Եղբայրական ՀՀ-ն աննախադեպ ճնշման է ենթարկվում. Զախարովան համոզված է, որ արտաքին ուժերին չի հաջողվի գժտեցնել Մոսկվային ու Երևանին
Ռուսաստանի ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան մեկնաբանել է Հայաստանի եւ հայ-ադրբեջանական կարգավորման շուրջ տեղի ունեցող գործընթացները:
"Մեզ չեն կարող չանհանգստացնել Անդրկովկասում թափ հավաքող տագնապալի միտումները, ուր Արևմուտքն ակնհայտորեն փորձում է տեղափոխել Ուկրաինայում մշակված առճակատման սխեմաները:
Տեսնում ենք, թե դրսից ինչպիսի աննախադեպ ճնշման է ենթարկվում եղբայրական Հայաստանը: Մեր երկրների և ժողովուրդների միջև դարավոր կապերին վնաս հասցնելու նպատակով քայլեր են ձեռնարկվում տարածաշրջանում Ռուսաստանի քաղաքականությունը վարկաբեկելու ուղղությամբ։ Վաշինգտոնի և Բրյուսելի հրահանգով գործող բազմաթիվ հիմնադրամներ, ՀԿ - ներ և ԶԼՄ-ներ կրկնակի ուժով ձգտում են հասարակության մեջ հակառուսական տրամադրություններ սերմանել", - ասել է Զախարովան ։
Նա վստահություն է հայտնել, որ Մոսկվային ու Երեւանին գժտեցնելու արտաքին ուժերի փորձերը հաջողությամբ չեն պսակվելու ։
"Տրամադրված ենք Հայաստանի հետ ռազմավարական դաշնակցության և բազմակողմ համագործակցության ամրապնդմանը, ինչը թույլ կտա մեզ միասին հաղթահարել ներկայիս մարտահրավերները։ Մենք զարգացնում ենքռազմաքաղաքական և ռազմատեխնիկական գծերի շուրջ երկխոսություն։ Ապրանքաշրջանառությունն աճում է ռեկորդային տեմպերով։
Իրականացվում և մշակվում են լուրջ նախագծեր տրանսպորտի, լոգիստիկայի, ենթակառուցվածքների, հանքարդյունաբերության, բարձր տեխնոլոգիական ոլորտներում։
Ռուսական տասնյակ խոշոր ընկերություններ պատրաստ են հետագայում ևս ներդրումներ կատարել Հայաստանի տնտեսության մեջ։ Հաջողությամբ լուծում ենք հանրապետության էներգետիկ և պարենային անվտանգության ամրապնդման խնդիրները։ Գիտական, կրթական և մշակութային ոլորտներում պահպանվում են ճյուղավորված շփումներ։ Երևանին զգալի օգուտներ է բերում մասնակցությունը ԵԱՏՄ-ին", - ասել է Զախարովան ։
Նրա խոսքով՝ Արեւմուտքի անխոհեմ եւ լկտի մոտեցումը նկատելի է նաեւ հայ-ադրբեջանական հարաբերությունների կարգավորման նկատմամբ: Հաշվի չեն առնվում ոչ տարածաշրջանային առանձնահատկությունները, ոչ էլ խնդիրների հատուկ զգայունությունը Վաշինգտոնի եւ Բրյուսելի իրական նպատակները ոչ թե փոխզիջումային եւ հավասարակշռված որոշումների մշակումն է, այլ Անդրկովկասից Ռուսաստանի դուրս մղելը։
"Յուրացվում և այլասերվում են մեր եռակողմ զարգացումները: Հաճախակի են դարձել Եվրամիության, ԵԱՀԿ-ի և Ֆրանսիայի քողի տակ արևմտյան էմիսարների ժամանումները Հայաստան։ Առաջ են մղվում հապճեպ հորինված նախաձեռնություններ, որոնք հաշվի չեն առնում տարածաշրջանի ողջ բնակչության շահերը։ Սա հղի է հավասարակշռության խախտմամբ, որը ձեռք է բերվել դժվարին պայմաններում՝ Ռուսաստանի, Ադրբեջանի և Հայաստանի ղեկավարների 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի պայմանավորվածությունների հիման վրա", - ասել է Զախարովան ։
Նա նշել է, որ զուգահեռաբար շրջանառվում են մերկապարանոց մեղադրանքներն այն մասին, որ Մոսկվան, իբր, չի կատարում Հայաստանի հանդեպ անվտանգության ոլորտում իր պարտավորությունները:
"Այս կապակցությամբ ցանկանում ենք հիշեցնել, որ հենց մեր երկիրն է դադարեցրել պատերազմը 2020թ. նոյեմբերին, խաղաղապահներ է ուղարկել, որոնք խաղաղություն եւ կայունություն են բերել տարածաշրջան, եւ առ այսօր վճռորոշ ներդրում ենք կատարում Բաքվի եւ Երեւանի միջեւ զինված միջադեպերի կարգավորման գործում։ Իսկ արտաքին ուժերի փորձերը՝ հասնելու ռուսական խաղաղապահ զորախմբի դուրսբերմանը, ուղղված են Հարավային Կովկասի ապակայունացմանը։
Բոլոր մակարդակներում շարունակում ենք աշխատել գործընկերների հետ՝ ի շահ Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև հարաբերությունների համակողմանի կարգավորման՝ ներառյալ տրանսպորտային հաղորդակցությունների ապաշրջափակումը, սահմանի սահմանազատումը, խաղաղության պայմանագրի համաձայնեցումը, հումանիտար խնդիրների լուծումը, հասարակական և փորձագիտական երկխոսության հաստատումը։ Միաժամանակ խաղաղության հասնելու համար անհրաժեշտ է երկու կողմերի քաղաքական կամքն ու համաձայնությունը", -հավելել է նա:
Զախարովան հաստատել է, որ Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևին և Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին հրավիրել է Ռուսաստան՝ մասնակցելու հերթական եռակողմ գագաթնաժողովին, որտեղ նախատեսվում է քննարկել եռակողմ և երկկողմ հարցերի ամբողջ համալիրը:

Попытки внешних сил рассорить Москву и Ереван не увенчаются успехом: Захарова
Официальный представитель МИД России Мария Захарова прокомментировала процессы, происходящие вокруг Армении и армяно-азербайджанской нормализации.
"Нас не могут не беспокоить тревожные тенденции, набирающие обороты в Закавказье, куда Запад явно пытается перенести отработанные на Украине конфронтационные схемы. Видим, какому беспрецедентному давлению извне подвергается братская Армения. В стремлении нанести ущерб многовековым связям между нашими странами и народами предпринимаются шаги по дискредитации политики России в регионе. Действующие по указке Вашингтона и Брюсселя многочисленные фонды, НПО и СМИ с удвоенной силой стремятся насадить в обществе антироссийские настроения", - сказала Захарова.
Он выразила уверенность, что попытки внешних сил рассорить Москву и Ереван не увенчаются успехом.
"Настроены на упрочение стратегического союзничества и многогранной кооперации с Арменией, что позволит нам сообща преодолеть нынешние вызовы. У нас развивается диалог по военно-политической и военно-технической линиям. Товарооборот растет рекордными темпами. Реализуются и прорабатываются серьезные проекты в транспортно-логистической, инфраструктурной, горнодобывающей, высокотехнологичной сферах. Десятки крупных российских компаний готовы и далее вкладываться в экономику Армении. Успешно решаем задачи по укреплению энергетической и продовольственной безопасности республики. Поддерживаются разветвленные контакты в научной, образовательной и культурной областях. Значительные выгоды Еревану приносит участие в ЕАЭС", - сказала Захарова.
По ее словам, бесцеремонный и нахрапистый подход Запада прослеживается и применительно к нормализации армяно-азербайджанских отношений. Не учитываются ни региональная специфика, ни особая чувствительность проблематики. Истинные цели Вашингтона и Брюсселя – отнюдь не выработка компромиссных и сбалансированных решений, а самопиар и выдавливание России из Закавказья.
"Присваиваются и извращаются наши трехсторонние наработки. Участились заезды в Армению западных эмиссаров под вывесками Евросоюза, ОБСЕ, Франции. Продвигаются наспех состряпанные инициативы, не учитывающие интересы всего населения региона. Это чревато нарушением баланса, который был в непростых условиях достигнут на основе договоренностей лидеров России, Азербайджана и Армении от 9 ноября 2020 г.", - сказала Захарова.
Она отметила, что параллельно тиражируются голословные обвинения в том, что Москва якобы не выполняет свои обязательства в сфере безопасности перед Арменией.
"В этой связи хотели бы напомнить, что именно наша страна остановила войну в ноябре 2020 г., направила миротворцев, которые принесли мир и стабильность в регион, и по сей день вносит решающий вклад в урегулирование вооруженных инцидентов между Баку и Ереваном. Попытки же внешних сил добиться вывода российского миротворческого контингента как раз и направлены на дестабилизацию Южного Кавказа. На всех уровнях продолжаем работу с партнерами в интересах комплексной нормализации отношений между Азербайджаном и Арменией, включая разблокирование транспортных коммуникаций, делимитацию границы, согласование мирного договора, решение гуманитарных проблем, налаживание общественного и экспертного диалога. В то же время для достижения мира необходимы политическая воля и согласие обеих сторон", - сказала Захарова.
Она подтвердила, что президент России Владимир Путин пригласил президента Азербайджана Ильхама Алиева и премьер-министра Армении Никола Пашиняна в Россию на очередной трехсторонний саммит, где планируется обсудить весь комплекс трехсторонних и двусторонних вопросов.