Շոլցը Ալիևի հետ հեռախոսազրույցում հայտարարել է, որ դեմ է ռազմական ուժի կիրառմանը
Գերմանիայի կանցլեր Օլաֆ Շոլցը հեռախոսազրույց է ունեցել Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի հետ, որի ընթացքում հայտարարել է, որ անընդունելի է համարում  ռազմական ուժի կիրառումը։ Այս մասին լրագրողներին հայտնել է Գերմանիայի նախարարների կաբինետի ներկայացուցիչ Քրիստիանե Հոֆմանը։
«Նա [Շոլցը] ընդգծել է, որ Գերմանիայի կառավարությունը հաստատակամորեն հավատարիմ է [իրավիճակի] բանակցային կարգավորմանը և Ադրբեջանի ու Հայաստանի միջև կայուն խաղաղության հաստատմանը, որը հիմնված է Հայաստանի և Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականության սկզբունքի վրա»,- ավելացրել է նա։ Եվրոպական խորհրդի նախագահ Շառլ Միշելի ջանքերը, ըստ Հոֆմանի, վայելում են դաշնային կառավարության լիակատար աջակցությունը։
«Կանցլերն ընդգծել է Լեռնային Ղարաբաղում իրավիճակի և դրա զարգացման առնչությամբ առավելագույն հնարավոր թափանցիկության կարևորությունը»,- հայտարարել է Գերմանիայի նախարարների կաբինետի ներկայացուցիչը։ Շոլցը, ըստ նրա, նշել է, որ հոկտեմբերի 1-ին ՄԱԿ-ի առաքելության այցը Լեռնային Ղարաբաղ դրական քայլ է, որը պետք է զարգացնել։

Шольц в телефонном разговоре с Алиевым заявил о неприятии применения военной силы
Канцлер Германии Олаф Шольц провел телефонный разговор с президентом Азербайджана Ильхамом Алиевым, в ходе которого заявил о неприятии применения военной силы. Об этом журналистам заявила представитель кабинета министров ФРГ Кристиане Хофман.
«Канцлер Шольц разговаривал сегодня по телефону с президентом Азербайджана Ильхамом Алиевым. Канцлер выразил неприятие применения военной силы», - отметила Хофман. «Он [Шольц] подчеркнул, что правительство ФРГ твердо привержено урегулированию [ситуации] путем переговоров и прочному миру между Азербайджаном и Арменией, основанному на принципе территориальной целостности Армении и Азербайджана», - добавила она. Усилия председателя Европейского совета Шарля Мишеля, по словам Хофман, пользуются полной поддержкой федерального правительства.
«Канцлер подчеркнул важность максимально возможной прозрачности в отношении ситуации в Нагорном Карабахе и ее развития», - констатировала представитель кабмина ФРГ. Шольц, по ее утверждению, указал, что состоявшийся визит миссии ООН в Нагорный Карабах 1 октября является позитивным шагом, который необходимо развивать.