ԱԱԾ-ում քննվող քրեական գործով ձերբակալվել է ՊՆ նախկին բարձրաստիճան պաշտոնյա
ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության քննչական դեպարտամենտում քննվող քրեական գործի նախաքննության ընթացքում իրականացված քննչական և դատավարական գործողությունների արդյունքում ձերբակալվել է ՀՀ զինված ուժերի հրթիռային զորքերի և հրետանու նախկին պետ-վարչության պետ, գեներալ-մայոր Արմեն Հարությունյանը:
Կատարված լայնածավալ քննչական և դատավարական գործողությունների արդյունքում պարզվել է, որ ՀՀ պաշտպանության նախարարության և ՀՀ-ում գործող ընկերության միջև կնքված պայմանագրի շրջանակներում մատակարարված ապրանքի ընդունող հանձնաժողովի նախագահ Արմեն Հարությունյանը օժանդակելով մատակարար ընկերության տնօրենին և սեփականատիրոջը ձեռնամուխ են եղել կնքված պայմանագրի առարկային չհամապատասխանող գույքն ընդունելու գործընթացին և դրա դիմաց ՀՀ պաշտպանության նախարարությունից առանձնապես խոշոր չափերի գումար հափշտակելու ուղղակի դիտավորության իրագործմանը և այդ նպատակով պայմանագրով նախատեսված հրանոթի համապատասխան տրամաչափի կրակոցների փոխարեն, խաբեության եղանակով՝ թաքցնելով մատակարարված գույքի տակտիկատեխնիկական բնութագրին չհամապատասխանելու փաստը, ՊՆ-ին են մատակարարել ընդհանուր՝ 523.089.000 ՀՀ դրամին համարժեք, 1.083.000 ԱՄՆ դոլար արժեքով չեխական արտադրության մեկ այլ տեսակի հրանոթի կրակոցներ, որոնք իրենց մարտավարական և տեխնիկական հատկանիշներով էապես զիջել են այն հրանոթի կրակոցներին, որոնց համար դրանք մատակարարվել են մասնավորապես՝ չեն ապահովել թիրախի խոցման հեռավորությունը, կրակոցների արդյունքում արձանագրվել են պահանջվող նորմերից բավական մեծ չափի թերաթռիչքներ, ձգաբանական բնութագրով չեն համապատասխանել ՊՆ-ի տրամադրության տակ առկա հրանոթների կրակոցի ձգաբանական բնութագրին և ՀՀ զինված ուժերում գործող հրաձգության աղյուսակի պարամետրերին, հետևաբար անհնար է եղել մատակարարված հրանոթները կիրառելու դեպքում արձակել թիրախային կրակոցներ և լուծել մարտական խնդիրներ, որի արդյունքում կնքված պայմանագրի հիման վրա ընկերության հաշվին է փոխանցվել առանձնապես խոշոր չափերի՝ 523.089.000 ՀՀ դրամին համարժեք, 1.083.000 ԱՄՆ դոլար, ինչը պետության համար առաջացրել է նյութական ծանր հետևանքներ:
Միևնույն ժամանակ պարզվել է, որ ձեռք բերված տվյալ խմբաքանակի կրակոցները կիրառվել են նաև 44-օրյա պատերազմի ընթացքում, որոնց կիրառման արդյունքում, իրենց մարտավարական և տեխնիկական հատկանիշներով իրական կրակոցներին զիջելու հետևանքով՝ հնարավոր չի եղել լուծել մարտական խնդիրները:
Նույն գործի շրջանակներում մեղադրանք է առաջադրվել նաև մատակարար ընկերության տնօրենին և սեփականատիրոջը:
Նախաքննությունը շարունակվում է, ձեռնարկվում են համապատասխան քննչական և այլ դատավարական գործողություններ կոռուպցիոն սխեմային ներգրավված անձանց ամբողջական շրջանակը պարզելու և նրանց նկատմամբ քրեական հետապնդումներ հարուցելու ուղղությամբ:

В результате коррупционной сделки экс- начальник управления Ракетных войск и артиллерии ВС приобрел снаряды, не соответствующие необходимым техническим характеристикам, причинив государству ущерб в особо крупных размерах
В результате следственных и процессуальных действий, осуществленных в ходе предварительного следствия по уголовному делу, расследуемому в следственном департаменте Службы национальной безопасности РА, задержан бывший начальник управления Ракетных войск и артиллерии Вооруженных сил РА, генерал-майор Армен Арутюнян.
В результате проведенных широкомасштабных следственных и процессуальных действий выяснилось, что в рамках договора, заключенного между Министерством обороны РА и действующей в РА компанией, председатель приемной комиссии по поставкам товаров Армен Арутюнян, содействуя директору и собственнику компании-поставщика, приступил к процессу принятия имущества, не соответствующего предмету заключенного договора с целью присвоить у государства сумму в особо крупных размерах и вместо снарядов соответствующего калибра, посредством обмана, скрыв истинную техническую характеристику приобретенного товара, приобрел чешские снаряды, не обеспечивающие необходимую дистанцию поражения мишени на сумму в 523.089.000 драмов РА (1.083.000 долларов США). Во время стрельбы эти снаряды показали значительное отклонение от установленной траектории и дальности поражения мишени.
В результате этого было невозможно этими снарядами поразить мишени и решать боевые задачи. В результате сделки был приобретен не соответствующий установленным параметрам товар по завышенной цене, вследствие чего государству был нанесен ущерб в особо крупных размерах.
В то же время выяснилось, что снаряды данной партии применялись также в ходе 44-дневной войны, по причине их несоответствия необходимым техническим характеристикам не удалось решить поставленные боевые задачи.
В рамках того же дела также было предъявлено обвинение директору и владельцу компании-поставщика. Предварительное следствие продолжается, предпринимаются соответствующие следственные и другие процессуальные действия по выяснению полного круга лиц, вовлеченных в коррупционную схему, в их отношении возбуждено уголовное преследование.