Ադրբեջանի «էկոակտիվիստ» գործակալները հայերին ուղղված երգով ցույց են տալիս իրենց իրական մտադրությունները. «Թաթոյան» հիմնադրամ
Ադրբեջանի կառավարության «էկոակտիվիստ» գործակալն ինստագրամյան իր էջի սթորի բաժնում հունվարի 11-ին տեղադրել է մյուս «էկոակտիվիստ» գործակալների մասնակցությամբ տեսանյութ, որտեղ հայերին ուղղված ադրբեջանական երգով ցույց են տալիս իրենց իրական հայասպան մտադրությունները. ևս մեկ ապացույց, որ նրանք որևէ կապ չունեն շրջակա միջավայրի հետ: Այս մասին ասվում է «Թաթոյան» հիմնադրամի տարածած հայտարարության մեջ:
Մասնավորապես, նրանք միասին երգում են մի երգ, որն Իրավունքի և արդարության կենտրոն «Թաթոյան» հիմնադրամի ուսումնասիրություններով ուղղված է հայերին` սպանության ու արյուն թափելու կոչերով: Տեսանյութի վերջում էլ նա ցույց է տալիս «Գորշ գայլեր» ծայրահեղական ազգայնական ահաբեկչական կազմակերպության սիմվոլը:
Մենք պարզել ենք, որ այս երգը հատուկ գրվել է 2020 թվականի հուլիսին, այսինքն՝ 44-օրյա պատերազմից առաջ` որպես ադրբեջանական քարոզչական քաղաքականության մաս:
Երգի կրկներգի թարգմանությունն այսպիսին է.
Կյանք խլողներ ենք, գնում ենք սպանության
Մենք գնում ենք կյանք խլելու/սպանության
Գետնին մնացած մեր արյան համար արյուն թափելու ենք գնում
Գնում ենք արյուն թափելու
Գնում ենք արյուն թափելու:
"Այս օբյեկտիվ ապացույցը մեր նոր հատուկ զեկույցից է, որն ամփոփման փուլում է և բացահայտում է «էկոակտիվիստ» գործակալներին, թե ովքեր են նրանք իրականում: Նրանց են ոգեշնչում ադրբեջանական իշխանությունները հենց այս հանցավոր մտադրություններով:
Այս փաստը ևս մեկ անգամ հաստատում է, որ Արցախը Հայաստանի և աշխարհի հետ կապող կյանքի միակ ճանապարհը 2022թ. դեկտեմբերի 12-ից ապօրինի փակած, իրենց «էկոակտիվիստներ» հռչակած անձինք իրականում Ադրբեջանի կառավարության գործակալներ են, ադրբեջանական իշխանությունների էթնիկ զտումների քաղաքականության գործիք, հայատյաց մարդիկ:

Своими песнями азербайджанские «экоактивисты», закрывшие дорогу жизни Арцаха, призывают убить армян
Агент - «экоактивист» правительства Азербайджана 11 января разместил в своем аккаунте в Instagram видео с участием других агентов-«экоактивистов», где азербайджанской песней, адресованной армянам, они показывают свои истинные намерения. Это еще одно доказательство того, что они не имеют никакого отношения к экологии и ее защите. Об этом говорится в заявлении фонда «Татоян».
В частности, они поют песню, которая призывает к убийству армян. В конце видео, выложивший его в сеть «экоактивист» показывает символ экстремистской националистической террористической организации «Серые волки». Согласно сообщению фонда «Татоян», эта песня была специально написана в июле 2020 года, то есть перед 44-дневной войной против Арцаха, в рамках азербайджанской пропагандистской политики.
В припеве песни, в частности, говорится: Мы идем на убийство. Мы идем, чтобы забрать жизнь. Мы собираемся пролить кровь. «Это еще одно объективное доказательство того, кем в реальности являются азербайджанские «экоактивистски»- агенты.
На эти преступные намерения их вдохновляют власти Азербайджана. Этот факт еще раз подтверждает то, что незаконно закрывшие с 12 декабря 2022 года дорогу жизни, связывающую Арцах с Арменией и миром, лица, являются для правительства Азербайджана инструментом их политики этнических чисток и армянофобии. Кстати, это видео было удалено вскоре после публикации», - говорится в заявлении Фонда.