Նիկոլ Փաշինյանի անունն անհետացել է «Իննոպրոմ»-ի հրավիրված բանախոսների ցանկից․ այս առնչությամբ պաշտոնական հայտարարություններ առայժմ չկան
Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այլևս նշված չէ «Իննոպրոմ» միջազգային արդյունաբերական ցուցահանդեսի հրավիրված բանախոսների ցանկում, որն անցկացվելու է Եկատերինբուրգում հուլիսի 6-9-ին։
Ավելի վաղ Հայաստանի կառավարության ղեկավարի անունը ներառված էր գլխավոր լիագումար նիստի՝ «Արդյունաբերություն 360․ արտադրություն առանց սահմանների» ծրագրում։ Նրա մասնակցության մասին հայտնել էին ինչպես ցուցահանդեսի պաշտոնական կայքը, այնպես էլ ռուսական լրատվամիջոցները։ Ենթադրվում էր, որ Փաշինյանը ելույթ կունենա Ռուսաստանի կառավարության նախագահ Միխայիլ Միշուստինի և այլ պետությունների ներկայացուցիչների հետ միասին։
Սակայն ավելի ուշ հայ վարչապետի անունն անհետացել է միջոցառման կայքում հրավիրված բանախոսների ցանկից։ Ցուցահանդեսի կազմակերպիչներն առայժմ չեն մեկնաբանել ծրագրի փոփոխությունը, ինչպես նաև չեն հայտնել՝ արդյոք դա կապված է Փաշինյանի այցի չեղարկմա՞ն, թե՞ մասնակիցների կազմի ճշգրտման հետ։
Հրապարակման պահին Հայաստանի կառավարության կողմից նույնպես պաշտոնական հայտարարություններ չէին ստացվել «Իննոպրոմ»-ին Նիկոլ Փաշինյանի մասնակցության վերաբերյալ։
«Իննոպրոմ-2026» միջազգային արդյունաբերական ցուցահանդեսը կանցկացվի Եկատերինբուրգում հուլիսի 6-9-ին։ Ավանդաբար նրա աշխատանքներին մասնակցում են կառավարությունների ղեկավարներ, նախարարներ, բիզնեսի և արդյունաբերության ներկայացուցիչներ տասնյակ երկրներից։

Имя Никола Пашиняна исчезло из списка приглашенных спикеров «Иннопрома»: официальных заявлений по этому поводу пока нет
Премьер-министр Армении Никол Пашинян больше не значится в списке приглашенных спикеров международной промышленной выставки «Иннопром», которая пройдет в Екатеринбурге с 6 по 9 июля.
Ранее имя главы армянского правительства было включено в программу главного пленарного заседания «Индустрия 360: производство без границ». О его участии сообщали как официальный сайт выставки, так и российские СМИ. Предполагалось, что Пашинян выступит вместе с председателем правительства России Михаилом Мишустиным и представителями других государств.
Однако позднее имя армянского премьера исчезло из перечня приглашенных спикеров на сайте мероприятия. Организаторы выставки пока не прокомментировали изменение программы, как и не сообщили, связано ли это с отменой визита Пашиняна или с корректировкой состава участников.
Официальных заявлений со стороны правительства Армении относительно участия Никола Пашиняна в «Иннопроме» на момент публикации также не поступало.
Международная промышленная выставка «Иннопром-2026» пройдет в Екатеринбурге с 6 по 9 июля. Традиционно в ее работе принимают участие руководители правительств, министры, представители бизнеса и промышленности из десятков стран.