«Զանգեզուրի միջանցքի» բացումը օգուտ կբերի Կենտրոնական Ասիայի բոլոր երկրներին. Ալիև
«Զանգեզուրի միջանցքի» բացումը օգուտ կբերի Կենտրոնական Ասիայի բոլոր երկրներին։ Ինչպես փոխանցում է APA-ն, այս մասին հայտարարել է նախագահ Իլհամ Ալիևը Ուզբեկստանի Ազգային տեղեկատվական գործակալությանը (UzA) տված հարցազրույցում։
«Մեր երկրների միջև համագործակցության առանցքային ուղղություններից մեկը տարբերակված տրանսպորտային-լոգիստիկ ենթակառուցվածքի զարգացումն է և տրանզիտային հնարավորությունների ընդլայնումը։ Այս ոլորտում առանձնահատուկ նշանակություն ունի «Միջին միջանցք» Միջազգային տրանսպորտային երթուղում մեր երկրների մասնակցությունը, որի շրջանակներում Ադրբեջանը հանդես է գալիս որպես կարևոր տարանցիկ երկիր Ուզբեկստանի և Կենտրոնական Ասիայի երկրների համար։ Վերջին տարիներին Միջին միջանցքով արտահանման հնարավորությունների և փոխադրումների ավելացումը առանձնահատուկ ռազմավարական նշանակություն է ձեռք բերել», - հայտարարել է Ալիևը։
Հիշեցնենք, որ ավելի վաղ Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը, ձգտելով փարատել Բաքվի կողմից օգտագործվող «միջանցք» արտահայտության շուրջ հանրային վրդովմունքը, առաջ է քաշել այն գաղափարը, որ ադրբեջանական գործիչները նկատի ունեն իրենց սեփական ենթակառուցվածքները, ասենք՝ Հորադիզ-Զանգելան հատվածում։ Այսպիսով, ստացվում է, որ Երևանում համաձայնել են «Արևելյան Զանգեզուրի» գոյության մասին ադրբեջանական կողմի տարբերակի հետ։

Алиев: Открытие «зангезурского коридора» принесёт пользу всем странам Центральной Азии
Открытие «зангезурского коридора» принесёт пользу всем странам Центральной Азии. Как передает АПА, об этом заявил президент Ильхам Алиев в интервью Национальному информационному агентству Узбекистана (UzA).
«Одним из ключевых направлений сотрудничества между нашими странами является развитие диверсифицированной транспортно-логистической инфраструктуры и расширение транзитных возможностей. В этой сфере особое значение имеет участие наших стран в Международном транспортном маршруте «Средний коридор», в рамках которого Азербайджан выступает важной транзитной страной для Узбекистана и стран Центральной Азии. За последние годы увеличение экспортных возможностей и перевозок через Средний коридор приобрело особое стратегическое значение», - заявил Алиев.
Напомним, что ранее премьер-министр Армении Никол Пашинян, стремясь развеять возмущение общественности по поводу используемого Баку выражения «коридор», выдвинул идею о том, что азербайджанские деятели имеют в виду собственные инфраструктуры, скажем, на участке Горадиз-Зангелан. Таким образом получилось, что в Ереване согласились с версией азербайджанской стороны о существовании «Восточного Зангезура».