ՀՀ զինված ուժերի վերականգնման համար անհրաժեշտ է շուրջ 3 մլրդ դոլար. Ռոբերտ Քոչարյան
Պետք է գտնել ՌԴ-ի հետ ինտեգրման այնպիսի բանաձև, որը թույլ կտա արագ ժամկետներում վերականգնել բանակի մարտունակությունը, ասել է Հայաստանի նախկին նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանը ռուսական ԶԼՄ-ների համար կայացած մամուլի ասուլիսի ժամանակ:
"Թուրքիայի ազդեցությունը տարածաշրջանի վրա ուժեղանում է ։ Մենք ՝ որպես Ռուսաստանի ռազմաքաղաքական դաշնակից, պարտվեցինք, Ադրբեջանը ՝ որպես Թուրքիայի դաշնակից, հաղթեց"
Իշխանությունները, թաքնվելով ռազմական գաղտնիքի հետևում, չեն խոսում ոչ նյութական, ոչ էլ մարդկային կորուստների մասշտաբների մասին ։ Սակայն վերականգնման համար, փորձագետների գնահատականներով, անհրաժեշտ է մոտ 3 մլրդ դոլար, Ընդ որում ՝ "պետք է վերականգնել ԶՈՒ-ն և այն դարձնել տարածաշրջանում ամենամարտունակ բանակը" ։

Роберт Кочарян: Для восстановления ВС Армении нужно около 3 миллиардов долларов
Нужно найти такую формулу интеграции с РФ, которая позволит в быстрые сроки восстановить боеспособность Армии, сказал экс-президент Армении Роберт Кочарян на пресс-конференции для российских СМИ.
"Влияние Турции на регион усиливается. Мы как военно-политический союзник России проиграли, Азербайджан – как союзник Турции, выиграл"
Власти, скрываясь за военной тайной, не говорит о масштабах потерь ни материальных, ни людских. Но для восстановления, по оценкам экспертов, нужно около $3 млрд, причем "нужно восстановить ВС и сделать ее наиболее боеспособной армией в регионе".