Իշխանության վարկանիշն անկում է ապրում, բայց դա բնական գործընթաց է. սոցիոլոգ
Սոցիոլոգ կարծում է, որ Հայաստանի իշխանությունը վարկանիշի անկման հետ կապված խնդիր ունի: Հայաստանի իշխանության վարկանիշն անկում է ապրում, այդ մասին են վկայում նաև հասարակական կարծիքի ուսումնասիրության վերջին տվյալները: Այս մասին InfoPort.am-ի թղթակցի հետ զրույցում ասաց ՀՀ ԳԱԱ Փիլիսոփայության, սոցիոլոգիայի և իրավունքի ինստիտուտի տնօրեն Գևորգ Պողոսյանը։
«Ես ունեմ միայն վերջին տվյալները, որոնք ստացվել են նախորդ տարվա նոյեմբերին: Եթե 2019 թվականի ամբողջ կտրվածքով դիտարկենք, ապա կարող ենք փաստել, որ մեկ տարվա ընթացքում իշխանության վարկանիշի զգալի անկում տեղի է ունեցել՝ 70% իջել է մինչև 42%», - ասել է Պողոսյանը:
Միևնույն ժամանակ նա նշեց, որ դա բնական գործընթաց է՝ իշխանափոխությունից մարդկանց սպասելիքները մեծ են, և եթե ժամանակի ընթացքում դրանք արագ չեն կատարվում, իշխանության հեղինակությունը նվազում է: «Սպասումները եթե միանգամից ու արագ չեն իրականանում, բնական է՝ անկում է տեղի ունենում: Բոլոր դեպքերում գոյություն ունի մինիմում և այդ դեպքում իշխանությունները արդեն պետք է մտահոգվեն: Բայց այդ մինիմումին նրանք դեռ չեն հասել», - նշեց Պողոսյանը: Ըստ սոցիոլոգի, Իշխանություններից ժողովրդի հիասթափության պատճառն այն է, որ իշխանությունները երկրի կառավարման ղեկը իրենց ձեռքը վերցրին շատ մեծ խոստումներով:
«Այս ուժը մեծ խոստումներով եկավ իշխանության, և դա հիմա պատճառ է, որ ժողովուրդը հիասթափվի, քանի որ այդ փոփոխությունները ցանկալի տեմպերով չեն կատարվում», - նշեց նա:

Рейтинг властей Армении падает, но это естественный процесс: социолог
Рейтинг властей Армении падает, свидетельством чему является последние данные соцопросов.  Об этом в беседе с корреспондентом InfoPort. am заявил директор Института философии, социологии и права НАН РА Геворг Погосян.
«Если рассматривать в полном разрезе данные опросов 2019 года, то можно констатировать, что за год произошло значительное снижение рейтинга властей – с 70% снизившись до 42%», - сказал Погосян.
В то же время он констатировал, что это естественный процесс: ожидания людей от новых властей и «бархатной революции» были велики, и если эти ожидания не оправдывается в краткосрочном разрезе, то наступает разочарование. «В любом случае существует понятие «критического минимума», до которого нынешним властям РА пока далеко»,- заявил Погосян.
По его словам, основной причиной разочарования общества стало то, что нынешняя правящая сила пришла к власти со слишком большими обещаниями и ожидания народа от нее, соответственно, тоже были очень большими. «И теперь тот факт, что эти обещания не выполняются желательными для народа темпами приводит к общественному разочарованию»,- резюмировал социолог.