«Հպարտ եմ, որ Կառավարության անդամ լինելով՝ չեմ եղել մի «թիմում», որի անդամներից մեկը Մելքոնյանն է»․ Դավիթ Տոնոյան
ՀՀ պաշտպանության նախկին նախարար Դավիթ Տոնոյանը հայտարարությամբ է հանդես եկել, որում ասվում է․
«Տեղեկացա, որ «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավոր Գագիկ Մելքոնյանը՝ մեկնաբանելով «Պաշտպանության մասին» օրենքում առաջարկվող փոփոխությունները, խոսել է այն մասին, որ պաշտպանության նախարարը պետք է պարտադիր Նիկոլ Փաշինյանի թիմակիցը լինի եւ բառացի ասել է․ «էս պատերազմի ժամանակ, որ մենք տանուլ տվեցինք, հիմնական խնդիրներից մեկն այդ էր, որ իր թիմից չէին, որ կազմակերպված ձեւով, մենք գիտենք ինչ ձեւով փախուստներ կազմակերպեցին»:
Այս առիթով մի քանի շեշտադրում կանեմ.
1. Այն փաստը, որ Գագիկ Մելքոնյանը նախկինում բարձրաստիճան պաշտոններ է զբաղեցրել ՊՆ-ում, ամենեւին չի նշանակում, որ նա ունի պաշտպանական ոլորտի կազմակերպման անհրաժեշտ մասնագիտական որակներ պատերազմի արդյունքի մասին եզրակացություններ անելու համար:
2. Հպարտ եմ, որ Կառավարության անդամ լինելով՝ չեմ եղել մի «թիմում», որի անդամներից մեկը Մելքոնյանն է:
3. 2022թ. ապրիլին սպառիչ պատասխան եմ տվել այն հարցին, թե ինչու ինձ «քաղաքական թիմի» անդամ չեմ համարել եւ ինչով էր պայմանավորված իմ որոշումը՝ պաշտպանության նախարարի պաշտոնը ստանձնելու մասին:
4. Գագիկ Մելքոնյանի հայտարարությունները միայն հաստատում են իմ կասկածները ԱԺ «Քննիչ հանձնաժողովի» իրական նպատակների մասին:
5. Իմ խորին համոզմամբ, պաշտպանության նախարարը, հանդիսանալով Կառավարության անդամ եւ քաղաքական պատասխանատվություն ստանձնելով պաշտպանական ոլորտում Կառավարության ծրագրերի իրականացման համար, այնուամենայնիվ, պետք է դուրս լինի «քաղաքական-կուսակցական թիմի» տրամաբանությունից։
Ինչ վերաբերում է Կառավարության կողմից Ազգային ժողով ուղարկված ««Պաշտպանության մասին» ՀՀ օրենքում փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարելու մասին» ՀՀ օրենքի նախագծին, դրա վերաբերյալ իմ մասնագիտական կարծիքը կհայտնեմ հետո մոտ ժամանակներս»։
Նշենք, որ Դավիթ Տոնոյանն անցնում է ռազմամթերքի մատակարարման գործընթացում չարաշահմանն առնչվող քրեական գործով: Տոնոյանը կալանավորվել է սեպտեմբերի 30-ին: Այս գործով մեղադրյալի կարգավիճակ ունեն նաև Հայաստանին զենք մատակարարող ընկերության ղեկավար Դավիթ Գալստյանը եւ Գլխավոր շտաբի պետի տեղակալ Ստեփան Գալստյանը:

Я горжусь тем, что не был в «команде», одним из членов которой является Гагик Мелконян: Тоноян
Бывший министр обороны Давид Тоноян посредством адвокатской группы распространил заявление, откликнувшись на слова депутата от правящей партии «Гражданский договор» Гагика Мелконяна. «Я узнал, что депутат от фракции «Гражданский договор» Гагик Мелконян, комментируя предлагаемые изменения в законе «Об обороне», заявил о том, что министр обороны обязательно должен быть членом команды Никола Пашиняна. Дословно он заявил: «Во время войны, которую мы проиграли, одной из основных проблем было то, что они не были из его (Пашиняна) команды, они организовали бегства».
По этому поводу сделаю несколько заявлений:
1. Тот факт, что Гагик Мелконян ранее занимал высокие посты в Минобороны, вовсе не означает, что он обладает необходимыми профессиональными качествами для того, чтобы делать выводы об исходе войны.
2. Я горжусь тем, что, будучи членом правительства, я не был в «команде», одним из членов которой является Мелконян.
3. В апреле 2022 года я дал исчерпывающий ответ на вопрос о том, почему не считал себя членом «правящей политической команды» и чем было обусловлено мое решение о вступлении в должность министра обороны.
4. Заявления Гагика Мелконяна лишь подтверждают мои сомнения относительно реальных целей «следственной комиссии» НС.
5. По моему глубокому убеждению, министр обороны, являясь членом правительства и принимая на себя политическую ответственность за реализацию программ правительства в оборонной сфере, тем не менее, должен быть вне логики «политико-партийной команды». Что касается направленного правительством в Национальное Собрание проекта закона РА «О внесении изменений и дополнений в Закон РА «Об обороне»», то свое профессиональное мнение по этому поводу я выскажу в ближайшее время»»,- заявил Тоноян.