Իլհամ կեղծարարը պետք է կողմնորոշվի՝ վերջապես իր ո՞ր սուտն է ավելի «ճիշտ». Սերժ Սարգսյանի գրասենյակ
ՀՀ նախկին նախագահ Սերժ Սարգսյանի գրասենյան արձագանքել է Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի հնչեցրած հայտրարություններին։ Սարգսյանի հայտարարության մեջ ասվում է․
«Իլհամ կեղծարարը հայոց պատմությունն ու մշակույթը լկտիաբար կեղծելու, հայ ժողովրդի պատմական բնօրրան Արցախն ու Հայաստանի Հանրապետությունն իր մայրաքաղաքով սեփականաշնորհելու փորձերից հետո որոշել է իրեն հատուկ ցինիզմով հիմա էլ նենգափոխել բանակցային գործընթացի պատմությունն ու Ապրիլյան քառօրյայում Ադրբեջանի ձախողումը վերափոխել հաղթանակի, պատերազմը դադարեցնելու իր միջնորդավորված խնդրանքը վերագրել հակառակ կողմին, երկխոսության տեքստեր հորինել և իբրև ուղիղ մեջբերումներ՝ ցիտել այդ հորինվածքները:
Եվ գտել է իր ստերը իրականության փոխարեն մատուցելու «հնարքը»՝ ամեն առիթով նույն բանը հետևողականորեն կրկնել այնքան, մինչև դիմացինը հոգնի դրանք հերքելուց կամ պարզապես արհամարհի իր պես ստախոսին, ու հրապարակում մնան միայն սեփական ստերը՝ որպես «իրականության» վկայություններ:
Եթե Սերժ Սարգսյանը երբևէ որևէ բան խոստացել է Իլհամ Ալիևին, ապա դա սեփական ծոծրակը տեսնելն է, երբ անվտանգության գոտի համարվող տարածքները փոխզիջման արդյունքում թողնելուց առաջ չկատարվեին հայկական կողմի պահանջները՝ Ադրբեջանի կազմից դուրս Լեռնային Ղարաբաղի կարգավիճակի որոշման, Հայաստանի և Արցախի միջև անխափան և հուսալի ցամաքային սահմանի (ցամաքային կապի) և Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության՝ միջազգայնորեն երաշխավորված անվտանգության ապահովման ուղղությամբ:
Դիվանագիտական ճակատում և պատերազմում Սերժ Սարգսյանին պարբերաբար պարտված Ալիևի ներկայիս ոգևորությունը որքան էլ հասկանալի է, միաժամանակ զավեշտալի են այդ ոգևորությունից գլուխը կորցրած Ադրբեջանի նախագահի՝ ժամանակ առ ժամանակ հնչող իրարամերժ հայտարարությունները.
Սերժ Սարգսյանը, ըստ Ալիևի, մեկ մերժում էր հողերը վերադարձնել, և Քարվաճառն ու Լաչինը Սերժ Սարգսյանի օրոք, միևնույն է, այդպես էլ իրենց չէին հանձնելու, ուստի 2020 թվականին իրենք վերջապես հերոսաբար գրավեցին դրանք (bit.ly/2Rl3dhV), մեկ էլ՝ Սերժ Սարգսյանը խոստանում էր հանձնել հողերը ու չէր հանձնում, մի երրորդ դեպքում՝ փակ դռների հետևում իրեն ստիպում էին ճանաչել Լեռնային Ղարաբաղի անկախությունը, բայց Ադրբեջանը երբեք չի համաձայնի գնալ այդ քայլին (bit.ly/329iXa1)»։
Հիշեցնենք՝ Ալիևը երեկ  հայտարարել է, թե 2016 թվականի ապրիլյան պատերազմից հետո Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանն իրեն խոստացել է «հողերը վերադարձնել և երկու շաբաթ ժամանակ է խնդրել հարցի լուծման համար»։

Ильхам-фальсификатор должен сориентироваться, которая его ложь, наконец, «правильнее» - офис третьего Президента РА
Экс-президент Армении Серж Саргсян отреагировал на заявления Президента Азербайджана Ильхама Алиева. В заявлении Саргсяна говорится:
«Ильхам-фальсификатор после попыток нагло фальсифицировать армянскую историю и культуру, приватизировать историческую колыбель армянского народа Арцах и Республику Армения с её столицей, теперь решил, с присущим ему цинизмом, извратить историю переговорного процесса и преобразовать в победу неудачу Азербайджана в Апрельской четырёхдневной войне, приписать противоположной стороне свою опосредованную просьбу о прекращении войны, придумать тексты диалога и, будто бы, дословно цитировать эти выдумки. И нашёл способ, как свою ложь выдать за правду: по всякому поводу упорно повторять одно и то же до тех пор, пока противоположная сторона не устанет это опровергать или просто будет игнорировать такого лжеца, как он, и на площади останется только его собственная ложь, как свидетельство «действительности».
Если Серж Саргсян когда-либо что-либо и обещал Ильхаму Алиеву, так это увидеть собственный затылок, когда прежде, чем в результате компромисса оставить считающиеся поясом безопасности территории, не были бы выполнены требования армянской стороны: определение статуса Нагорного Карабаха вне состава Азербайджана, обеспечение нерушимой и надёжной наземной границы (наземной связи) между Арменией и Арцахом и наличие международных гарантий безопасности Нагорно-Карабахской Республики.
Сколь ни понятно нынешнее воодушевление регулярно проигрывавшего Сержу Саргсяну на дипломатическом фронте и в войне Алиева, но в то же время смешны звучащие время от времени взаимоисключающие заявления потерявшего голову от воодушевления президента Азербайджана.
Серж Саргсян, согласно Алиеву, то отказывался возвращать земли, а Карвачар и Лачин при Серже Саргсяне всё равно так бы им и не сдали, потому в 2020 году они, наконец, героически захватили их (bit.ly/2Rl3dhV); то Серж Саргсян обещал сдать земли и не сдавал; а в третьем случае за закрытыми дверями его вынуждали признать независимость Нагорного Карабаха, но Азербайджан никогда не согласится пойти на этот шаг (bit.ly/329iXa1).
Ильхам-фальсификатор должен сориентироваться, которая его ложь, наконец, «правильнее»».
Напомним, что Алиев вчера заявил, что после апрельской войны 2016 года президент Армении Серж Саргсян обещал ему "вернуть земли и попросил две недели для решения вопроса".