«Հայաստանը, նախաձեռնելով «Խաղաղության խաչմերուկ» նախագիծը, փորձում է «հետ կանգնել եռակողմ հայտարարությունից բխող իր պարտավորություններից». Ալիևի օգնական
՛՛Ես չեմ ցանկանում մեկնաբանել ռուս-հայկական հարաբերությունները։ Ուզում եմ միայն ընդգծել, որ կան անհերքելի ֆիզիկական փաստեր։ Նախ՝ Հայաստանը ՀԱՊԿ և ԵԱՏՄ անդամ է։ Երկրորդ՝ Հայաստանի սահմանը պաշտպանվում է Ռուսաստանի ԱԴԾ սահմանապահ զորքերի կողմից։ Եռակողմ հայտարարության մեջ կոնկրետ հիշատակվում են նաև ԱԴԾ ուժերը։ Մենք մտահոգված ենք, որ չենք կարող Ադրբեջանական բեռներն ու ուղևորներին թողնել հայկական իրավապահ մարմինների քմահաճույքին։ Եվ մեր մտահոգությունները լիովին հիմնավորված են։ Այս մասին գերմանական Զեյթուն Բերլիներին տված հարցազրույցում ասել է Ադրբեջանի նախագահի օգնական Հիքմեթ Հաջիևը՝ անդրադառնալով հարցին այն մասին, որ եռակողմ հայտարարության 9-րդ հոդվածի համաձայն՝ ՛՛տրանսպորտային վերահսկողությունն իրականացվում է Ռուսաստանի ԱԴԾ սահմանապահ ծառայության մարմինների կողմից՛՛, մինչդեռ ռուս-հայկական հարաբերությունները ՛՛զգալիորեն սառել են՛՛, ուստի, Ադրբեջանի տեսանկյունից, արդյոք 2020 թվականի դրույթը դեռ արդիակա՞ն է։
Հաջիևը շարունակել է. ՛՛Կարևորն այն է, թե արդյոք Հայաստանն իսկապե՞ս հետաքրքրված է այս նախագծով, թե՞ ոչ։ Հենց ցանկություն առաջանա, ստեղծագործական մտածողությունը կօգնի գտնել նաև տեխնիկական հնարավորություններ։ Հայաստանի տարածքով երթուղին Երևանի պարտավորությունն է, որը նրանք պետք է կատարեն՛՛:
Նրա խոսքով՝ ՛՛միջազգային պրակտիկան, հումանիտար սկզբունքները Հայաստանից պահանջում են դադարեցնել Նախիջեւանի շրջափակումը Ադրբեջանի մայրցամաքի կողմից՛՛։ Մինչդեռ իրենք, ըստ Հաջիեւի, Հայաստանի կողմից ՛՛որևէ մասնակցություն չեն տեսնում՛՛։
Ալիևի օգնականի խոսքով՝ Հայաստանը, նախաձեռնելով ՛՛Խաղաղության խաչմերուկ՛՛ նախագիծը, փորձում է ՛՛հետ կանգնել եռակողմ հայտարարությունից բխող իր պարտավորություններից և կեղծ ներկայացնել իրեն որպես տարածաշրջանի ապաշրջափակմանը ջերմեռանդորեն աջակցող կողմ՛՛:

''Армения, инициируя проект ''Перекресток Мира", пытается " отступить от своих обязательств, вытекающих из трехстороннего заявления: Гаджиев
՛՛Я не хочу комментировать российско-армянские отношения. Я только хочу подчеркнуть, что есть неопровержимые физические факты. Во-первых, Армения является членом ОДКБ и ЕАЭС. Во-вторых, границу Армении охраняют пограничные войска ФСБ России. Силы ФСБ также конкретно упоминаются в трехстороннем заявлении. Мы обеспокоены, что мы не можем оставить азербайджанские грузы и пассажиров на произвол армянских правоохранительных органов. И наши опасения полностью обоснованы՛՛. Об этом в интервью немецкой газете Zeitung Berlin заявил помощник президента Азербайджана Хикмет Гаджиев, отвечая на вопрос о том, что в соответствии со статьей 9 трехстороннего заявления "транспортный контроль осуществляется органами пограничной службы ФСБ России", в то время как российско-армянские отношения "значительно охладились", поэтому, с точки зрения Азербайджана, актуально ли положение от 2020 года?՛՛.
Гаджиев продолжил. ''Важно то, действительно ли Армения заинтересована в этом проекте или нет. Как только возникнет желание, творческое мышление также поможет найти технические возможности. Маршрут через Армению-это обязательство Еревана, которое они должны выполнить''.
По его словам, ''международная практика, гуманитарные принципы требуют, чтобы Армения прекратила блокаду Нахиджевана со стороны материковой части Азербайджана''՛. Между тем, по словам Гаджиева, они ՛՛не видят никакого участия՛՛ со стороны Армении.
По словам помощника Алиева, Армения, инициируя проект ''Перекресток Мира", пытается " отступить от своих обязательств, вытекающих из трехстороннего заявления, и ложно представить себя как сторону, горячо поддерживающую разблокирование региона''.