Հայերը տարհանվում են Թել Աբյադից
Քիչ առաջ տեղեկացա, որ Սիրիայի Թել Աբյադ քաղաքից հայ ընտանիքների մեծ մասը հեռացել է դեպի Հասակե նահանգ և Հալեպ: Բարեբախտաբար, տուժածներ չկան:
Այս մասին Facebook-յան իր էջում գրել է ԱԺ գիտության, կրթության, մշակույթի, սփյուռքի, երիտասարդության և սպորտի հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Մխիթար Հայրապետյանի հայտարարության 16 հայ ընտանիք կա:
"Որոշ տեղեկությունների համաձայն՝ Ռաս ուլ-Այն բնակավայրից նույնպես հայերը դուրս են եկել: Ինչ վերաբերում է Կամիշլիին, ապա այնտեղ ունենք շուրջ 3 հազար հայեր, որոնք շարունակում են մնալ քաղաքում. այս պահին, ինչպես հայտնում են իրենք՝ բնակիչներն ու քաղաքային իշխանությունները, տարհանման անհրաժեշտություն այս պահին չկա:
Նշեմ, որ Սիրիայում ՀՀ դեսպանությունը և Հալեպում ՀՀ գլխավոր հյուպատոսությունը մեծ ծավալի աշխատանք են կատարում. մեր դիվանագետները մշտական կապի մեջ են Սիրիայի հյուսիս-արևելքի հայ համայնքի հետ", - ասված է նրա գրառման մեջ:
Ավելի վաղ Մխիթար Հայրապետյանը հայտնել էր, որ թուրքական բանակի ստորաբաժանումները մտել են Թել Աբյադ, որտեղ հայտարարության 16 հայ ընտանիք կա: Նա հայտարարել էր, որ նախատեսվում է շուտով կազմակերպել նրանց տարհանումը: «Բացի այդ, Ղամիշլին, որտեղ նույնպես մեծաթիվ հայեր կան, կրակի տակ է», - նշում է նա:

Армяне Тель-Абьяда покидают город, необходимости в эвакуации армян Камшли нет
Большая часть семей сирийского Тель-Абьяда покинула город и перебралась в Алеппо. К счастью, никто не пострадал. Об этом на своей странице в Facebook написал глава постоянной комиссии НС по вопросам науки, образования, культуры, диаспоры, молодежи и спорта Мхитар Айрапетян.
"Ранее армяне покинули также Рас уль-Айн. Что касается Камышли, то там есть около 3 тысяч армян, которые продолжают оставаться в городе. На данный момент, как сообщают сами жители и городские власти, необходимости в эвакуации нет.
Отмечу, что посольство РА в Сирии и генеральное консульство РА в Алеппо выполняют большую работу. Наши дипломаты находятся в постоянной связи с армянской общиной на северо-востоке Сирии", - написал он.
Ранее Мхитар Айрапетян сообщил, что подразделения турецкой армии вошли в Тель-Абьяд, где живут 16 армянских семей.