Փաշինյանի հետ հանդիպմանը Պարոլինին հայտնել է Սուրբ Աթոռի պատրաստակամությունը՝  նպաստելու տարածաշրջանում խաղաղության ու կայունության հաստատման գործընթացին
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հյուրընկալել է Սուրբ Աթոռի պետքարտուղար, կարդինալ Պիետրո Պարոլինիին:
Նախ տեղի է ունեցել ՀՀ վարչապետի և պետքարտուղարի առանձնազրույցը, այնուհետև բանակցությունները շարունակվել են ընդլայնված կազմերով:
Իր խոսքում, Նիկոլ Փաշինյանը նշել է. «Ձերդ Վսեմություն, ուրախ եմ Ձեզ ողջունելու Հայաստանի Հանրապետությունում: Բարձր ենք գնահատում Ձեր ներդրումը Հայաստանի և Վատիկանի հարաբերությունների զարգացման գործում: Բարձր ենք գնահատում նաև այսօրվա այցը և պատրաստակամությունը՝ նոր լիցք հաղորդել Հայաստանի Հանրապետության և Վատիկանի հարաբերություններին: Հայաստանում շատ ջերմ են հիշում Հռոմի Ֆրանցիսկոս և Հովհաննես Պողոս պապերի այցերը 2001 և 2016 թվականներին, բայց նաև պիտի ընդգծեմ, որ սա Վատիկանի պետքարտուղարի առաջին այցն է Հայաստ ան: Եվ ինձ համար մեծ պատիվ է Ձեզ ընդունել: Սա վկայում է մեր հարաբերությունների նոր լիցքի մասին: Բարով եք եկել»:
Իր հերթին, Պիետրո Պարոլինին նշել է. «Շնորհակալություն պարոն վարչապետ, շնորհակալություն, որ տվեցիք այս հնարավորությունը՝ հանդիպելու, երկխոսություն ունենալու ու մտքեր փոխանակելու Ձեզ հետ: Շատ ուրախ եմ գտնվել Հայաստանում՝ ճիշտ այն բարյացակամ հարաբերությունների կոնտեքստում, որ արդեն գոյություն ունեն: Վստահաբար այս այցելությունը կնպաստի դրանք ավելի զարգացնելու: Վերջերս նաև շատ դրական փոփոխություն տեղի ունեցով, որ Առաքելական նվիրակի՝ Վատիկանի դեսպանի ներկայությունը կա Հայաստանում, շնորհակալություն ենք հայտնու մ Ձեր այս տրամադրվածության համար»:
Հանդիպմանը զրուցակիցները քննարկել են ինչպես երկկողմ հարաբերություններին, այնպես էլ տարածաշրջանային գործընթացներին վերաբերող հարցեր: Մասնավորապես, անդրադարձ է կատարվել Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքի ապօրինի արգելափակման հետևանքով Լեռնային Ղարաբաղում խորացող ճգնաժամին, 44-օրյա պատերազմից հետո առկա հումանիտար հարցերին, Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության պայմանագրի շուրջ ընթացող բանակցություններին:
Պիետրո Պարոլինին Սուրբ Աթոռի պատրաստակամությունն է հայտնել՝ նպաստելու տարածաշրջանում խաղաղության ու կայունության հաստատման, ինչպես նաև հումանիտար խնդիրների լուծման գործընթացին:

Премьер-министр Пашинян принял государственного секретаря Святого Престола, кардинала Пьетро Паролина
Премьер-министр Никол Пашинян принял государственного секретаря Святого Престола, кардинала Пьетро Паролина.
Сначала состоялась беседа премьер-министра Республики Армения и государственного секретаря Святого Престола тет-а-тет, затем переговоры продолжились в расширенном составе.
В своей речи Никол Пашинян отметил: “Ваше Высокопреосвященство, рад приветствовать Вас в Республике Армения. Мы высоко ценим Ваш вклад в развитие отношений между Арменией и Ватиканом. Мы также высоко ценим сегодняшний визит и готовность придать новый импульс отношениям между Республикой Армения и Святым Престолом. В Армении с огромной теплотой вспоминают визиты папы Франциска и папы Иоанна Павла II в 2001 и 2016 годах, но в то же время должен подчеркнуть, что это первый визит государственного секретаря Ватикана в Армению. И для меня большая честь принять Вас. Это говорит о новом импульсе в наших отношениях. Добро пожаловать”.
В свою очередь, Пьетро Паролин отметил: “Спасибо, господин премьер-министр, спасибо за предоставленную мне возможность встретиться, пообщаться и обменяться с Вами мнениями. Я очень рад быть в Армении в контексте уже существующих дружественных отношений. Уверен, что этот визит будет способствовать их дальнейшему развитию. В последнее время произошло очень позитивное изменение: в Армении назначен апостольский нунций. Мы благодарим Вас за такое отношение”.
Собеседники обсудили вопросы, касающиеся как двусторонних отношений, так и региональных процессов. В частности, были затронуты вопросы относительно углубляющегося кризиса в Нагорном Карабахе в результате незаконного блокирования Азербайджаном Лачинского коридора, возникших после 44-дневной войны гуманитарных вопросов, продолжающихся переговоров по мирному договору между Арменией и Азербайджаном.
Пьетро Паролин выразил готовность Святого Престола способствовать установлению мира и стабильности в регионе, а также процессу решения гуманитарных проблем.