտում հարուցված քրեական գործով հիշյալ պաշտոնյան ներգրավվել է որպես մեղադրյալ և, հաշվի առնելով այն հանգամանքը, որ նա լքել է Հայաստանի տարածքը, նրա նկատմամբ հայտարարվել է հետախուզում, իսկ որպես խափանման միջոց դատարանի կողմից ընտրվել է կալանավորումը։
Նախաքննությունը շարունակվում է, միևնույն ժամանակ ձեռք են բերվել նաև տվյալներ 27 անշարժ գույքեր նույն եղանակով օտարելու և յուրացնելու վերաբերյալ։ Ձեռնարկվում են մեծածավալ քննչական և օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումներ մեղադրյալին հայտնաբերելու, կոռուպցիոն շղթայի մեջ ներգրավված բոլոր անձանց պարզելու և արարքներին համարժեք քրեաիրավական գնահատական տալու ուղղությամբ։

СНБ раскрыла хищение в особо крупных размерах с участием мэра Еревана в период пребывания на этой должности  Гагика Бегларяна
Служба национальной безопасности РА, будучи приверженной политике искоренения различных проявлений коррупции и восстановления нанесенного государству ущерба, в результате оперативно-розыскных мероприятий и следственных действий, предпринятых в рамках возложенных на нее законом функций, раскрыла случай злоупотребления должностными полномочиями в органах местного самоуправления и хищения в особо крупных размерах путем присвоения.
Согласно полученным фактическим данным, лицо, занимавшее должности руководителя одной из общин города Еревана, а затем мэра Еревана, исходя из личной заинтересованности, использовало служебное положение вопреки интересам государства и присвоило недвижимость в особо крупных размерах - детский сад на улице Таманяна в Ереване стоимостью в 233.470.000 драмов.
С целью доведения до конца намеченного хищения упомянутый чиновник, во-первых, с грубым нарушением положений и процедур действующего законодательства, путем совершения служебного подлога, на основании незаконного решения Совета старейшин от 25 декабря 2008 г. осуществил процесс реорганизации детского сада, являющегося общинной некоммерческой организацией, и присоединения его к другому детскому саду. 16 марта, занимая пост мэра Еревана, с целью доведения преступного намерения до конца, своим решением изменил функциональное значение территории площадью в 228.3 кв. м. и включил ее в нежилой фонд как территорию общественного обслуживания. После этого указанное недвижимое имущество было отчуждено с явно несоразмерной компенсацией всего за 23.120.000 драмов, а 2 февраля 2011 года путем купли-продажи за 24 млн драмов было зарегистрировано на имя отца упомянутого чиновника. Затем, согласно свидетельству о праве на наследство завещания, перерегистрировано в собственность сына.
По уголовному делу, возбужденному в следственном департаменте СНБ РА по соответствующим статьям Уголовного кодекса РА, упомянутый чиновник привлечен в качестве обвиняемого и, учитывая то обстоятельство, что он покинул территорию Армении, объявлен в розыск, а в качестве меры пресечения в его отношении избран арест.
Предварительное следствие продолжается, в то же время были приобретены также данные об отчуждении и присвоении 27 недвижимых имущества тем же способом. Предпринимаются крупномасштабные следственные и оперативно-розыскные мероприятия по обнаружению обвиняемого, выяснению всех вовлеченных в коррупционную цепочку лиц и даче уголовно-правовой оценки, равноценной поступкам.
Отметим, что единственным мэром Еревана, который до того занимад должность префекта (община Центр), является Гагик Бегдарян, известный в народе как «Черный Гаго». Указанные преступления, согласно сообщению СНБ, были совершены именно в период пребывания Бегларяна на должностях префекта общины Центр и мэра Еревана.