Լեմկինի ինստիտուտը Բաքվի հետ համաձայնագիրը «Մյունխենի համաձայնագիր» է որակել
Ցեղասպանության կանխարգելման Լեմկինի ինստիտուտը մտահոգություն և տագնապ է հայտնել Հարավային Կովկասի տարածաշրջանում հայերի ցեղասպանության սպառնալիքի առնչությամբ՝ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև «խաղաղության համաձայնագրի» հռչակման ֆոնին։
«ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի միջնորդությամբ կնքված համատեղ հռչակագրի ներկայիս լրատվամիջոցների լուսաբանումը և դիվանագիտական ընդունելությունը խաղաղության վաղաժամ տոնակատարություն է, մինչդեռ Ադրբեջանի վերջին զանգվածային հանցագործությունները և շարունակական ագրեսիան անպատասխան են մնում։ Իրականում, հայտարարված համաձայնագիրը կարող է հեշտությամբ նոր պատերազմի և ավերածությունների հանգեցնել և հայերի դեմ Ադրբեջանի հետագա ցեղասպանական գործողությունների համար պայմաններ ստեղծել»,- ասված է ինստիտուտի հայտարարության մեջ։
Ինստիտուտը հիշեցնում է, որ Ադրբեջանը 2020-2023 թվականներին ցեղասպանություն է իրականացրել արցախահայերի նկատմամբ՝ օգտագործելով սպանություններ, կյանքից զրկումներ, շրջափակում, սով, հարկադիր տեղահանում և մշակութային ժառանգության ոչնչացում, և նրա գործողություններն աջակցել են Թուրքիան և Իսրայելը։
«Օգոստոսի 8-ի համաձայնագիրը չի անդրադառնում Ադրբեջանում նախագահ Ալիևի ռեժիմի շարունակական ցեղասպան բնույթին, հայկական տարածքների օկուպացիային, հայկական մշակութային ժառանգության ճակատագրին, Արցախի Հանրապետության կարգավիճակին, Արցախից ներքին տեղահանված անձանց իրավունքներին, հայ ռազմագերիների և ադրբեջանական բանտերում պահվող Արցախի նախկին քաղաքական առաջնորդների ճակատագրին կամ անցյալում մարդու իրավունքների խախտումների հետաքննության մեխանիզմներին։
Իրականում, վերջին կետերի վերաբերյալ համատեղ հռչակագիրն ուղղակիորեն խաթարում է անցյալում խախտումների հետաքննության ջանքերը՝ ստիպելով Հայաստանին հրաժարվել միջազգային դատարաններում Ադրբեջանի դեմ ընթացող գործերից… Այս իրավական գործընթացները կարևոր են տարածաշրջանում խաղաղության համար։ Այս պահին դրանք միակ իրավական մեխանիզմն են, որը կարող է հաստատել ճշմարտությունն ու երկու կողմերի պատասխանատվությունը Լեռնային Ղարաբաղի շուրջ տասնամյակներ տևած պատերազմի և լարվածության համար։ Հայաստանը, որպես ադրբեջանական ագրեսիայի և ատելության զոհ, շատ ավելի ուժեղ իրավական դիրքում է։ Ահա թե ինչու Ադրբեջանը ձգտում էր ապահովել, որ այս գործերը դադարեցվեն «խաղաղության» համաձայնագրի շրջանակում»,- ասված է հետազոտության մեջ։
Լեմկինի ինստիտուտի փորձագետները ենթադրում են, որ Ադրբեջանի համար խաղաղության համաձայնագիրը գործիք է ծառայում՝ էքսպանսիոնիստական և հակահայկական օրակարգն առաջ մղելու համար, և բնավ հաշտեցման իրական ուղի չէ։ Օրինակ՝ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի լուծարմանը ձգտելով՝ Ադրբեջանը ձգտում է ամրապնդել և օրինականացնել Արցախում տեղի ունեցած ցեղասպանության հետևանքները։ Հայաստանին ստիպելով խնդրել Մինսկի խմբի լուծարումը, Ադրբեջանը վերացնում է արցախահայերի իրավունքները ճանաչող միակ դիվանագիտական մեխանիզմը։
«Բացի դրանից, պահանջելով «Ազատ աջակցության մասին» օրենքի 907-րդ ուղղման չեղարկում, որը նախկինում արգելափակում էր մարդու իրավունքների խախտող Ադրբեջանին տրամադրվող օգնությունը, Ադրբեջանը ապահովել է ամերիկյան ուղղակի օգնության, ներառյալ՝ ռազմական օգնության հոսքը։ 907-րդ ուղղման կասեցումը Ադրբեջանի համար նշանակալի փիառ հաղթանակ է, քանի որ այն վերացնում է նրա՝ որպես մարդու իրավունքների խախտող կարգավիճակի մի քանի նշաններից մեկը»,- նշում է ինստիտուտը։
Ինստիտուտի փորձագետների կարծիքով՝ Ադրբեջանն արդեն իսկ ցույց է տվել իր մտադրությունը՝ օգտագործել համաձայնագիրը հայկական պետությունը թուլացնելու և նրա ինքնիշխանությունը խաթարելու համար։ Ալիևը պահանջում է, որ Հայաստանը փոխի սահմանադրությունը՝ պնդելով, որ նախաբանը տարածքային պահանջներ է պարունակում Արցախի նկատմամբ, որը նա համարում է Ադրբեջանի մաս, չնայած մինչև 2023 թվականը Բաքուն երբեք ուղղակիորեն չի կառավարել տարածաշրջանը։
«Հաշվի առնելով, որ Ալիևը պահանջներ է ներկայացնում, Հայաստանը կարող էր նույնն անել։ Հայաստանը, չնայած ռազմական, տնտեսական և աշխարհաքաղաքական ուժի առումով ավելի թույլ կողմ է, տիրապետում է այն հողին, որով անցնելու է նախատեսված առևտրային միջանցքը։ Հայաստանը երկկողմ համաձայնագիր է ստորագրել Թրամփի վարչակազմի հետ, և Միացյալ Նահանգները կշահի այս միջանցքից։ Հայաստանը կարող է հրապարակայնորեն ներկայացնել իր պահանջները՝ հայ ռազմագերիների և քաղբանտարկյալների անհապաղ և անվերապահ վերադարձը, 2020 և 2023 թվականներին Ադրբեջանի ագրեսիայի հետևանքով պատճառված վնասի փոխհատուցումը, հայերի վերադարձը Արցախ, մշակութային ժառանգության և ավերված պատմական վայրերի պաշտպանությունն ու վերականգնումը։ Այդ հարցերի անտեսումը խաթարում է Հայաստանի անվտանգությունը և տարածաշրջանում երկարաժամկետ խաղաղությունը»,- կարծում են ինստիտուտում։
Նշվում է նաև, որ ազգային անվտանգության հարցերը անտեսելուց զատ, համաձայնագիրը վերացնում է երրորդ կողմերի ներկայությունն ընդհանուր սահմանների երկայնքով, ինչը կթուլացնի Հայաստանի դիրքերը և օգուտներ կբերի Ադրբեջանին։ Դա վերաբերում է Իրանի հետ սահմանին տեղակայված ռուսական ուժերին և Ադրբեջանի հետ սահմանին գտնվող ԵՄ առաքելությանը։
Ինստիտուտում կարծում են, որ Հայաստանի անվտանգության արմատական վերակողմնորոշումը դեպի Միացյալ Նահանգներ լրացուցիչ ռիսկեր է ստեղծում: Համաձայնագիրը սպառնում է Ռուսաստանի և Իրանի շահերին, որոնք կարևոր են Հայաստանի անվտանգության համար։
«Միացյալ Նահանգները տնտեսապես և ռազմավարական առումով հետաքրքրված է «Զանգեզուրի միջանցքով», որը կվերանվանվի «Միջազգային խաղաղության և բարգավաճման Թրամփի ճանապարհ» (TRIPP): Միացյալ Նահանգները մենաշնորհ կստանա դեպի Կասպից ծով և Կենտրոնական Ասիայի ռեսուրսների միջանցքի զարգացման հարցում, ինչը նրան հնարավորություն կտա մարտահրավեր նետել Ռուսաստանի և Չինաստանի ազդեցությանը»,- համարում են Ինստիտուտում՝ հավելելով, որ պարզ չէ, թե Թրամփի վարչակազմը որքանով է հասկանում Ադրբեջանից սպառնացող վտանգները։
Լեմկինի ինստիտուտը նախագահ Թրամփին կոչ է անում դիվանագիտության միջոցով Ալիևին ստիպել կոնկրետ քայլեր ձեռնարկել հայերի և Հայաստանի իրավունքները հարգելու համար: Կարևոր քայլ է բոլոր հայ բանտարկյալների և պատանդների անհապաղ և անվերապահ ազատ արձակումը։
Այլ միջոցառումներից են Ադրբեջանի հակահայկական կրթական համակարգի բարեփոխումը, ցեղասպանական հռետորաբանության արգելումը, «Արևմտյան Ադրբեջանի» գաղափարախոսությունից հրաժարումը և Արցախի ապագայի շուրջ բանակցությունները՝ 3000-ամյա հայկական ներկայության ճանաչմամբ։
«Ներկայիս տեսքով խաղաղության համաձայնագիրը ԱՄՆ դիվանագիտական շրջանակի միջոցով Ադրբեջանի ցեղասպանական նպատակների զոռով պարտադրանքի է նման։ Լեմկինի ինստիտուտը կասկածում է, որ ամերիկյան արտաքին քաղաքականությունը լիովին ընկալում է Ալիևի ռեժիմի ցեղասպանական բնույթը։
Պատմությունը զգուշացնում է հանուն կարճաժամկետ շահույթի բռնապետերին հանդարտեցնելու ռիսկերի մասին։ Ամենաակնառու օրինակը 1930-ականներին նացիստական Գերմանիայի հանդարտեցումն է, այդ թվում՝ 1938 թվականի Մյունխենի համաձայնագիրը, որը չկանխեց պատերազմը, այլ ընդհակառակը, սրեց ագրեսիան»,- ասված է զեկույցում։

Институт Лемкина назвал договор с Баку новым «Мюнхенским соглашением»
Институт Лемкина по предотвращению геноцида выразил беспокойство и тревогу по поводу угрозы геноцида армян в регионе Южного Кавказа на фоне того, что провозглашается как «мирное соглашение» между Арменией и Азербайджаном.
«Текущее освещение в СМИ и дипломатическое восприятие совместной декларации, достигнутой при посредничестве президента США Дональда Трампа, является преждевременным празднованием мира, в то время как недавние массовые преступления Азербайджана и его постоянная агрессивность остаются без внимания. На самом деле, объявленное соглашение может легко привести к новой войне и разрушениям и создать условия для дальнейших геноцидальных действий Азербайджана в отношении армян.», - говорится в сообщении института.
Институт напоминает, что Азербайджан совершил геноцид армян Арцаха в период с 2020 по 2023 годы, используя убийства, лишение жизни, блокаду, голод, насильственное переселение и уничтожение культурного наследия, и его действия поддержали Турция и Израиль.
«Соглашение от 8 августа не затрагивает продолжающийся геноцидальный характер режима президента Алиева в Азербайджане, оккупацию армянских территорий, судьбу армянского культурного наследия, статус Республики Арцах, права вынужденных переселенцев из Арцаха, судьбу армянских военнопленных и бывших политических лидеров Арцаха в азербайджанских тюрьмах, а также механизмы расследования прошлых нарушений прав человека.
На самом деле, в отношении последних пунктов совместная декларация прямо подрывает усилия по расследованию прошлых нарушений, заставляя Армению отказаться от текущих дел против Азербайджана в международных судах… Эти юридические процессы важны для мира в регионе. На данный момент они являются единственным правовым механизмом, способным установить истину и ответственность обеих сторон за десятилетия войны и напряжённости вокруг Нагорного Карабаха. Армения, как жертва азербайджанской агрессии и ненависти, находится в гораздо более сильной правовой позиции. Именно поэтому Азербайджан стремился обеспечить прекращение этих дел в рамках «мирного» соглашения», - говорится в исследовании.
Специалисты Института Лемкина полагают, что для Азербайджана мирное соглашение служит инструментом продвижения экспансионистской и антиармянской повестки, а не подлинным путем к примирению. Например, добиваясь роспуска Минской группы ОБСЕ, Азербайджан стремится закрепить и узаконить последствия геноцида в Арцахе. Вынуждая Армению просить о роспуске Минской группы, Азербайджан стирает единственный дипломатический механизм, признающий права армян Арцаха.
«Кроме того, требуя приостановки Раздела 907 Закона США о свободной поддержке, ранее препятствовавшего предоставлению помощи Азербайджану как нарушителю прав человека, Азербайджан обеспечил поток прямой американской помощи, включая военную. Приостановка 907 — значительная пиар-победа для Азербайджана, поскольку устраняет один из немногих маркеров его статуса как нарушителя прав человека», - отмечают в Институте.
По мнению экспертов Института, Азербайджан уже продемонстрировал намерение использовать соглашение для ослабления армянского государства и подрыва его суверенитета. Алиев требует, чтобы Армения изменила конституцию, утверждая, что преамбула содержит территориальные претензии к Арцаху, который он считает частью Азербайджана, хотя до 2023 года Баку никогда не управлял этим регионом напрямую.
«Учитывая, что Алиев предъявляет требования, Армения могла бы сделать то же самое. Армения, хоть и слабая сторона по военной, экономической и геополитической мощи, владеет землёй, через которую пройдёт планируемый коммерческий коридор. Армения подписала двустороннее соглашение с администрацией Трампа, и США получат выгоду от этого коридора. Армения может публично выдвигать свои требования: немедленный и безусловный возврат военнопленных и политических заключённых из Арцаха, компенсации за ущерб от агрессии Азербайджана 2020 и 2023 годов, возвращение армян в Арцах, защита и восстановление культурного наследия и разрушенных исторических объектов. Игнорирование этих вопросов подрывает безопасность Армении и долгосрочный мир в регионе», - считают в Институте.
Отмечается также, что кроме игнорирования вопросов национальной безопасности, соглашение устраняет присутствие третьих сторон вдоль общих границ, что ослабит позиции Армении и принесёт выгоду Азербайджану. Это касается российских сил на границе с Ираном и миссии ЕС на границе с Азербайджаном.
В Институте считают, что радикальная переориентация безопасности Армении на США создаёт дополнительные риски. Соглашение угрожает интересам России и Ирана, важных для безопасности Армении. «США заинтересованы в «коридоре Зангезур», который будет переименован в «Маршрут Трампа для международного мира и процветания» (TRIPP), экономически и стратегически. США получат монополию на развитие коридора к Каспийскому морю и ресурсам Центральной Азии, что позволит им оспаривать влияние России и Китая», - считают в Институте, добавляя, что неясно, насколько администрация Трампа понимает угрозы Азербайджана.
Институт Лемкина призывает президента Трампа использовать дипломатию, чтобы заставить Алиева предпринять конкретные шаги для уважения прав армян и Армении. Важный шаг — немедленный и безусловный выпуск всех армянских заключённых и заложников. Другие меры — реформа антиармянской системы образования в Азербайджане, запрет геноцидальной риторики, отказ от идеологии «Западного Азербайджана» и переговоры о будущем Арцаха с признанием 3000-летнего армянского присутствия.
«В нынешнем виде мирное соглашение выглядит как навязывание Азербайджаном геноцидальных целей через дипломатическую рамку США. Институт Лемкина сомневается, что американская внешняя политика полностью понимает геноцидальный характер режима Алиева. История предупреждает о рисках потворства диктаторам ради краткосрочных выгод. Наиболее яркий пример — политика умиротворения нацистской Германии в 1930-х, включая Мюнхенское соглашение 1938 года, которое не предотвратило войну, а усилило агрессию», - говорится в сообщении.