Կորոնավիրուսի շրջանառությունը դուրս է եկել վերահսկողությունից. Նախարար
Կորոնավիրուսի շրջանառությունը, որպես այդպիսին, դուրս է եկել վերահսկողությունիցԱզգային ժողովում հայտարարեց Առողջապահության նախարար Արսեն Թորոսյանը՝ պատասխանելով հարցին՝ կարող ենք արդյո՞ք ենթադրել, որ պիկն անցել է, եթե հաշվի առնենք, որ վերջին օրերին նվազող թվեր կան:
Թորոսյանի խոսքերով, եթե նախկինում լինում էր 50 դեպք, բայց մի աղբյուրից, հիմա լինում է 16, 20, 30 դեպք, բայց 10-20 տարբեր աղբյուրներից. «Մենք չենք կարող համարել, որ կորոնավիրուսի տարածումը կանգնում է և 100 տոկոս մարում է:  Հետևաբար վիրուսի շրջանառությունը, որպես այդպիսին, դուրս է եկել վերահսկողությունից:
Մեր խնդիրն է ամեն հնարավոր դեպքը գտնել, անել նույն գործողությունները՝ թեստավորել, հաստատել, մեկուսացնել ամբողջ շրջապատը, բուժել, արդեն առողջացած դուրս թողնել: Դա պետք է անենք այնքան, քանի դեռ ուժ ունենք: Երբ երկրով մեկ, ազգովի ուժասպառ լինենք, թեստավորումն ու բուժումը կթողնենք, մեկուսացում չենք անի, քանի որ անիմաստ կլինի»:

Ситуация с распространением коронавируса в Армении вышла из-под контроля: министр
Ситуация с распространением коронавируса в Армении вышла из-под контроля. Об этом в парламенте заявил министр здравоохранения Арсен Торосян.
«Если раньше было 50 случаев, но из одного источника, то сейчас бывает 16, 20, 30 случаев, но из 10-20 различных источников»,- объяснил он.
"Наша задача - найти каждый возможный случай, протестировать, утвердить, изолировать все окружение больного, вылечить его. В этом направлении мы должны работать до тех пор, пока есть силы. А когда уже не будет сил, мы оставим эти мероприятия, поскольку будет уже поздно, ситуация выйдет из-под контроля.  В этом контексте нужно акцентировать внимание на ужесточении ограничительных мер, а не просто на статистику", - заявил он.
Арсен Торосян отметил, что «мы еще долго жить должны с коронавирусом».
«Мы должны быть готовы к самому худшему сценарию. Но нужно сделать все, чтобы этого не допустить», - добавил он.