Մեր քաղաքական գործունեությունը հիմնված է գաղափարների, այլ ոչ թե զուտ ինչ-որ մեկի գողացած փողը պաշտպանելու գործունեության վրա․ Մարուքյան
«Լուսավոր Հայաստան» կուսակցության նախագահ Էդմոն Մարուքյանը ֆեյսբուքյան էջում ադնրադարձել է իրենց կուսակցության՝ ընդդիմություն լինել-չլինելու մասին հարցադրումներին։ Մարուքյանը, մասնավորապե, գրել է․
«Վերջերս մեզ պարբերաբար հարցնում են, թե մենք հիմա ընդդիմությո՞ւն ենք, թե՞ ընդդիմություն չենք:
Այս առումով մի քանի միտք եմ ուզում հայտնել։
Նախ, հունիսի 20-ի ընտրությանը քաղաքացիներին առաջարկվել են հստակ այլընտրանքներ, սակայն ժողովուրդը, շատ լավ ծանոթ լինելով բոլոր ուժերին և նրանց օրակարգերին, ընտրել է խորհրդարանը, որն ունենք այսօր։ Այդպիսով, իշխանությանը հակակշռելու ինստիտուցիոնալ լիազորությունները, այդ ընտրության արդյունքներով և ժողովրդի կամքով, այսօր կրում են այլ ուժեր:
Մինչ 2021 թ. օգոստոսը «Լուսավոր Հայաստան»-ը եղել է խորհրդարանական ընդդիմություն, ինչը մեզ համար նշանակում էր լինել կոնվենցիոնալ ընդդիմություն. եղած սահմանադրական և իրավաքաղաքական լծակներով հակակշռել և փոխզսպել խորհրդարանական մեծամասնությանն ու կառավարությանը, մասնակցել պետականաշինության գործին:
Բազմաթիվ հարցերում, այո՛, այժմ էլ ունենք տարբերվող մոտեցումներ և ընդդիմադիր ենք իշխանությանը, սակայն հարցեր կան, որտեղ հակադրվելու նպատակ կամ իմաստ անգամ չենք տեսնում։ Եվ ընդհանրապես՝ «ընդդիմադիր» կամ «իշխանական» որակումները մեզ համար երբեք նշանակություն չեն ունեցել։ Մեր քաղաքական գործունեությունը հիմնված է գաղափարների, այլ ոչ թե զուտ ինչ-որ մեկի գողացած փողը պաշտպանելու գործունեության վրա:
Այդ հարցով մեզ որևէ մեկը չի կարող հետ պահել ճշմարտությունն ասելուց։ Անկախ իրավիճակից՝ մենք միշտ ասել ենք այն, ինչ մտածել ենք։ Խորհրդարանական մեր գործունեությունն իրականացվել է հետևյալ կերպ՝ ինչին եղել ենք դեմ, բացատրել ենք, թե ինչու ենք դեմ, հարկ եղած դեպքում՝ ներկայացրել առաջարկներ, ինչին կողմ ենք եղել, հայտարարել ենք, որ կողմ ենք ու բացատրել, թե ինչու։ Հիմա, ըստ սրա, ընդդիմությու՞ն էինք, թե՞ ոչ. խորհրդարանական ընդդիմություն էինք՝ թե՛ Սահմանադրության և ԱԺ կանոնակարգի, թե՛ քաղաքական իմաստներով։
Իսկ ինչու՞ այսօր, օրինակ, ընդդիմանալ հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորմանը, եթե հարևանների հետ հարաբերությունների կարգավորման հարցն անկախության տարիներից ի վեր մեր արտաքին քաղաքական օրակարգում է և դեռևս լուծում չի ստացել, և շատ կարևոր է առանց նախապայմանների հարաբերությունների կարգավորումը:
Կամ ինչո՞ւ ընդդիմանալ խաղաղության օրակարգին. արդյո՞ք մեր երկրի գլխին նոր պատերազմ բերելու օրակարգն ավելի ընդդիմադիր կեցվածք է հաղորդում քաղաքական գործիչներին…
Այսպես՝ մենք խաղաղության և հարաբերությունների կարգավորման կողմնակից ենք և դեմ ենք երկիրը նոր արկածախնդրությունների տանելուն, կողմ ենք ԼՂ հիմնախնդիրը ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության շրջանակներում կարգավորելուն։
Իսկ պե՞տք է արդյոք լռենք, որ ինչ-որ մեկը տարիներ շարունակ գրպանել է բյուջեի միջոցները, ինչ է թե նա այսօր իրեն ընդդիմություն է հայտարարում, կամ որ իր գողոնն ուզում է պահել ու փորձում է ապօրինի գույքի բռնագանձման վերաբերյալ օրենսդրության սահմանադրականությունը վիճարկել, կամ երբ այլ մեկը փորձ է կատարում ապօրինի ազդեցություն գործել դատարանների վրա։
Լռե՞նք այդ ամենի մասին նրա համար, որ ինչ-որ անձինք այդ գրպանված գումարներով պահվող զանգվածային «լրատվության» միջոցներով մեզ հռչակեն ընդդիմությո՞ւն. ասեմ` այդպես չի լինելու։
Ինչո՞ւ ընդդիմանալ ապօրինի գույքի բռնագանձման գործընթացին. ինչ է, պետք է դե՞մ լինենք ժողովրդից տարիներ շարունակ թալանվածը հետ բերելուն։ Ընդդիմանա՞նք կոնկրետ օլիգարխի ապօրինի գույքի բռնագանձմանը։ Ընդդիմանա՞նք, որ զորամասի հրամանատարը կամ ՃՈ և ՀՔԲ պետերն այսօր կաշառքով չեն նշանակվում, ընդդիմանա՞նք, որ այսօր բիզնեսմենն իր թաղամասի ՊԵԿ օպեր-լիազորին կամ հարկայինի պետին չի ճանաչում, ինչը նախկինում աներևակայելի էր թվում։
Պիտակավորումներն ու որակումներն ամեն մեկը կարող է իրեն պահել։ Մենք աշխատում ենք մեր երկրի համար, անում այն, ինչին հավատում ենք և ձգտում մեր բանակի հզորացմանը, երկարատև խաղաղության հաստատմանը, ժողովրդավարական ինստիտուտների ամրապնդմանն ու զարգացմանը:
Մեր տեսլականը հավասար հնարավորություններով և արդիականացված Հայաստանն է, որտեղ մարդը ոչ թե միջոց է, այլ նպատակ»։

Марукян объяснил, «оппозиционной» или «провластной» является «Просвещенная Армения»: А почему мы должны противиться возвращению награбленных годами у государства средств?
Председатель партии «Просвещенная Армения» Эдмон Марукян ответил на вопросы о том, является возглавляемая им партия оппозицией или нет.
«В этом плане хочу выразить несколько мыслей.
Во-первых, на выборах 20 июня гражданам были предложены четкие альтернативы, однако народ, будучи хорошо знаком со всеми силами и их повестками, избрал парламент, который мы имеем сегодня. Таким образом, институциональные полномочия противовеса власти, по результатам этих выборов и по воле народа, сегодня несут другие силы.
До 2021 года партия «Просвещенная Армения» была парламентской оппозицией, что для нас означало быть противовесом парламентскому большинству и правительству имеющимися конституционными и политико-правовыми рычагами, участвовать в деле государственного строительства.
Во многих вопросах и тогда, и сейчас у нас разные подходы, однако есть вопросы, относительно которых даже нет смысла противиться властям. И вообще, дифференциация на «оппозицию» или «провластную силу» для нас никогда не имела принципиального значения. Наша политическая деятельность основана на идеях, и не сводится к сохранению любой ценой похищенных кем-то денег, и никто не может ограничить нас в свободе обнародования правды.
Вне зависимо от ситуации мы всегда говорили то, что думали. Наша парламентская деятельность осуществлялась следующим образом: если мы выступали против чего-то, то мы объяснили нашу позицию, в случае необходимости представили предложения. Исходя из этого, как можно квалифицировать нас – «оппозицией» или «провластной силой»? Мы были парламентской оппозицией.
А почему сегодня, например, противостоять урегулированию армяно-турецких отношений, если вопрос урегулирования отношений с соседями с первых лет независимости нашей страны находится в нашей внешнеполитической повестке и пока не получил решения. Урегулирование отношений с соседями без предусловий является очень важным вопросом.
Или почему противиться повестке мира? Неужели повестка новой войны с участием нашей страны придает политикам более оппозиционную позицию?…
И так, мы выступаем за мир и нормализацию отношений и выступаем против новых авантюр и за урегулирование нагорно-карабахского конфликта в рамках сопредседательства Минской группы ОБСЕ.
А нужно ли молчать о том, что кто-то годами прикарманивал государственные средства, а сегодня выдает себя за радикальную оппозицию и пытается оспорить конституционность закона о конфискации незаконно нажитого имущества в целях сохранения собственных награбленных от государства средств?
Разве мы должны молчать только для того, чтобы эти люди посредством содержащихся за счет награбленных у государства денег своих СМИ провозгласили нас «оппозицией»? Скажу, этого не будет.
Почему мы должны противиться процессу взыскания незаконного имущества? Разве мы должны быть против того, чтобы вернуть народу награбленные на протяжении многих лет государственные средства? Чему противиться, тому, что сегодня командиры воинских частей или начальники ДП не назначаются путем взяток подкупом, или тому, что сегодня бизнесмены не знают в лицо оперуполномоченного КГД или начальника налоговой службы своего района, что раньше казалось немыслимым?
Каждый пусть вешает ярлыки на себя. Мы работаем во благо нашей страны, делаем то, во что верим и стремимся к усилению нашей армии, установлению долгосрочного мира, укреплению и развитию демократических институтов.
Наше видение - это модернизированная Армения с равными возможностями для всех, где человек - не средство, а цель», - написал Марукян на своей странице в Facebook.