Զախարովան Հայաստանում հեղաշրջման փորձի ժամանակ ռուսական հետքի որոնումը ֆեյք է անվանել
Զարմանալի է, թե ինչպես են փոխվում ժամանակները. ես Հայաստանում որոշ քաղաքական գործիչներից լսել էի, որ իշխանությունը զավթելը իսկական ժողովրդավարություն է: Այս մասին ամենշաբաթյա ճեպազրույցում հայտարարել է ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան՝ մեկնաբանելով Հայաստանում հեղաշրջման փորձի ժամանակ ռուսական հետքի որոնումը։
«Հայաստանի մի շարք պաշտոնյաների՝ հեղաշրջման փորձը կանխելու մասին ՀՀ Քննչական կոմիտեի հաղորդագրությունը պտտելու, այնտեղ ինչ-որ ռուսական հետք գտնելու փորձերը աբսուրդային են և չեն դիմանում որևէ քննադատության. սա պաշտոնապես գործարկված ֆեյք է, - ասել է ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան։
Նա ընդգծեց այն, ինչ բազմիցս նշվել է. ի տարբերություն Արևմուտքի, Ռուսաստանը չի միջամտում այլ երկրների ներքին գործերին։
«Ցավալի է, որ հանրապետության որոշ շրջանակներ որդեգրում են արևմտյան երկրների թալանված մարտավարությունը, որոնք վերջին տասնամյակներում ռուսական երևակայական սպառնալիք փնտրելու միջոցով դիմել են ռուսաֆոբական տրամադրությունների խթանմանը», - ավելացրեց նա:
Հիշեցնենք, որ սեպտեմբերի 18-ին Հայաստանի քննչական կոմիտեն հայտարարեց Հայաստանում իշխանությունը յուրացնելու փորձը ճնշելու մասին, որին ներգրավված էին Հայաստանի և Ղարաբաղի բնակիչները։ Գերատեսչության տվյալներով՝ 2024 թվականի ընթացքում 7 հոգի հավաքագրվել է որոշակի անձանց կողմից (որոնց ինքնությունը դեռ պարզված չէ) և ամսական 220 հազար ռուբլու դիմաց՝ յուրաքանչյուրը եռամսյա ուսումնամարզական հավաքի ուղարկել Ռուսաստան՝ նոր ծանր զինատեսակներին ծանոթանալու, դրա օգտագործման հմտությունների վերաբերյալ վերապատրաստման և մարտական ​​հերթապահության իրականացման համար։

Захарова назвала фейком поиск российского следа в попытке госпереворота в Армении
Удивительно, как меняются времена: раньше я слышала от некоторых политических деятелей в Армении, что захват власти — это истинная демократия. Об этом на еженедельном брифинге заявила официальный представитель МИД России Мария Захарова, прокомментировав поиск российского следа в попытке госпереворота в Армении.
«Стремления ряда армянских официальных лиц докрутить сообщение Следственного комитета Армении о предотвращении попытки госпереворота, пытаясь отыскать там некий российский след, абсурдны и не выдерживают никакой критики — это официально запущенный фейк», — заявила официальный представитель МИД России Мария Захарова.
Она подчеркнула, что неоднократно отмечалось: в отличие от Запада, Россия не вмешивается во внутренние дела других стран.
«Прискорбно, что некоторые круги в республике берут на вооружение заезженную тактику западников, которые последние десятилетия прибегали к раскручиванию русофобских настроений через поиск мнимой российской угрозы», — добавила она.
Напомним, что следственный комитет Армении 18 сентября сообщил о пресечении попытки узурпации власти в Армении, в которой фигурируют жители Армении и Карабаха. По данным ведомства, 7 человек в течение 2024 года были завербованы некими лицами (личности которых пока не установлены) и за плату в 220 тыс. рублей в месяц каждому направлены в Россию на трехмесячные сборы с целью ознакомления с новым тяжелым вооружением, обучению навыкам его применения, несению боевого дежурства.