Իրազեկում՝ աշխատանքային գործունեություն իրականացնելու նպատակով Ռուսաստանի Դաշնություն մեկնող ՀՀ քաղաքացիներին
ՀՀ արդարադատության նախարարությունն իրազեկում է տարածել աշխատանքային գործունեություն իրականացնելու նպատակով Ռուսաստանի Դաշնություն մեկնող ՀՀ քաղաքացիների համար։
«Ռուսաստանի Դաշնության 2021 թվականի հուլիսի 1-ի ««Ռուսաստանի Դաշնությունում օտարերկրյա քաղաքացիների իրավական կարգավիճակի մասին» Դաշնային օրենքում և «Ռուսաստանի Դաշնությունում պետական մատնադրոշմային գրանցման մասին» Դաշնային օրենքում փոփոխություններ կատարելու մասին» թիվ 274-FZ դաշնային օրենքին համապատասխան՝ Եվրասիական տնտեսական միության անդամ պետության քաղաքացիները, որոնք ժամանել են Ռուսաստանի Դաշնություն աշխատանքային գործունեություն իրականացնելու նպատակով, 2021 թվականի դեկտեմբերի 29-ից պարտավոր են.
Մեկ անգամ անցնել պետական մատնադրոշմային գրանցում և լուսանկարում Ռուսաստանի Դաշնություն մուտք գործելու օրվանից երեսուն օրացուցային օրվա ընթացքում:
Ռուսաստանի Դաշնություն մուտք գործելու օրվանից երեսուն օրացուցային օրվա ընթացքում բժշկական քննություն անցնել իրենց կողմից առանց բժշկի նշանակման թմրամիջոցների կամ հոգեմետ (հոգեներգործուն) նյութերի կամ պոտենցիալ վտանգավոր հոգեակտիվ նյութերի օգտագործման փաստերի, Ռուսաստանի Դաշնության կառավարության կողմից լիազորված գործադիր իշխանության դաշնային մարմնի կողմից հաստատվող ցանկով նախատեսված՝ շրջապատի համար վտանգ ներկայացնող վարակիչ հիվանդությունների եւ մարդու իմունային անբավարարության վիրուսից (ՄԻԱՎ) առաջացած հիվանդության առկայության կամ բացակայության վերաբերյալ:
Կանոնավոր կերպով՝ տվյալ բժշկական փաստաթղթերի գործողության ժամկետը լրանալուց հետո երեսուն օրացուցային օրվա ընթացքում, ներքին գործերի բնագավառում գործադիր իշխանության դաշնային մարմնի տարածքային մարմին ներկայացնել արդիական բժշկական փաստաթղթեր՝ անմիջականորեն կամ էլեկտրոնային փաստաթղթի տեսքով՝ օգտագործելով պետական և մունիցիպալ ծառայությունների միասնական պորտալը, կամ ենթակա հիմնարկության կամ լիազորված կազմակերպության միջոցով։
Այս պահանջներն օտարերկրյա քաղաքացիների կողմից չկատարվելու դեպքում Ռուսաստանի Դաշնությունում նրանց ժամանակավոր գտնվելու ժամկետը կրճատվում է։ Բացի դրանից, Ռուսաստանի Դաշնության օրենսդրությամբ նախատեսված դեպքերում այդ քաղաքացիների մասով կայացվում է Ռուսաստանի Դաշնության տարածքում նրանց գտնվելու (բնակվելու) անցանկալիության մասին որոշում կամ Ռուսաստանի Դաշնություն մուտքը չթույլատրելու մասին որոշում, եթե բժշկական քննության արդյունքների հիման վրա պարզվել են իրենց կողմից առանց բժշկի նշանակման թմրամիջոցների կամ հոգեմետ (հոգեներգործուն) նյութերի կամ պոտենցիալ վտանգավոր հոգեակտիվ նյութերի օգտագործման փաստեր, կամ հաստատվել է ՄԻԱՎ-վարակով հիվանդությունը», - նշված է ԱՆ հաղորդագրությունում։

РФ ужесточает требования для граждан стран ЕАЭС, въезжающих на территорию Российской Федерации для осуществления трудовой деятельности
Министерство юстиции Республики Армения распространило уведомление для граждан Армении, отправляющихся в Российскую Федерацию с целью осуществления трудовой деятельности. «В соответствии с Федеральным законом Российской Федерации «О правовом статусе иностранных граждан в Российской Федерации» от 1 июля 2021 года и Федеральным законом Российской Федерации «О внесении изменений в Федеральный закон Российской Федерации «О государственной дактилоскопической регистрации в Российской Федерации»» граждане государства-члена Евразийского экономического союза, прибывшие в Российскую Федерацию для осуществления трудовой деятельности с 29 декабря 2021 года обязаны:
Один раз пройти государственную регистрацию отпечатков пальцев и фотографироваться в течение тридцати календарных дней со дня въезда в Российскую Федерацию. В течение тридцати календарных дней со дня въезда в Российскую Федерацию пройти медицинское обследование без назначения врача по фактам использования наркотических средств или психотропных веществ или потенциально опасных психоактивных веществ, по перечню, утверждаемому федеральным органом исполнительной власти Российской Федерации, по фактам наличия или отсутствия инфекционных заболеваний, представляющих опасность для окружающих, и болезни, вызванной вирусом иммунодефицита человека (ВИЧ).
Регулярно, в течение тридцати календарных дней после истечения срока действия данных медицинских документов, представлять в территориальный орган федерального органа исполнительной власти в области внутренних дел актуальные медицинские документы непосредственно или в виде электронного документа с использованием Единого портала государственных и муниципальных услуг, либо через подведомственное учреждение или уполномоченную организацию. В случае невыполнения иностранными гражданами этих требований срок их временного пребывания в Российской Федерации сокращается.
Кроме того, в случаях, предусмотренных законодательством Российской Федерации, в отношении этих граждан принимается решение о нежелательности их пребывания (проживания) на территории Российской Федерации или решение о недопущении въезда в Российскую Федерацию, если по результатам медицинского обследования выявлены факты использования наркотических средств или психотропных веществ или потенциально опасных психоактивных веществ без назначения врача, либо подтвержден факт наличия ВИЧ-инфекции», - говорится в сообщении Министерства юстиции.