Փաշինյանը Պուտինին ասել է, որ Հայաստանը մնում է ԵԱՏՄ-ի լիիրավ անդամ․ Պեսկով
Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինին ասել է, որ Հայաստանը լիարժեքորեն մնում է ԵԱՏՄ անդամ՝ միաժամանակ զարգացնելով իր հարաբերությունները Եվրոպայի հետ. հայտնել է ՌԴ նախագահի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովը։
Սեպտեմբերի 26-ին Պուտինը Կրեմլում հանդիպել էր Փաշինյանի հետ։
«Հայաստանը լիարժեքորեն մնում է ԵԱՏՄ անդամ, բայց դրան զուգահեռ զարգացնում է իր հարաբերությունները նաև արտաքին քաղաքականության այլ վեկտորներով, մասնավորապես՝ Եվրոպայի հետ»,- լրագրողներին ասել է Պեսկովը։
Պեսկովը միևնույն ժամանակ նշել է, որ այն ժամանակ Փաշինյանը պարզաբանել էր, թե ինչ-որ պահի անհրաժեշտ կլինի վերջնական որոշում կայացնել Հայաստանի տնտեսական ինտեգրման հետագա ուղու ընտրության վերաբերյալ։
«Եվ դա կարվի հանրաքվեով։ Այսինքն՝ հենց հայ ժողովուրդն է ասելու իր վերջնական խոսքը»,- ասել է Պեսկովը։

Песков: Пашинян говорил Путину, что Армения остается членом ЕАЭС в полном объеме
Премьер-министр Армении Никол Пашинян говорил президенту РФ Владимиру Путину, что Армения остается членом ЕАЭС в полном объеме, развивая свои отношения с Европой, сообщил пресс-секретарь президента РФ Дмитрий Песков.
Двадцать шестого сентября Путин встречался в Кремле с Пашиняном.
«Армения остается членом ЕАЭС в полном объеме, но одновременно с этим развивает свои отношения и на других векторах своей внешней политики, в частности с Европой», - сказал Песков журналистам.
Песков отметил при этом, что тогда Пашинян пояснял, что в какой-то момент нужно будет принимать окончательное решение о выборе дальнейшего пути экономической интеграции Армении.
«И это будет делаться на референдуме. То есть именно армянский народ будет говорить», - сказал Песков.