Ադրբեջանական ԶՈՒ-ի ներխուժումը ՌԴ խաղաղապահների վերահսկողության գոտի Արցախում շարունակվում է. Պաշտոնական Երևան
Հայաստանի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարարությունը գոհունակությամբ արձանագրում է, որ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահող երկրները հստակ գնահատական են տվել Լեռնային Ղարաբաղում իրադրության վերջին սրմանը՝ փաստելով, որ այն հետևանք է ադրբեջանական զորքերի շարժի: Այս մասին հայտնում է ՀՀ ԱԳՆ-ն:
Ռուսաստանի Դաշնության պաշտպանության նախարարությունը հայտարարել է, թե բանակային ստորաբաժանումները ետ քաշելու կոչ է հղել ադրբեջանական կողմին: Մարտի 27-ին էլ ՌԴ պաշտպանության նախարարությունը հաղորդագրություն է տարածել, թե ադրբեջանական կողմը իր ստորաբաժանումները դուրս է բերել Լեռնային Ղարաբաղի Փառուխ բնակավայրի հատվածից:
Այսուհանդերձ, ստիպված ենք արձանագրել, որ ադրբեջանական ստորաբաժանումների ներխուժումը Լեռնային Ղարաբաղում Ռուսաստանի Դաշնության խաղաղապահ զորախմբի պատասխանատվության գոտի շարունակվում է, ինչը արտահայտված է կից ներկայացված քարտեզներում:
Ակնկալում ենք, որ Լեռնային Ղարաբաղում Ռուսաստանի Դաշնության խաղաղապահ զորախումբը կոնկրետ միջոցներ կձեռնարկի ադրբեջանական ստորաբաժանումների ներխուժումը խաղաղապահների պատասխանատվության գոտի դադարեցնելու և Ադրբեջանի զինված ուժերը դուրս բերելու համար: Կարևոր ենք համարում, որ ադրբեջանական ստորաբաժանումների ներխուժման այս ողջ ընթացքում խաղաղապահ զորախմբի գործողությունների պատշաճ քննություն տեղի ունենա և տրվեն մի շարք հարցերի պատասխաններ:
Ծանոթագրություն կցված քարտեզների.
Երկու քարտեզներում էլ ՌԴ խաղաղապահ զորախմբի պատասխանատվության գոտու ուրվագիծը վերցված է ՌԴ պաշտպանության նախարարության կայքէջից:
2022թ. մարտի 24-ի իրադրությունը նկարագրող քարտեզում հստակ երևում է, որ Լեռնային Ղարաբաղում ՌԴ խաղաղապահ զորախմբի պատասխանատվության գոտում ադրբեջանական հենակետեր չկան:
2022թ. մարտի 29-ի առավոտյան ժամը 09.00-ի իրադրությունը արտահայտող քարտեզում երևում է, որ Լեռնային Ղարաբաղում ՌԴ խաղաղապահ զորախմբի պատասխանատվության գոտում տեղադրված են ադրբեջանական հենակետեր:

Вооруженные силы Азербайджана продолжают оставаться в зоне ответственности российских миротворцев в Арцахе: Ереван
Министерство иностранных дел Республики Армения с удовлетворением констатирует, что страны сопредседатели Минской группы ОБСЕ дали четкую оценку последней эскалации ситуации в Нагорном Карабахе, указав, что она является следствием передвижения азербайджанских войск.
Минобороны РФ заявило, что призвало азербайджанскую сторону вывести свои армейские части. 27 марта Минобороны России распространило сообщение о том, что азербайджанская сторона вывела свои подразделения из населенного пункта Парух в Нагорном Карабахе.
Тем не менее, вынуждены констатировать, что вторжение азербайджанских подразделений в Нагорный Карабах в зоне ответственности миротворческого контингента РФ продолжается, что отражено на прилагаемых картах.
Ожидаем, что миротворческие силы Российской Федерации в Нагорном Карабахе предпримут конкретные меры по прекращению вторжения азербайджанских подразделений в зону ответственности миротворцев и выводу азербайджанских вооруженных сил. Считаем важным провести надлежащее расследование действий миротворческого контингента в течение всего периода вторжения азербайджанских подразделений, и дать ответы на ряд вопросов.
Примечание к прилагаемым картам
На обеих картах очертание зоны ответственности российского миротворческого контингента взято с вебсайта Минобороны России.
На карте, описывающей обстановку на 24 марта, 2022г, четко видно, что в зоне ответственности миротворческого контингента РФ в Нагорном Карабахе азербайджанских баз нет.
На карте, отображающей ситуацию на 09:00 28 марта, 2022г, видно, что азербайджанские базы размещены в зоне ответственности миротворческого контингента РФ в Нагорном Карабахе.