Խաղաղության հասնելու ճանապարհին կենսական նշանակություն ունի բոլոր հումանիտար խնդիրների լուծումը, որոնցից առաջինն է հայ գերիների հրատապ վերադարձը. Սիմոնյան
Խաղաղության հասնելու ճանապարհին կենսական նշանակություն ունի բոլոր հումանիտար խնդիրների լուծումը, որոնցից առաջինն է հայ գերիների հրատապ և անվտանգ վերադարձը: Այդ մասին «Միասին հանուն խաղաղության և ժողովրդավարության» թեմայով պանելային քննարկման շրջանակում ասաց ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը:
«Խաղաղության պայմանագիրը դեռևս ստորագրված չէ: Քննարկվող հոդվածների մեծ մասը համաձայնեցվել է: Մենք ադրբեջանական կողմին առաջարկել ենք փոխընդունելի լուծումներ, որոնք թույլ կտան ոչ միայն ստորագրել փաստաթուղթն ու առաջ շարժվել, այլև հիմնարար ու լիարժեք պատասխաններ տալ առկա խնդիրներին: Ցավոք, մինչ այս պահը պատասխան հայկական կողմը չունի»,- ասաց նա:

Первое из решений гуманитарных проблем-срочное и безопасное возвращение армянских пленных: Спикер НС
На пути к миру жизненно важное значение имеет решение всех гуманитарных проблем, первая из которых – срочное и безопасное возвращение армянских пленных, заявила спикер НС Ален Симонян в ходе панельной дискуссии "Вместе за мир и демократию".
"Мирное соглашение еще не подписано. Большинство обсуждавшихся статей согласовано. Мы предложили взаимоприемлемые решения, чтобы не только подписать документ и двигаться вперед. К сожалению, армянская сторона пока не ответила ", - сказал он.