Իտալիայի դեսպանն իր գոհունակությունն է հայտնել Դիլիջանում հայ-իտալական միջազգային հյուրընկալության դպրոց բացելու նախաձեռնության առնչությամբ
Հայաստանում Իտալիայի Հանրապետության դեսպան Ալեսանդրո Ֆերանտին Իտալիայի դեսպանատանը հյուրընկալել է հեղինակավոր Apicius միջազգային հյուրընկալության դպրոցի ներկայացուցիչ Մասիմո Բոկուսին։ Վերջինս դեսպանատանը հյուրընկալվել է այս աշնանը Դիլիջանում բացվող Apicius Armenia նոր միջազգային հյուրընկալության դպրոցի պաշտոնական բացման նախապատրաստական ​​աշխատանքների շրջանակներում:
Հանդիպման ընթացքում ընդգծվել է Իտալիայի և Հայաստանի միջև կրթական գերազանցության և մշակութային փոխանակման խթանման համատեղ հանձնառությունը: Դեսպան Ֆերանտին իր աջակցությունն է հայտնել Apicius Armenia-ի առաջիկա բացմանը, որը մշակվում է տեղական և միջազգային հաստատության հետ համագործակցությամբ՝ տարածաշրջան բերելու համաշխարհային մակարդակի հյուրընկալության և խոհարարական կրթություն:
«Apicius Armenia-ն ներկայացնում է մեր երկու երկրների միջև համագործակցության նոր և կարևոր գլուխ: Այս նախաձեռնությունը ոչ միայն ամրապնդում է կրթական և մշակութային կապերը, այլև հիմք է դնում նորարարության և մասնագիտական ​​աճի համար՝ Հայաստանի զբոսաշրջության և հյուրընկալության ոլորտներում: Մենք ուրախ ենք աջակցել մի նախագծի, որը արտացոլում է իտալական լավագույն փորձը՝ միաժամանակ արձագանքելով Հայաստանի դինամիկ ապագային», - նշել է դեսպան Ֆերանտին
Հյուրընկալության կառավարման, սննդի և գինու ուսումնասիրությունների մասնագիտացված միջազգային հյուրընկալության դպրոց Apicius Armenia-ն, շուտով կբացի իր դռները Դիլիջանում: Այն կծառայի որպես համանուն իտալական հանրահայտ կրթական հաստատության հայկական մասնաճյուղ:
Apicius Armenia-ն տարածաշրջանի ուսանողներին կառաջարկի հյուրընկալության կառավարման, խոհարարական արվեստի, գինու ուսումնասիրությունների և այլ ոլորտներում համաշխարհային ճանաչում ունեցող դասընթացների հնարավորություն՝ հիմնված Իտալիայի Ֆլորենցիա քաղաքի Apicius դպրոցի ակադեմիական չափանիշների վրա:
Նախագիծը կնպաստի Հայաստանի՝ որպես կրթության, զբոսաշրջության և ներդրումների համար զարգացող ուղղության հեղինակության աճին, միաժամանակ պատրաստելով մասնագետների նոր սերունդ՝ համաշխարհային հյուրընկալության ոլորտում հաջողության հասնելու համար:

Посол Италии выразил удовлетворение инициативой открытия в Дилижане армяно-итальянской международной школы гостеприимства.
Посол Итальянской Республики в Армении Алессандро Феррантини принял в посольстве Италии представителя престижной международной школы гостеприимства Apicius - Массимо Боккузи. Визит состоялся в рамках подготовки к официальному открытию новой международной школы гостеприимства Apicius Armenia, которое намечено на эту осень в Дилижане.
В ходе встречи была подчеркнута совместная приверженность Италии и Армении делу продвижения образовательного качества и культурного обмена. Посол Феррантини выразил поддержку предстоящему открытию Apicius Armenia, реализуемому в сотрудничестве с местными и международными учреждениями, с целью привнести в регион образование в сфере гостеприимства и кулинарного искусства мирового уровня.
«Apicius Armenia представляет собой новую и важную главу в сотрудничестве между нашими двумя странами. Эта инициатива не только укрепляет образовательные и культурные связи, но и закладывает основу для инноваций и профессионального роста в сферах туризма и гостеприимства в Армении. Мы рады поддержать проект, который отражает лучшее из итальянского опыта, одновременно отвечая на вызовы динамичного будущего Армении», - отметил посол Феррантини.
Специализированная международная школа гостеприимства Apicius Armenia, сосредоточенная на управлении в сфере гостеприимства, кулинарии, а также изучении продуктов питания и вина, вскоре откроет свои двери в Дилижане. Она станет армянским филиалом одноимённого известного образовательного учреждения, базирующегося во Флоренции, Италия.
Apicius Armenia предложит студентам региона возможность пройти курсы международного уровня в областях управления гостеприимством, кулинарного искусства, винных исследований и других смежных дисциплин, соответствующие академическим стандартам флорентийской школы Apicius.
Проект будет способствовать укреплению имиджа Армении как развивающегося направления в сферах образования, туризма и инвестиций, одновременно готовя новое поколение специалистов, способных добиться успеха на глобальном рынке гостеприимства.