Զելենսկի. Գերմանիան Ուկրաինային է փոխանցել խոստացված Patriot համակարգերը
Ուկրաինան Գերմանիայից Patriot համակարգեր է ստացել։ Երկրի հակաօդային պաշտպանության հետագա ուժեղացման շուրջ բանակցությունները շարունակվում են, հայտարարել է երկրի նախագահ Վլադիմիր Զելենսկին, հայտնում է «ՌԲԿ-Ուկրաինա»-ն։
«Մենք ամրապնդել ենք Patriot-ների բաղադրիչը մեր ուկրաինական հակաօդային պաշտպանության մեջ։ Ես շնորհակալ եմ Գերմանիային և անձամբ կանցլեր Ֆրիդրիխ Մերցին ռուսական ահաբեկչությունից կյանքերը պաշտպանելու մեր այս համատեղ քայլի համար», - ընդգծել է նա։
Ուկրաինայի նախագահը նշել է, որ երկրները որոշ ժամանակ պատրաստել են հակաօդային պաշտպանության այս ուժեղացումը, և այժմ պայմանավորվածությունները կատարված են։
«Ռուսաստանի օդային հարվածները Պուտինի գլխավոր խաղադրույքն են այս պատերազմում, հենց ահաբեկչությամբ է նա ցանկանում փոխհատուցել գետնի վրա իր խելահեղ նպատակներին հասնելու անկարողությունը», - ասել է Զելենսկին։
Ուկրաինայի ղեկավարը հավելել է, որ հակաօդային պաշտպանության յուրաքանչյուր ուժեղացում Ուկրաինային ավելի է մերձեցնում պատերազմի ավարտին։ Նա ընդգծել է, որ «որքան քիչ հաջողություններ ունենա ագրեսոր երկիրը, այնքան մեծ կլինի նրա դրդապատճառը՝ ավարտելու պատերազմը»։
«Մեր գործընկերների հետ միասին մենք շարունակում ենք աշխատել հակաօդային պաշտպանության հուսալի համակարգի կառուցման ուղղությամբ։ Եվ մեր կարողությունները կկարողանան երաշխավորել ոչ միայն Ուկրաինայի, այլև մեր գործընկերների անվտանգությունը, երբ դա անհրաժեշտ լինի», - հայտարարել է Ուկրաինայի նախագահը։
Զելենսկին նշել է, որ ՀՕՊ-ի հետագա ուժեղացման շուրջ բանակցությունները շարունակվում են։ Դրանք տեղի են ունենում ինչպես կառավարությունների մակարդակով, այնպես էլ անմիջապես համակարգերի արտադրողների հետ։
Գերմանիան հայտարարել էր, որ մտադիր է 2025 թվականի օգոստոսի սկզբին Բունդեսվերի պահեստներից Ուկրաինային Patriot-ներ փոխանցել, խոսքը երկու համակարգի մասին էր։ Մատակարարումն իրականացվել է Դանիայի, Լիտվայի և Նորվեգիայի ֆինանսական աջակցությամբ։
«Վճռորոշների կոալիցիայի» նիստի ժամանակ Զելենսկին կոչ է արել ԵՄ երկրներին Ուկրաինային Patriot ՀՕՊ համակարգեր տրամադրել։ Ըստ նրա, Կիևը դրանք կվերադարձնի Միացյալ Նահանգներից ստանալուն պես։

Зеленский: Германия передала Украине обещанные системы Patriot
Украина получила от Германии системы Patriot. Переговоры по дальнейшему усилению противовоздушной обороны страны продолжаются, заявил президент страны Владимир Зеленский, передаёт РБК-Украина.
«Мы укрепили компонент «петриотов» в нашей украинской противовоздушной обороне. Я благодарю Германию и лично канцлера Фридриха Мерца за этот наш совместный шаг для защиты жизней от российского террора», - подчеркнул он.
Президент Украины отметил, что страны некоторое время готовили это усиление ПВО, и теперь договоренности выполнены.
«Российские удары с воздуха - это главная ставка Путина в этой войне, именно террором он хочет компенсировать неспособность достичь своих безумных целей на земле», - сказал Зеленский.
Украинский лидер добавил, что каждое усиление ПВО приближает Украину к завершению войны. Он подчеркнул, что «чем меньше будет удаваться стране-агрессору, тем большим будет ее мотив завершить войну».
«Вместе с нашими партнерами мы продолжаем работать над построением надежной системы противовоздушной обороны. И наши способности смогут гарантировать безопасность не только Украины, но и наших партнеров, когда это будет нужно», - заявил украинский президент.
Зеленский отметил, что переговоры по дальнейшему усилению ПВО продолжаются. Они происходят как на уровне правительств, так и непосредственно с производителями систем.
Германия заявляла о намерениях передать со складов Бундесвера Украине Patriot в начале августа 2025 года, речь шла о двух системах. Поставку осуществили при финансовой поддержке Дании, Литвы и Норвегии.
Зеленский во время заседания «коалиции решительных» призвал страны ЕС предоставить Украине системы ПВО Patriot. По его словам, Киев вернул бы их сразу после получения от Соединенных Штатов.