ՌԴ-ն ճանաչեց Դոնբասը, Ալիևը դաժան իրավիճակում է հայտնվել. Ստեփան Դանիելյան
Ալիևը դաժան իրավիճակում է հայտնվել. Ռուսաստանը ճանաչեց Դոնբասի անկախությունը, վաղը առավոտյան Դուման ռատիֆիկացնելու է այն, Եվրոպան ու ԱՄՆ-ն արդեն քննարկում են Ռուսաստանի դեմ սանկցիաներն ու մեկուսացումը, իսկ Ալիևը նույն օրը ՌԴ-ի հետ պետք է ստորագրի «դաշնակցային համագործակցության մասին հռչակագիրը»։ Այս մասին ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է քաղաքագետ Ստեփան Դանիելյանը:
Նա, մասնավորապես, նշել է. «Պարզ է, որ Ալիևը չգիտեր, թե ինչ է կատարվելու այդ օրը, իսկ Պուտինը գիտեր ու հենց այդ օրն է դա կազմակերպել։
Ալիևը կամ պետք է չեղարկի հանդիպումը (համապատասխան հետեւանքներով հանդերձ), կամ, ըստ էության, իր այցով ողջունի Դոնբասի անկախությունն, իսկ Արցախում ռուսական բազա է տեղակայված։ Գնալու դեպքում դա գուցե իր կյանքում կրած ամենամեծ նվաստացումն է լինելու»։

Россия признала Донбасс - Алиев оказался в сложной ситуации: Степан Даниелян
Алиев оказался в сложной ситуации - Россия признала независимость Донбасса, завтра утром Дума ратифицирует документ, Европа и США уже обсуждают санкции и изоляцию РФ, а Алиев в тот же день должен подписать с Москвой «Декларацию о союзническом сотрудничестве».
Об этом на своей странице в Facebook написал политолог Степан Даниелян.
Он, в частности, отметил: «Ясно, что Алиев не знал, что произойдет в этот день, а Путин знал и именно в этот день организовал встречу.
Алиев должен либо отменить встречу (с соответствующими последствиями), либо, по сути, своим визитом приветствовать независимость Донбасса, а в Арцахе расположена российская база. В случае, если он согласится на визит, это, возможно, будет самым большим унижением в его жизни».