Մենք ողջունում ենք Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև հարաբերությունների կարգավորումը․ Տոկաև
Մենք ողջունում ենք ԱՄՆ նախագահի միջնորդությամբ Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև հարաբերությունների կարգավորումը։ Այս մասին հայտարարել է Ղազախստանի նախագահ Կասիմ-Ժոմարտ Տոկաևը ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեայի 80-րդ նստաշրջանում։
«Սա ապացուցում է, որ նույնիսկ երկարատև հակամարտությունները կարող են լուծվել դիվանագիտության և առողջ բանականության միջոցով։ Այս սկզբունքով առաջնորդվելով՝ Ղազախստանը մշտապես պաշտպանում է դիվանագիտությունը՝ սրման փոխարեն, և երկխոսությունը՝ ուժի փոխարեն։
Ընթացիկ աշխարհաքաղաքական լարվածությունը երբեմն որոշ առաջնորդների դրդում է պնդել քաղաքակրթությունների բախման անխուսափելիության մասին։ Սակայն այս բաժանումը տրված կամ ճակատագիր չէ։ Դա քաղաքական ընտրություն է», - նշել է Տոկաևը։

Президент Казахстана: Мы приветствуем нормализацию отношений между Азербайджаном и Арменией
Мы приветствуем нормализацию отношений между Азербайджаном и Арменией при посредничестве президента США. Об этом на 80-й сессии Генеральной Ассамблеи ООН заявил президент Казахстана Касым-Жомарт Токаев.
«Это доказывает, что даже застарелые конфликты можно урегулировать с помощью дипломатии и здравого смысла. Руководствуясь этим принципом, Казахстан неизменно выступает за дипломатию вместо эскалации и за диалог вместо силы.
Нынешняя геополитическая напряженность порой подталкивает некоторых лидеров к утверждению о неизбежности столкновения цивилизаций.  Однако это разделение – не данность и не судьба. Это политический выбор», - отметил Токаев.