Վերջին օրերին Բաքվից հնչող հայտարարությունները համարում եմ լրջագույն հարված խաղաղության գործընթացին. Փաշինյան
Վերջին օրերին Բաքվից հնչող հայտարարությունները համարում եմ լրջագույն հարված խաղաղության գործընթացին: Այս մասին Գավառ քաղաքում անցկացվող «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության նախաձեռնող խմբի նիստին հայտարարել է ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը՝ արձագանքելով օրերս Ադրբեջանի նախագահի սպառնալիքներին:
«Առաջին պատճառն այն է, որ մենք մի քանի անգամ հրապարակային, արձանագրված պայմանավորվցել ենք, որ ՀՀ եւ Ադրբեջանի միջեւ խաղաղությունը, ինչպես նաեւ սահմանների դելիմիտացիան եւ դեմարկացիան պետք է հիմնված լինի 1991 թվականի դեկտեմբերի Ալմաթիի հռչակագրի հիման վրա: Սա նշանակում է մի պարզ բան, որ ՀՀ-ն եւ Ադրբեջանը միմյանց տարածքային ամբողջականությունըճանաչում են այն ըմբռնմամբ, որ ՀՀ տարածքը ճշգրիտ այնքան է, ինչքան եղել է հայկական սովետական սոցիալիստական հանրապետության տարածքը եւ Ադրբեջանի տարածքը ճշգրիտ այնքան է, ինչքան եղել է ադրբեջանական սովետական սոցիալիստական հանրապետության տարածքը: Ալմաթիի հռչակագիրը հենց դա էլ ասում է, որ խորհրդային միությունը փլուզվեց, պետությունները իրենք իրենց տարաածքներով ձեռք են բերում անկախություն եւ ադմինիստրատիվ սահմանները խորհրդային պետությունների միջեւ եղած դառնում են պետական սահմաններ»,- ասաց նա:
Փաշինյանը հավելում է, որ սա  նշանակում է, որ սահմանների սահմանազատման գործընթացը սահման ստեղծելու մասին չէ, այլ վերարտադրեն այն սահմանները, որոնք գոյություն են ունեցել 1991 թվականի Ալմաթիի հռչակագրով:
«Այս պայմանավորվածությունները Հայաստանի եւ Ադրբեջանի միջեւ արձանագրվել են եւ 2022 թվականի հոլտեմբերի 6-ի Պրահայի հանդիպման եւ արդյունքում ընդունված քառակողմ հայտարարությունում, եւ Սոչիում տեղի ունեցած հանդիպման ժամանակ եւ 2023 թվականի հուլիսի 15-ին Բրյուսելում տեղի ունեցած եռակողմ հանդիպման ժամանակ: Ինչու եմ հարված համարում վերջին օրերին Ադրբեջանից հնչող հայտարարությունները, որովհետեւ այն, ինչ նրանք ասում են ամենաբարձր մակարդակով ուղիղ հակասում է այս տրամաբանությանը եւ այս պայմանավորվածությանը: Չնայած, որ Ադրբեջանում նախընտրական շրջանն է, սա շատ կարեւոր նրբություն է, որը պետք է պարզաբանվի, ես կարծում եմ, որ որ այս հայտարարությունների պրակտիկ քաղաքական իմաստը պետք է պարզաբանվի»,- ասել է նա:

Никол Пашинян: Считаю недавние заявления Баку серьезнейшим ударом по мирному процессу
Я считаю недавние заявления Баку серьезнейшим ударом по мирному процессу. Об этом премьер-министр Армении Никол Пашинян заявил на прошедшем в Гаваре заседании инициативной группы партии «Гражданский договор», реагируя на угрозы президента Азербайджана.
«Первая причина заключается в том, что мы несколько раз публично, фиксированно договаривались о том, что мир между Арменией и Азербайджаном, а также делимитация и демаркация границ должны основываться на Алма -Атинской декларации от декабря 1991 года. Это означает одну простую вещь, что Армения и Азербайджан признают территориальную целостность друг друга при том понимании, что территория Армении составляет ровно столько, сколько составляла территория Армянской ССР, а территория Азербайджана составляет ровно столько же, сколько составляла территория Азербайджанской Советской Социалистической Республики.  В Алма-Атинской декларации именно так и сказано: Советский Союз распался, государства обретают независимость на своих территориях, а административные границы между советскими государствами становятся государственными границами»,-  сказал он.
По словам Пашиняна, это означает, что процесс демаркации границы заключается не в создании границы, а в воспроизведении границ, существовавших согласно Алма-Атинской декларации от 1991 года.
«Эти договоренности между Арменией и Азербайджаном были зафиксированы на встрече в Праге 6 октября 2022 года и в итоговом четырехстороннем заявлении, а также на встрече в Сочи и на трехсторонней встрече в Брюсселе 15 июля 2023 года.
Почему я считаю ударом заявления Азербайджана прозвучавшие в последние дни? Потому что то, что они говорят на самом высоком уровне, прямо противоречит этой логике и этому соглашению. Хотя в Азербайджане сейчас предвыборный период, это очень важный нюанс, который следует уточнить, я думаю, что следует прояснить практический политический смысл этих заявлений», - сказал он.