Հայաստանում գտնվող Իտալիայի և Խորվաթիայի պատգամավորները այցելել են Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիր
Երեւանում ընթացող ԵԱՀԿ խորհրդարանական վեհաժողովի աշնանային նստաշրջանի աշխատանքներին մասնակցելու նպատակով Հայաստանում գտնվող Իտալիայի եւ Խորվաթիայի պատգամավորները նոյեմբերի 19-ին այցելել են Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիր: Այս մասին տեղեկանում ենք ՀՀ ԱԺ պաշտոնական կայքից։
Հյուրերը ծաղիկներ են խոնարհել Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակը հավերժացնող անմար կրակի մոտ, հարգել Սուրբ նահատակների հիշատակը:
Իտալիայի պատվիրակության անդամ Կատիա Պոլիդորին նշել է. «Յուրաքանչյուր անգամ Ծիծեռնակաբերդ գալիս ես զգում եմ այն, ինչ զգացել եմ առաջին այցի ժամանակ»:
Նրա խոսքով Իտալիայի խորհրդարանը ոչ միայն խստորեն դատապարտում է Հայոց ցեղասպանությունը, այլ նաեւ այն ամենը, ինչ կատարվում է վերջին ժամանակաշրջանում: «Մենք կարծում ենք, որ պետք է անել ամեն ինչ՝ այս ամենը կանխելու համար»,- ընդգծել է պատգամավորը։
«Աստեղ ենք՝ հարգանքի տուրք մատուցելու Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակին: Չի կարելի մոռանալ պատմությունը: Պետք է անենք ամեն ինչ՝ աշխարհում պատերազմները կանխելու համար»,- ասել է Խորվաթիայի պատվիրակության անդամ Դավոր Բերնարդիկը:
Խորհրդարանականները եղել են Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտում, ծանոթացել Եղեռնի մասին հավաստող փաստաթղթերին ու նյութերին:

Находящиеся в Армении хорватские и итальянские делегаты ПА ОБСЕ посетили Цицернакаберд
Прибывшие в Армению для участия в осенней сессии Парламентской ассамблеи ОБСЕ итальянские и хорватские делегаты сегодня, 19 ноября, посетили мемориальный комплекс Цицернакаберд. Об этом сообщает пресс-служба Национального собрания Армении.
Гости возложили цветы к бессмертному огню, увековечивающему память жертв Геноцида армян, и почтили память Святых мучеников.
«Каждый раз, приезжая в Цицернакаберд, я чувствую то же, что и во время первого визита», - отметила член итальянской делегации Катиа Полидори.
По ее словам, итальянский парламент не только решительно осуждает Геноцид армян, но и все, что происходит в последнее время. «Мы считаем, что необходимо сделать все, чтобы всего этого не допустить», - подчеркнула депутат.
«Мы здесь, чтобы почтить память жертв Геноцида армян. Историю нельзя забывать. Мы должны сделать все, чтобы предотвратить войны в мире», - заявил член хорватской делегации Давор Бернардик,.
Парламентарии посетили Музей-институт Геноцида армян и ознакомились с документами и материалами о Геноциде армян.