Փաշինյանը հրավիրել է ԵՄ առաքելություն Հայաստան՝ Ադրբեջանին խոստանալով, որ դա կլինի 2 ամսով․ Լավրով
Հայաստանում ստեղծված իրավիճակը, իհարկե, լավատեսություն չի ներշնչում։ Հայաստանի ղեկավարությունը, անկեղծ ասած, հնարովի պատրվակներով, խեղաթյուրելով վերջին երեք տարիների պատմությունը, միտումնավոր տանում է Ռուսաստանի Դաշնության հետ հարաբերությունների փլուզման, 102-րդ ռազմաբազայում ծառայող մեր զինծառայողների, մեր սահմանապահների և ընդհանուր առմամբ Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության զրպարտության: Այս մասին մարտի 29-ին «Известия»-ին տված հարցազրույցում հայտարարել է ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովը։
«Ոչինչ չի նշվում, որ ՀԱՊԿ-ն է, որ բազմիցս պաշտպանել է Հայաստանի շահերը դժվարին իրավիճակներում, որ պատրաստ էր 2021 թվականին իր խաղաղապահ առաքելությունը ուղարկել հանրապետություն՝ Հայաստանի և Ադրբեջանի հարաբերություններում լարվածությունը թուլացնելու համար, ընդ որում, այդ առաքելության մանդատը լիովին համաձայնեցված էր 2021 թվականի աշնանը Երևանում կայացած նախարարական հանդիպմանը. մենք նստեցինք մինչև գիշեր, հաստատեցինք ամեն ինչ, առավոտյան, երբ նախագահներն ու վարչապետները արդեն հանդիպել էին, պարոն Փաշինյանն ասաց, որ չկա կոնսենսուս»,- ասաց նա։
Լավրովի խոսքով, մի քանի օր անց Փաշինյանը հրավիրեց նույն Եվրամիության խաղաղապահ առաքելությունը Հայաստան՝ խոստանալով Ադրբեջանին, որ դա կլինի ընդամենը երկու ամսով, իսկ երկու ամիս անց, անտեսելով Բաքվին, Եվրամիությունը կրկնապատկեց այդ առաքելությունը։
«Եվ այժմ Նորվեգիայից, Կանադայից և Միացյալ Նահանգներից զինվորականներ դեռ ուղարկվում են այնտեղ՝ Եվրամիության առաքելությունը վերածելով Հյուսիսատլանտյան դաշինքի առաքելության: Եվ վերջին մի քանի տարիների այս ամբողջ պատմությունը խեղաթյուրվում է պարոն Փաշինյանի, նրա աշխատակիցների, Հայաստանի խորհրդարանի ղեկավարության կողմից»,- նշել է Լավրովը։

Лавров: Пашинян вызвал в Армению миссию ЕС, пообещав Азербайджану, что это на 2 месяца
Ситуация в Армении, конечно, не вселяет оптимизма. Армянское руководство, прямо скажем, под надуманными предлогами, извращая историю последних трех лет, сознательно ведет дело к обрушению отношений с РФ, к шельмованию наших военнослужащих, которые несут службу на 102-й военной базе, наших пограничников, в целом Организации Договора о коллективной безопасности. Об этом 29 марта заявил министр иностранных дел России Сергей Лавров в интервью «Известиям».
«Не упоминается ничего о том, что именно ОДКБ неоднократно отстаивала интересы Армении в тяжелых ситуациях, что она была готова в 2021 году направить свою миротворческую миссию в республику, чтобы снизить накал в отношениях Армении с Азербайджаном, причем мандат миссии был полностью согласован на министерской встрече в Ереване осенью 2021-го — мы сидели до ночи, все завизировали, утром, когда уже встретились президенты и премьеры, господин Пашинян сказал, что консенсуса нет», - сказал он.
По словам Лаврова, через несколько дней Пашинян вызвал в Армению такую же миротворческую миссию Европейского союза, пообещав Азербайджану, что это только на два месяца, а через два месяца, проигнорировав Баку, Евросоюз эту миссию удвоил.
«И сейчас туда еще направляются военнослужащие из Норвегии, Канады и США, превращая миссию Евросоюза в миссию Североатлантического альянса. И вот вся эта история последних нескольких лет извращается и господином Пашиняном, и его сотрудниками, руководством парламента Армении», - отметил Лавров.