Ադրբեջանի ԶՈւ կողմից ՀՀ տարածքային ամբողջականության, խաղաղ բնակչության դեմ ագրեսիան պլանավորվել է նախապես․Դատախազություն
2022 թվականի սեպտեմբերի 13-ին, կեսգիշերից, 2020թ. նոյեմբերին 9-ին ստորագրված հրադադարի հաստատման վերաբերյալ եռակողմ հայտարարության, ուժի գործադրումից կամ դրա սպառնալիքից, այլ պետության տարածք ներխուժումից կամ հարձակումից զերծ մնալու վերաբերյալ միջազգային մի շարք պայմանագրերի կոպտագույն խախտումներով Ադրբեջանի Հանրապետության զինված ուժերի կողմից Հայաստանի Հանրապետության տարածքային ամբողջականության և ինքնիշխանության դեմ ագրեսիա իրականացնելու փաստի առթիվ նույն օրը ՀՀ քրեական օրենսգրքի 140-րդ հոդվածի 1-ին մասի 2-րդ կետի և 149-րդ հոդվածի 1-ին մասի հատկանիշներով նախաձեռնված քրեական վարույթի շրջանակներում տվյալներ են ձեռք բերվել ադրբեջանական ԶՈւ-ի կողմից ագրեսիայի, միջազգային սովորույթային մարդասիրական իրավունքի մի շարք նորմերի հանցավոր խախտումների և պատերազմական հանցագործությունների կատարման վերաբերյալ: Հայտնում է դատախազությունը։
Մասնավորապես, նախաձեռնված քրեական վարույթի շրջանակներում ձեռք են բերվել տվյալներ առ այն, որ Ադրբեջանի զինված ուժերի կողմից հրթիռա-հրետանային միջոցների, ԱԹՍ-ների, ինչպես նաև տարբեր տրամաչափի հրաձգային զինատեսակների կիրառությամբ, տարբեր զորամիավորումների ներգրավմամբ կանխամտածված գրոհների թիրախ են դարձել Հայաստանի Հանրապետության ինքնիշխան տարածքում տեղակայված ՀՀ զինված ուժերի՝ Սյունիքի, Վայոց Ձորի և Գեղարքունիքի մարզերում մարտական հենակետերը, զորամասերը, զինտեխնիկան, որը հանգեցրել է մարդկային և նյութական կորուստների:
Բացի այդ, նպատակաուղղված, առանձին դեպքերում ուղիղ նշանառությամբ, մեկից ավելի անձանց կյանքից զրկելու դիտավորությամբ և ազգային ատելության շարժառիթներով հարվածներ են հասցվել թիկունքում գտնվող և մարտական գործողություններին չմասնակցող բազմաթիվ բնակավայրերի՝ թիրախավորելով քաղաքացիական բնակչությանը, բնակելի տները, քաղաքացիական ենթակառուցվածքները: Ադրբոջանի ԶՈՒ կողմից իրականացված հրետակոծության հետևանքով մի քանի քաղաքացիական անձինք ստացել են մարմնական վնասվածքներ:
Ըստ արդեն իսկ ձեռք բերված տվյալների՝ Հայաստանի Հանրապետության տարածքային ամբողջականության և ինքնիշխանության դեմ սանձազերծված ագրեսիայի ակտը
Ադրբեջանի ռազմաքաղաքաան ղեկավարության և զինված ուժերի կողմից պատրաստվել և պլանավորվել է նախապես, այդ նպատակով տևական ժամանակահատվածում միջոցներ են ձեռնարկվել նախահարձակ ռազմական գործողությունների համար արհեստական հիմքեր ստեղծելու ուղղությամբ:
Քրեական վարույթի շրջանակներում, դատախազական հետևողական հսկողության ներքո, իրականացվում են գործողություններ ադրբեջանական զինված ուժերի կողմից ՀՀ ինքնիշխանության և տարածքային անձեռնմխելիության դեմ հերթական հանցավոր ոտձգությունների, ագրեսիայի նախապես պլանավորման և իրականացման, դրանց ընթացքում գործված պատերազմական հանցագործությունների, միջազգային հումանիտար իրավունքների կոպիտ խախտումների մանրամասն փաստագրման, ապացույցների ձեռքբերման ուղղությամբ՝ տեղի ունեցածին լիարժեք քրեաիրավական գնահատականներ տալու, հանցագործություն կատարած անձանց քրեական պատասխանատության ենթարկելուն հետամուտ լինելու, ինչպես նաև միջազգային իրավական համապատասխան մեխանիզմների գործադրման նպատակով:
Ագրեսիայի ակտի հանգամանքների, այդպիսիք հիմնավորող փաստերի վերաբերյալ ՀՀ գլխավոր դատախազը իրազեկել է նաև գործընկեր պետությունների գլխավոր դատախազներին:

Явная агрессия ВС Азербайджана против территориальной целостности Республики Армения и мирного населения была спланирована заранее
В рамках уголовного производства, инициированного 13 сентября 2022г. по признакам пункта 2 части 1 статьи 140 и части 1 статьи 149 Уголовного кодекса РА по факту осуществления вооруженными силами Азербайджанской Республики агрессии против территориальной целостности и суверенитета Республики Армения, с полуночи того же дня, с грубым нарушением ряда международных соглашений об утверждении режима прекращения огня, подписанного 9 ноября, применении силы или угрозы силой, вторжении или нападении на территорию другого государства, были получены данные об агрессии со стороны ВС Азербайджана, преступных нарушениях ряда норм обычного международного гуманитарного права и совершении военных преступлений.
В частности, в рамках инициированного уголовного дела были получены данные о том, что в условиях применения ракетно-артиллерийских средств со стороны вооруженных сил Азербайджана, БПЛА, а также стрелкового оружия различного калибра, с привлечением различных воинских объединений, целью преднамеренного нападения стали боевые позиции, воинские части, военная техника Вооруженных сил РА, дислоцированных на суверенной территории Республики Армения,- в Сюникской, Вайоцдзорской и Гегаркуникской областях, что привело к человеческим и материальным потерям. Кроме того, целенаправленно, в отдельных случаях с прямой целью, с умыслом убить более одного человека и по мотиву национальной ненависти наносились удары по многим населенным пунктам, находящимся в тылу и не участвовавшим в боевых действиях, по гражданскому населению, жилым домам, а также гражданской инфраструктуре.
В результате обстрела, осуществленного ВС Азербайджана, несколько мирных жителей получили ранения. По уже полученным данным, развязанный против территориальной целостности и суверенитета Республики Армения акт агрессии был заранее подготовлен и спланирован военно-политическим руководством и вооруженными силами Азербайджана, с этой целью были приняты меры в длительный период времени по созданию искусственных баз для преднаступательных военных действий. В рамках уголовного производства под последовательным надзором прокуратуры осуществляются действия в направлении детального документирования очередных преступных посягательств на суверенитет и территориальную целостность Республики Армения со стороны вооруженных сил Азербайджана, подготовки и осуществления агрессии, совершенных в ходе этого военных преступлений, грубых нарушений международных гуманитарных прав, получение доказательств в целях дачи полной уголовно-правовой оценки происшедшему, последовательности, чтобы привлечь к уголовной ответственности лиц, совершивших преступления, а также применить соответствующие международно-правовые механизмы. Генеральный прокурор РА также проинформировал генеральных прокуроров стран-партнеров об обстоятельствах акта агрессии и фактах, обосновывающих таковые.