Մոսկվան չպետք է խառնվի Հայաստանի ներքաղաքական գործընթացներին, դա Հայաստանի ներքին գործն է. ռուս փորձագետ
Մոսկվան չպետք է միջամտի Հայաստանի ներքաղաքական գործընթացներին, դա Հայաստանի ներքին գործն է։ Այս մասին այսօր "Հայաստանի տնտեսությունը 2020 թվականին ԵԱՏՄ-ին երկրի անդամակցության համատեքստում. Հարավային Կովկասի տրանսպորտային հաղորդակցությունների աշխատանքի վերսկսման հեռանկարը" թեմայով Երևան-Մոսկվա տեսակամուրջի ժամանակ, որը կազմակերպվել էր Եվրասիական փորձագիտական ակումբի կողմից նշեց ռուսաստանցի փորձագետ Սերգեյ Մարկեդոնովը:
Նրա խոսքով ՝ ներկա փուլում Ռուսաստանն ավելի պետք է երաշխավորի Հայաստանի եւ Ադրբեջանի միջեւ նոյեմբերի 10-ի զինադադարի համաձայնագրի իրականացումը: Ընդ որում, ընդգծեց փորձագետը, որքան Հայաստանում ներքաղաքական ճգնաժամը շարունակվում է, այնքան ավելի մեծ է վտանգը, որ իշխանությունը չի կարողանա հաղթահարել այն, եւ դա կարող է երկրում ստեղծել անկառավարելի քաոս:
"Պետք է ստեղծված իրավիճակում գտնել կոնսենսուսային կերպար, որը կարող է երկիրը դուրս բերել ճգնաժամից", - նշել է փորձագետը:
Միևնույն ժամանակ, նա ընդգծեց, որ ինչպես առանց Քոչարյանի եւ Սարգսյանի, այնպես էլ առանց Փաշինյանի հայ ժողովուրդն ամբողջական չէ.
"Հայ ժողովուրդը բազմաշերտ է, և նրան պետք են այդ բոլոր առաջնորդները։ Բայց եթե ստեղծված իրավիճակից ելք չգտնվի, ապա չի հաջողվի կայունացնել նաեւ երկրի տնտեսությունը", - ընդգծեց Մարկեդոնովը։

Москва не должна вмешиваться во внутриполитические процессы в Армении, это внутреннее дело Армении: российский эксперт
Москва не должна вмешиваться во внутриполитические процессы в Армении, это внутреннее дело Армении. Об этом сегодня во время видеомоста Ереван-Мосвка на тему «Экономика Армении в 2020 году в контексте членства страны в ЕАЭС. О перспективе возобновления работы транспортных коммуникаций Южного Кавказа», организованной Евразийским экспертным клубом, российский эксперт Сергей Маркедонов.
По его словам, на нынешнем этапе Россия все больше должна гарантировать реализацию соглашения о перемирии между Арменией и Азербайджаном от 10 ноября. При этом он подчеркнул, что чем больше внутриполитический кризис в Армении продолжается, тем больше опасность, что власть не сумеет его преодолеть, и это может создать в стране неуправляемый хаос.
«Надо в сложившейся ситуации найти консенсусную фигуру, способную вывести страну из кризиса»,- отметил эксперт.
При этом он подчеркнул, что как без Кочаряна и Саркисяна, так и без Пашиняна армянский народ не полный:
«Армянский народ многослойный, и ему нужны все эти лидеры. Но если не найти выход из сложившейся ситуации, то не удастся стабилизировать также экономику страны»,- подчеркнул Маркедонов.