ՌԴ խաղաղապահներն ավարտին կհասցնեն հայ գերիներին վերադարձնելու գործը. Մուրադով
Ռուսաստանի զինված ուժերի Հարավային ռազմական օկրուգի հրամանատարի տեղակալ Ռուստամ Մուրադովը հայտարարել է, որ Ղարաբաղյան պատերազմի հետևանքով Ադրբեջանում պահվող հայ գերիներին վերադարձնելու հարցում  կա դրական ըմբռնում: Այս մասին հայտնում է ՏԱՍՍ գործակալությունը:
«Այսօրվա դրությամբ ադրբեջանական կողմի բոլոր զինծառայողները վերադարձված են, իսկ հայ ռազմագերիների վերադարձի գործընթացը շարունակվում է, առկա է դրական ըմբռնում: Կարծում եմ, որ այդ հարցը պետք է ամբողջությամբ փակվի: ՌԴ խաղաղապահները գործն ավարտին կհասցնեն»,-ասել է Մուրադովը:
Նա նշել է, որ գերիներին վերադարձնելու աշխատանքը գնահատում է որպես խաղաղապահների պարտք:
«Որպես զինվորական, ես հասկանում եմ, թե ովքեր են ռազմագերիները, ինչ զգացողություններ են նրանք ունեցել: Ես հիշում եմ առաջին թռիչքը դեպի Բաքու, երբ գերիներին վերադարձնում էինք Երևան: Ինքնաթիռը վայրէջք կատարեց Երևանում ու տեսանք արցունքներ: Նրանք չէին հավատում, որ վերադարձել են տուն»,-պատմել է Մուրադովը:

Миротворцы РФ завершат дело возвращения армянских пленных: Рустам Мурадов
Заместитель командующего Южным военным округом ВС РФ Рустам Мурадов заявил, что есть положительное восприятие вопроса возвращения армянских пленных, захваченных Азербайджаном в результате арцахской войны. Об этом сообщает Агентство ТАСС.
«На сегодняшний день все военнослужащие азербайджанской стороны возвращены, и процесс возвращения армянских военнопленных продолжается, есть положительное взаимопонимание. Я считаю, что этот вопрос следует полностью закрыть. Российские миротворцы завершат свою работу», - сказал Рустам Мурадов.
Он отметил, что возвращение военнопленных - обязанность миротворцев.
«Как солдат я понимаю, какого быть военнопленным, что они чувствовали. Помню первый рейс в Баку, когда мы возвращали пленных в Ереван. Самолет приземлился в Ереване, и мы видели слезы на их глазах. Они не верили, что вернулись домой», - рассказал Рустам Мурадов.