Կան խնդիրներ, որոնք պետք է բարձրաձայնվեն և լուծումներ ստանան. Փաշինյանը՝ Հայ-ռուսական միջտարածաշրջանային համաժողովին
ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ուղերձ է հղել հայ-ռուսական միջտարածաշրջանային 9-րդ համաժողովի մասնակիցներին:
«Հարգելի՛ բարեկամներ,
Ջերմորեն ողջունում եմ հայ-ռուսական միջտարածաշրջանային իններորդ համաժողովի բոլոր մասնակիցներին:
Չնայած Ադրբեջանի կողմից Հայաստանի Հանրապետության ինքնիշխան տարածքի նկատմամբ սանձազերծված ագրեսիայի հետևանքով ստեղծված բարդ իրավիճակին՝ մենք այնուամենայնիվ որոշեցինք չհետաձգել այսօր ծրագրված աշխատանքային միջոցառումների անցկացումը՝ հաշվի առնելով դրանց կարևորությունը հայ-ռուսական հարաբերությունների զարգացման տեսանկյունից:
Հայաստանի և Ռուսաստանի միջև միջտարածաշրջանային համագործակցությունը կարևոր դեր ունի մեր երկրների միջև դաշնակցային ռազմավարական գործընկերության զարգացման գործում՝ նպաստելով երկկողմ համագործակցության ներուժի հետագա ընդլայնմանը։
Գաղտնիք չէ, որ hամաժողովների նպատակը առևտրատնտեսական, կրթական, գիտական, մշակութային և մի շարք այլ ոլորտներում նոր կապերի հաստատումն է և արդեն իսկ հաստատված գործընկերային հարաբերությունների վերաիմաստավորումը:
Հայաստանի Հանրապետության Կառավարության համար տարածքների համաչափ զարգացումը առաջնահերթ խնդիրներից մեկն է:
Համոզված եմ, որ միջտարածաշրջանային հորիզոնական շփումները հիանալի հնարավորություն են ստեղծում մարզերի գիտակրթական և մշակութային կյանքի զարգացման, ինչպես նաև մեր երկրների և ժողովուրդների բարեկամական հարաբերությունների ամրապնդման համար։
Թեև այս համաժողովը թվով իններորդն է, և միջտարածաշրջանային մակարդակում արդեն իսկ կան ձևավորված կապեր և գործընկերային հարաբերություններ, այնուհանդերձ, կան խնդիրներ, որոնք պետք է բարձրաձայնվեն և տարեցտարի լուծումներ ստանան:
Յուրաքանչյուր տարի համաժողովներն անցկացվում են նոր խորագրերի ներքո, և այս տարվա «Հայ-ռուսական համագործակցություն. նոր մարտահրավերներ և հնարավորություններ» խորագիրն ավելի քան արդիական է և հավակնոտ:
Մեզ համար հեռանկարային է միջտարածաշրջանային մակարդակում կարևոր նախագծերի ակտիվ իրականացումը, ինչն ուղղված է մեր երկրների ազգային տնտեսությունների հետագա աճի ապահովմանը, համաշխարհային շուկաներում նրանց մրցունակության ամրապնդմանը, առաջադեմ տեխնոլոգիաների ներդրմանը։
Կասկածից վեր է, որ միջտարածաշրջանային ապակենտրոնացված համագործակցության ողջ ներուժից օգտվելու պարագայում, մեզ կհաջողվի նոր որակ հաղորդել մեր մարզերի բնակիչների կյանքին։
Այս համատեքստում կարող ենք արձանագրել, որ այսօրվա Համաժողովը ևս մեկ քայլ է հայ-ռուսական ապակենտրոնացված համագործակցության առաջմղման գործում, որը ձևավորվել և զարգանում է երկու երկրների տարածաշրջանների հաստատակամության և նախաձեռնողականության շնորհիվ:
Եվս մեկ անգամ ողջունում եմ Համաժողովի մասնակիցներին՝ հույս հայտնելով, որ այս հարթակում կգրանցվեն շոշափելի արդյունքներ, որոնք մեր երկու երկրների միջև առկա միջտարածաշրջանային համագործակցությանը կհաղորդեն նոր բովանդակություն:

Межрегиональное сотрудничество РА и РФ играет важную роль в вопросе союзнического стратегического партнерства: Пашинян
Премьер-министр Армении Никол Пашинян направил обращение к участникам IX Армяно-российской межрегиональной конференции. Как сообщили в Управлении информации и общественных связей Аппарата премьер-министра, в сообщении говорится:
«Дорогие друзья,
Дамы и господа!
От всего сердца приветствую всех участников IX Армяно-российской межрегиональной конференции.
Несмотря на сложную ситуацию, создавшуюся в результате агрессии, развязанной Азербайджаном на суверенной территории Республики Армения, мы все же решили не откладывать намеченное на сегодня рабочее мероприятие, учитывая его важность с точки зрения развития армяно-российских отношений.
Межрегиональное сотрудничество Армении и России играет важную роль в развитии союзнического стратегического партнерства между нашими странами, способствуя дальнейшему расширению потенциала двусторонних отношений.
Не секрет, что целью конференции является установление новых связей в торговой, экономической, образовательной, научной, культурной и в других сферах, также и переосмысление уже сложившихся партнерских отношений.
Пропорциональное развитие территорий является одним из приоритетных вопросов правительства Республики Армения. Убежден, что межрегиональные горизонтальные контакты создают прекрасную возможность для развития научной и культурной жизни областей, а также для укрепления дружественных отношений между нашими странами и народами.
Хотя эта конференция является уже девятой по счету, и уже есть налаженные связи и партнерские отношения на межрегиональном уровне, остаются вопросы, которые необходимо поднимать и решать из года в год.
Конференции каждый год проходят по новым темам, и тема этого года «Армяно-российское сотрудничество. Новые вызовы и возможности» - более чем актуальна и амбициозна.
Для нас довольно перспективна активная реализация важных проектов на межрегиональном уровне, которые направлены на обеспечение дальнейшего роста национальных экономик наших стран, укрепление их конкурентоспособности на мировых рынках, внедрение передовых технологий.
Нет сомнений, что в случае использования всего потенциала межрегионального децентрализованного сотрудничества нам удастся привнести новое качество в жизнь жителей наших областей.
В этом контексте можно признать, что сегодняшняя конференция является еще одним шагом в продвижении армяно-российского децентрализованного сотрудничества, которое сформировалось и развилось благодаря настойчивости и инициативе регионов обеих стран.
Еще раз приветствую участников конференции, выражая надежду на то, что на этой площадке будут зарегистрированы ощутимые результаты, которые придадут новое содержание существующему межрегиональному сотрудничеству между нашими странами.