ՀՀ-ի ու Ադրբեջանի ԱԳՆ-ների հետ հանդիպումից հետո ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահները հանդես են եկել հայտարարությամբ
ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահներ Իգոր Պոպովը (Ռուսաստան), Ստեֆան Վիսկոնտին (Ֆրանսիա) և Էնդրյու Շոֆերը (ԱՄՆ) հունիսի 29-30-ն առանձին-առանձին և համատեղ տեսակոնֆերանս են անցկացրել Հայաստանի և Ադրբեջանի արտգործնախարարներ Զոհրաբ Մնացականյանի և Էլմար Մամեդյարովի հետ՝ քննարկելով տարածաշրջանում հանրային առողջապահությանն առնչվող իրավիճակը, ԼՂ հակամարտության ներկայիս դինամիկան և խաղաղ կարգավորման գործընթացի շրջանակներում իրականացվելիք հաջորդ քայլերը:
Հանդիպումներից հետո, որոնց մասնակցել է նաև ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցիչ Անջեյ Կասպրշիկը, համանախագահները հանդես են եկել հայտարարությամբ, որը ներկայացնում ենք ստորև.
«Համանախագահներն ընդգծել են խաղաղությանը նպաստող և առարկայական բանակցությունների համար բարենպաստ մթնոլորտի պահպանման և առաջխաղացման կարևորությունը: Նրանք դրական են գնահատել հարաբերական կայունությունը և գոհունակություն են հայտնել, որ կողմերը շարունակում են օգտագործել հաղորդակցման անմիջական ալիքները՝ էսկալացիայից խուսափելու համար:
Վերհիշելով 2019 թվականի մարտի 9-ի իրենց հայտարարությունը՝ այնուամենայնիվ, համանախագահները մտահոգությամբ նկատել են, որ վերջերս հնչող սադրիչ հայտարարությունները, հրահրող հռետորաբանությունը և տեղում իրավիճակը փոխելուն ուղղված հնարավոր քայլերը կարող են խափանել կարգավորման գործընթացը:
Համանախագահները շեշտել են, որ հակամարտությանը որևէ ռազմական լուծում չկա: Նրանք կոչ են արել կողմերին հավելյալ քայլեր ձեռնարկել՝ հրադադարն ամրապնդելու և բնակչությանը խաղաղության նախապատրաստելու համար:
Համանախագահնեը նաև ընդգծել են ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցչի հովանու ներքո մոնիթորինգային գործողությունների վերսկսման հրատապությունը, հենց որ պայմանները դա թույլ տան:
Համանախագահները և արտգործնախարարները պայմանավորվել են ևս մեկ համատեղ տեսակոնֆերանս անցկացնել հուլիսին»:

Минские посредники осудили милитаристскую риторику в процессе мирного урегулирования карабахского конфликта
Сопредседатели Минской группы ОБСЕ (Игорь Попов -Россия, Стефан Висконти - Франция и Эндрю Шофер - США) по итогам видеоконференций с главами внешнеполитических ведомств Армении и Азербайджана, в которых принял участие также личный представитель Действующего председателя ОБСЕ Анджей Каспршик, выступили с совместным заявлением.
Посредники, в частности, отметили, что в ходе видеоконференций 29-30 июня была обсуждена ситуация в регионе в сфере здравоохранением, динамика карабахского конфликта и предстоящие шаги в рамках процесса мирного урегулирования.
Сопредседатели подчеркнули важность сохранения и продвижения благоприятной атмосферы для мирных и предметных переговоров. Они положительно оценили относительную стабильность в зоне карабахского конфликта и выразили удовлетворение тем, что стороны продолжают использовать прямые каналы коммуникации, чтобы избежать эскалации.
Напомнив о своем заявлении от 9 марта 2019 года, сопредседатели с озабоченностью отметили, что звучащие в последнее время провокационные заявления, провоцирующая риторика и возможные шаги по изменению ситуации на месте могут сорвать процесс урегулирования.
Сопредседатели вновь подчеркнули невозможность военного решения конфликта. Они призвали стороны предпринять дополнительные шаги по укреплению режима прекращения огня и подготовке населения к миру. Сопредседатели также подчеркнули актуальность возобновления мониторинговых действий под эгидой личного представителя Действующего председателя ОБСЕ, как только это позволит эпидемиологическая ситуация.
Сопредседатели и министры иностранных дел договорились провести еще одну совместную видеоконференцию в июле.