Լիակատար աջակցություն ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահությանը․ ՄԱԿ-ի ԱԽ հայտարարությունը
ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհուրդը ԼՂ հակամարտության գոտում իրավիճակի սրման շուրջ տեղի ունեցած փակ քննարկման արդյունքով հանդես է եկել հայտարարությամբ։ Հայտարարությունում ասվում է․
«ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի անդամներն անհանգստություն են հայտնել ԼՂ հակամարտության գոտում շփման գծի երկայնքով լայնամասշտաբ ռազմական գործողությունների մասին հաղորդումների առնչությամբ։ Նրանք վճռականորեն դատապարտում են ուժի գործադրումն ու ափսոսանք են հայտնում մարդկային զոհերի ու քաղաքացիական բնակչության շրջանում զոհերի կապակցությամբ։
ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի անդամներն աջակցել են Գլխավոր քարտուղարի՝ կողմերին ուղղված կոչին՝ անհապաղ դադարեցնել ռազմական գործողությունները, նվազեցնել լարվածությունն ու անմիջապես վերադառնալ կառուցողական բանակցությունների։
ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի անդամները հայտարարել են ԵԱՀԿ Մինասկի խմբի համանախագահների կենտրոնական դերակատարման լիակատար աջակցության մասին ու կոչ են արել կողմերին համագործակցել նրանց հետ՝ առանց նախապայմանների երկխոսության շուտափույթ վերսկսման համար»։

Полное содействие сопредседательству Минской группы ОБСЕ: заявление Совета безопасности ООН
По итогам закрытого обсуждения эскалации ситуации в зоне нагорно-карабахского конфликта Совет безопасности ООН выступил с заявлением. В заявлении говорится:
“Члены Совета безопасности ООН выразили обеспокоенность в связи с сообщениями о широкомасштабных боевых действиях вдоль линии соприкосновения в зоне нагорно-карабахского конфликта. Они решительно осуждают применение силы и выражают сожаление по поводу жертв среди гражданского населения.
Члены Совета безопасности ООН поддерживают призыв Генерального секретаря к сторонам конфликта  немедленно прекратить боевые действия, снизить напряженность и немедленно вернуться к конструктивным переговорам.
Члены Совета безопасности ООН выразили свою полное содействие центральной роли сопредседателей Минской группы ОБСЕ и призвали стороны работать с ними, чтобы насколько возможно скорее возобновить диалог без предварительных условий”.