ՄԱԿ ԱԽ հնարավոր բանաձևը կգար օգնելու հանգուցալուծել Արցախում ստեղծված հումանիտար ճգնաժամը․ Արարատ Միրզոյանը ի պատասխան ԱՄՆ գործողություններին
ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը ասուլիսի ժամանակ անդրադարձավ մամուլում շրջանառվող այն լուրերին, ըստ որոնց ՄԱԿ Անվտանգության խորհրդի քննարկումներից հետո ամերիկյան կողմը ԱԽ անդամ երկրներին հորդորում է ձեռնպահ մնալ Ադրբեջանի ցեղասպան քայլերի պատճառով Արցախում ստեղծված հումանիտար աղետի վերաբերյալ որևէ բանաձևի նախագիծ ներկայացնելու քայլերից:
Այս առնչությամբ Միրզոյանը խուսափողական պատասխան տվեց, նշելով, որ չի կարծում, թե ամերիկյան կողմը որևէ կերպ պատրաստվում է կամ կցանկանա մաս կազմել կամ նպաստել էթնիկ զտումների Ադրբեջանի քաղաքականությանը։ «Ես կարծում եմ և հուսով եմ, որ Միացյալ Նահանգներում շատ լավ հասկանում են հումանիտար ճգնաժամի չափերը և ահագնացող տեմպերը Լեռնային Ղարաբաղում և նաև գիտակցում են, որ ՄԱԿ ԱԽ հնարավոր բանաձևը կգար օգնելու հանգուցալուծել այս իրավիճակը»,- ասաց Արարատ Միրզոյանը։

Возможная резолюция СБ ООН помогла бы разрешить гуманитарный кризис в Арцахе: Арарат Мирзоян в ответ на действия США
Министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян в ходе состоявшейся сегодня пресс-конференции коснулся муссируемых в прессе слухов о том, что после обсуждений Совета Безопасности ООН американская сторона призывает страны-члены СБ воздержаться от представления какого-либо проекта резолюции о гуманитарной катастрофе, созданной в Арцахе вследствие геноцидальных действий Азербайджана․
В этой связи Мирзоян дал уклончивый ответ, отметив, что не считает, что американская сторона каким-либо образом собирается или захочет стать частью или способствовать политике этнических чисток Азербайджана. «Я думаю и надеюсь, что Соединенные Штаты прекрасно понимают масштабы гуманитарного кризиса и его растущие темпы в Нагорном Карабахе, а также осознают, что возможная резолюция СБ ООН могла бы помочь разрешить эту ситуацию», - сказал Арарат Мирзоян.