ՌԴ-ն պատրաստ է աջակցել Հայաստանին եւ Ադրբեջանին՝ սահմանազատման, քարտեզագրական նյութ տրամադրելու հարցում. Լավրովը՝ Սյունիքում իրավիճակի մասին
Ռուսաստանն Ադրբեջանին եւ Հայաստանին աջակցություն է առաջարկել սահմանների դեմարկացիայի և դելիմիտացիայի հարցերում։ Այս մասին այսօր ասուլիսի ժամանակ հայտարարել է ՌԴ արտգործնախարար Սերգեյ Լավրովը։
"Ինչ վերաբերում է ադրբեջանա-հայկական սահմանին տիրող իրավիճակին, ապա ադրբեջանական կողմը այդ միջադեպից հետո հայտարարություններ էր անում ՝ տեղի ունեցածը բացատրելով թյուրիմացությամբ և, ամենակարևորը, սահմանի բացակայությամբ, որը սահմանազատված կարող էր լինել։ Այնտեղ ոչ ոք երբեք դրանով չի զբաղվել։ Մենք կողմերին առաջարկել ենք, որ նրանք նման աշխատանքի անցնեն։ Մենք պատրաստ ենք աջակցել նրանց ՝ և քարտեզագրական նյութ տրամադրելու, և խորհրդատվական ծառայություններ մատուցելու հարցում", - ասել է նա ։
Լավորվը հավելել է, որ ոչ մի պատճառ չկա հայ-ադրբեջանական սահմանին իրավիճակի շուրջ էմոցիաներ բորբոքելու համար։

РФ готова оказать содействие Армении и Азербайджану в вопросе делимитации границы: в предоставлении и картографического материала, и консультационных услуг։ Лавров
Россия предложила Азербайджану и Армении содействие в вопросах делимитации и демаркации границы. Об этом заявил в понедельник на пресс-конференции министр иностранных дел РФ Сергей Лавров.
"Что касается ситуации на азербайджано-армянской границы, то азербайджанская сторона после того, как этот инцидент произошел, делала заявления, объясняя произошедшее недоразумением и, самое главное, отсутствием границы, которая была бы делимитирована и демаркирована. Там никто никогда этим не занимался. Мы предложили сторонам, чтобы они приступили к такой работе. Мы готовы оказывать им в этом содействие: в предоставлении и картографического материала, и консультационных услуг", - сказал он.
Нет никаких причин, чтобы нагнетать эмоции вокруг ситуации на армяно-азербайджанской границе, отметил он.