Իրանն Ադրբեջանի հետ սահմանին տեղակայել է հարձակողական բնույթի զինտեխնիկա. իրանագետ
Իրանական ԶԼՄ-ների փոխանցմամբ Իրանի հեղափոխության պահապանների կորպուսը Ադրբեջանական Հանրապետության հետ սահմանային հատված է տեղափոխել հիմնականում հարձակողական բնույթի զինտեխնիկա և մարդկային ուժ։ Այս մասինֆեյսբուքում գրել է իրանագետ Գարիկ Միսակյանը:
Նա, մասնավորապես, նշել է. «ԻՀՊԿ-ի կողմից Արաքսի առափնյա շրջան է ուղարկվել դեռևս Իրան-Իրաքյան պատերազմի ժամանակ ձևավորված «Աշուրայի 31-րդ ցամաքային բիրգադը», որը մասնագիտացված է հատուկ գործողությունների իրականացման մեջ։
Ադրբեջանական Հանրապետության հետ սահմանային հատված են տեղափոխվել մեծաքանակ զրահամեքենաներ, հարձակողական պատերազմ վարելու համար նախատեսված տանկեր, զրահափոխադրիչներ և հրթիառհրետանային համակարգեր, որոնց մեջ առանձնանում են 122 միլիմետրանոց հիթիռներով զինված ականանետները և 240 միլիմետրանոց «Ֆաջր-3» հրթիռակիր համակարգերը։
ԻՀՊԿ ուժերի կողմից Արդաբիլ քաղաքից օդ են բարձրացվել հետախուզական բնույթի ԱԹՍ-ներ, ինչպես նաև կիրառվել են Իրանի նորագույն Qods Mohajer-6 ԱԹՍ-ները, որոնք ունակ են 200 կմ ժամ արագություն զարգացնել և ունեն 2000 կմ առավելագույն հեռահարություն, ինչպես նաև զինված են հեռակառավարվող և լազերային հակատանկային հրթիռներով։
Միևնույն ժամանակ նշվում է, որ Թավիրզում տեղակայված ԻՀՊԿ օդատիեզերական ուժերին պատկանող երկու հրթիռային կայաններից բալիստիկ գերճշտգրիտ հրթիռներով հեշտությամբ կարելի է խոցել անգամ Բաքվի մոտակայքում գտնվող Քյուրդամիրի և այլ ռազմաբազաները»։

Иран разместил на границе с Азербайджаном военную технику наступательного характера: иранист
Как сообщают иранские СМИ, Корпус стражей исламской революции (КСИР) перевел на границу с Азербайджанской Республикой военную технику наступательного характера и человеческие ресурсы. Об этом на своей странице в Facebook написал иранист Гарик Мисакян.
Он, в частности, отметил: «КСИР направила в прибрежный район Аракса сформированный еще во время Ирано-Иракской войны «31-ую сухопутную биргаду Ашуры», специализирующуюся на проведении спецопераций.
На пограничный участок с Азербайджанской Республикой было перевезено большое количество бронетехники, танков, бронетранспортеров и ракетных систем, среди которых выделяются минометы, оснащенные 122-миллиметровыми ракетами и 240-мм ракетно-артиллерийскими системами «Фаджр-3».
Силы КСИР подняли в воздух БПЛА разведывательного характера из города Ардабиль, а также были применены новейшие иранские БПЛА Qods Mohajer-6, способные развивать скорость в 200 км в час и имеют максимальную дальность 2000 км, они также оснащены дистанционными и лазерными противотанковыми ракетами.
В то же время отмечается, что с двух ракетных установок Воздушно-космических сил КСИР баллистическими сверхточными ракетами легко можно нанести удары по Кюрдамиру и другим военным базам близ Баку».