ՀՀ նախագահը նշել է Վաշինգտոնում հանդիպումից հետո Ադրբեջանի և Հայաստանի գլխավոր ձեռքբերումը
Վաշինգտոնում մեր ձեռք բերած ամենակարևոր բանն այն է, որ երկու կողմերը, ես նկատի ունեմ Ադրբեջանին և Հայաստանին, համաձայնեցին խաղաղ ապրել։ Եվ հատկապես ամենաբարձր մակարդակով երկու երկրների ղեկավարները հայտարարեցին, որ մենք իսկապես պատրաստ ենք, ամեն ինչ կանենք, որպեսզի պարզապես սկսենք խաղաղ ապրել։ Դրա մասին RTVI Новости-ին տված հարցազրույցում հայտարարել է ՀՀ նախագահ Վահագն Խաչատուրյանը։
Պատասխանելով լրագրողի հարցին՝ արդյո՞ք նա կարծում է, որ Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը չի խախտի Հայաստանի տարածքային ամբողջականությունը, Վահագն Խաչատուրյանը նշել է, որ այդ կետը նշված է Հայաստանի և Ադրբեջանի ընդունած հռչակագրում։
«Հռչակագրում գրված են կարգավորման հիմնական սկզբունքները, TRIPP ճանապարհների աշխատանքի հիմնական սկզբունքները։ Կա տարածքային ամբողջականություն, երկրորդը՝ անկախություն, երրորդը՝ իրավասություն, չորրորդը՝ փոխադարձություն, հինգերորդը՝ ինքնիշխանություն։ Այսքանը։ Մենք կաշխատենք այդ սկզբունքների համաձայն։ Այն, ինչ ինչ-որ մեկը անվանում է այլ կերպ կամ ինչ-որ մեկը անվանում է իր ձևով, այս ճանապարհը կոչվում է TRIPP»,- ասել Հայաստանի նախագահը։
Նա պարզաբանել է նաև, թե ինչ նկատի ունի Ալիևը, երբ խոսում է այս երթուղով անարգել անցման անհրաժեշտության մասին, և արդյոք նա ակնարկում է, որ այնտեղ հայեր չպետք է լինեն, այլ ամերիկացիներ։

Президент Армении назвал главное достижение Азербайджана и Армении по итогам встречи в Вашингтоне
Самое главное, чего мы достигли в Вашингтоне, две стороны, я имею в виду Азербайджан и Армения, мы договорились жить мирно. И тем более на самом высоком уровне руководители двух стран сказали, что мы действительно именно готовы, все будем делать для того, чтобы просто начинать жить мирно. Об этом в интервью RTVI Новости заявил президент Армении Ваагн Хачатурян.
Отвечая на вопрос журналистки о том, верит ли он в то, что президент Азербайджана Ильхам Алиев не нарушит территориальную целостность Армении, Ваагн Хачатурян отметил, что этот пункт прописан в декларации, принятой Арменией и Азербайджаном.
«Именно в декларации написано, какие основные принципы урегулирования, основные принципы работы вот именно дороги TRIPP. Там территориальная целостность, второе — независимость, третье — юрисдикция, четвертое — взаимность, пятое — суверенитет. Все. По этим принципам мы будем работать. То, что, как, кто-то называет по-другому или кто-то называет по-своему, эта дорога называется TRIPP», - сказал президент Армении.
Он также уточнил, что имеет в виду Алиев, когда говорит о необходимости беспрепятственного проезда по данному маршруту и не намекает ли он на то, что там не должно быть армян, а должны быть американцы.