Հայաստանում ռուսական ռազմական ներկայության մասին ցանկացած բանավեճ տեղին չէ. Գալուզին
Հայաստանում ռուսական ռազմական ներկայությունը քննարկելը տեղին չէ եւ վտանգավոր է, «ՌԻԱ Նովոստի»-ի հարցազրույցում հայտնել է ՌԴ արտաքին գործերի փոխնախարար Միխայիլ Գալուզինը։
Խոսելով Հայաստանում ռուսական ռազմակայանի մասին՝ նա հիշեցրել է, որ «դրա տեղակայման մասին պայմանագիրը կնքվել է 1995թ. մարտի 16-ին երկու պետությունների ազգային շահերի վրա հենվելով»։ «Այդ փաստաթղթի 26-րդ հոդվածի համաձայն՝ մեր զինծառայողների ներկայության ժամկետը 49 տարի է, որի ավարտից հետո համաձայնագիրն ինքնաբերաբար երկարացվում է հինգ տարով»,- նշել է դիվանագետը։
Գալուզինի խոսքով՝ «ռուս զինվորներն ու սպաները շարունակում են արդյունավետորեն ապահովել ոչ միայն Հայաստանի, այլեւ ողջ Հարավային Կովկասի խաղաղությունն ու անվտանգությունը»։ «Ցանկացած բանավեճ հանրապետությունում մեր ռազմական ներկայության վերաբերյալ համարում ենք վնասակար եւ անտեղի»,- նշել է նա։

Галузин: любые дискуссии о российском военном присутствии в Армении неуместны
Обсуждать российское военное присутствие в Армении неуместно и вредно, заявил в интервью РИА Новости замглавы МИД РФ Михаил Галузин.
Высказываясь по теме российской военной базы в Армении, он напомнил, что «договор о ее размещении был заключен 16 марта 1995 года с опорой на национальные интересы обоих государств». «Согласно статье 26 этого документа, срок пребывания наших военнослужащих - 49 лет, по истечении которого соглашение автоматически продлевается на пятилетний период», - отметил дипломат.
По словам Галузина, «российские солдаты и офицеры продолжают эффективно обеспечивать мир и безопасность не только Армении, но и стабильность на всем Южном Кавказе». «Любые дискуссии насчет нашего военного присутствия в республике считаем вредными и неуместными», - заключил он.