Նախիջևանի և Երևանի խանությունները, որոնք Պարսկաստանից անցել են Ռուսաստանին, Արևելյան Հայաստանի մաս են կազմել. ՌԴ ԱԳՆ-ն հայտարարություն է տարածել Թուրքմենչայի պայմանագրի 194-ամյակի առթիվ
ՌԴ արտգործնախարարությունը իր պաշտոնական էջում Թուրքմենչայի պայմանագրի 194-ամյակի առթիվ հանդես է եկել հայտարարությամբ, մեջբերելով փաստաթղթի այն դրույթը, որում հստակ ամրագրված է, որ Նախիջևանի և Երևանի խանությունները, որոնք Պարսկաստանից անցնում են Ռուսաստանին, Արևելյան Հայաստանի մաս են կազմում։
ՌԴ արտգործնախարարության էջում այդ առնչությամբ, մասնավորապես մեջբերված էր հետևյալը․ «Ռուսական կայսրության տիրապետության տակ են անցել Նախիջևանի և Երևանի խանությունները (Արևելյան Հայաստան): Իրանի կառավարությունը պարտավորվել է չխոչընդոտել հայերի վերաբնակեցմանը այդ խանությունների տարածքում ստեղծված Հայկական մարզում, որը նպաստել է Ռուսական կայսրության կազմում հայ ժողովրդի միավորմանը»։
Նշենք, որ պատմական այս փաստի հիշակատումը Բաքվի զայրույթն է հարուցել և Ադրբեջանի ԱԳՆ-ն հանդես է եկել հայտարարությամբ` զարմանք եւ ափսոսանք հայտնելով այն բանի առնչությամբ, որ այս հայտարարությունը տարածվել Ադրբեջանի ու Ռուսաստանի միջեւ փոխգործակցության հռչակագրի ստորագրման օրը: Բաքուն նաև պահանջել է շտկումներ մտցնել տեքստի մեջ, մասնավորապես հեռացնել «Արևելյան Հայաստան» բառակապակցությունը:

Заявление российского МИД относительно 194-ой годовщины Туркменчайского договора и упоминание в нем Восточной Армении вызвали негодование Баку
МИД России выступило с заявлением относительно 194-летней годовщины Туркменчайского договора, в котором отмечается, что Нахиджеванское и Ереванское ханства (Восточная Армения) от Персии перешли к России.
«22 (10) февраля 1828 года между Российской империей и Персией был подписан Туркманчайский мирный договор, завершивший вторую русско-персидскую войну 1826-1828 гг.
В Договоре подтверждалось преимущественное право России держать военный флот в Каспийском море, а также свобода плавания российских торговых судов. К Российской империи отошли Эриванское и Нахичеванское ханства (Восточная Армения). Правительство Ирана обязалось не препятствовать переселению армян в Армянскую область, созданную на территории этих ханств, что способствовало объединению армянского народа в составе Российской империи».
Упоминание того, что Нахиджеванское ханство находилось в составе Восточной Армении вызвало негодование Баку. Азербайджанский МИД был особенно раздасадован тем фактом, что данное заявление было обнародовано в день подписания между Россией и Азербайджаном договора о стратегическом сотрудничестве. В заявлении МИД Азербайджана отмечается, что «словосочетания «Восточная Армения» в договоре не было». В связи с этим Баку потребовал от российского МИД внести коррективы в данное заявление.