ՀՀ-ն և Ադրբեջանը ինքնիշխան պետություններ են՝ այլ երկրների հետ իրենց հարաբերությունները կառուցելու իրավունքով․ Պեսկով
Հարավային Կովկասի երկրները ինքնիշխան պետություններ են՝ այլ երկրների հետ իրենց հարաբերությունները կառուցելու իրավունքով։ Այս մասին հայտարարել է Ռուսաստանի նախագահի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովը, հայտնում է «ՌԻԱ Նովոստի»-ն:
«Դրանք ինքնիշխան պետություններ են և նրանք ունեն տարբեր պետությունների հետ իրենց հարաբերությունները կառուցելու ինքնիշխան իրավունք: Միևնույն ժամանակ, մենք թե՛ Բաքվի, թե՛ Երևանի հետ ունենք երկկողմ հարաբերությունների հսկայական համալիր, որոնք տարածվում են բոլոր հնարավոր ոլորտների վրա»,- լրագրողներին ասել է Պեսկովը:
Հիշեցնենք, որ ԱՄՆ փոխնախագահ Ջեյ Դի Վենսը պաշտոնական այցերով եղել է Հայաստանում և Ադրբեջանում:
Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի և ԱՄՆ փոխնախագահ Ջեյմս Դի Վենսի՝ փետրվարի 9-ին կայացած հանդիպումից հետո տեղի է ունեցել Հայաստանի Հանրապետության և Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների միջև փաստաթղթի ստորագրման արարողություն: Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը և ԱՄՆ փոխնախագահ Ջեյմս Դի Վենսը ստորագրել են համատեղ հայտարարություն՝ «Հայաստանի Հանրապետության կառավարության և Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների կառավարության միջև խաղաղ նպատակներով միջուկային էներգիայի օգտագործման բնագավառում համագործակցության մասին համաձայնագրի» շուրջ բանակցությունների ավարտի վերաբերյալ:
Ադրբեջանում՝ Բաքվի և Վաշինգտոնի միջև երեկ՝ փետրվարի 10-ին, ստորագրվել է «Ռազմավարական գործընկերության խարտիա»:

Песков: Армения и Азербайджан — суверенные государства с  правом выстраивать свои отношения с другими странами
Песков: Армения и Азербайджан — суверенные государства с правом выстраивать свои отношения с другими странами
Страны Южного Кавказа - это суверенные государства с правом выстраивать свои отношения с другими странами, заявил пресс-секретарь президента России Дмитрий Песков, передаёт РИА Новости.
«Это суверенные государства, и у них есть суверенное право выстраивать свои отношения с разными государствами. Вместе с тем у нас есть и с Баку, и с Ереваном огромный комплекс двусторонних отношений, которые распространяются на все возможные области», - сказал Песков журналистам.
Напомним, что вице-президент США Джей Ди Вэнс посетил с официальными визитами Армению и Азербайджан.
После встречи премьер-министра Армении Никола Пашиняна и вице-президента США Джеймс Ди Вэнса 9 февраля состоялась церемония подписания документа между Республикой Армения и Соединенными Штатами Америки. Премьер-министр Никол Пашинян и вице-президент США Джеймс Ди Вэнс подписали совместное заявление о завершении переговоров вокруг «Соглашения о сотрудничестве между правительством Республики Армения и правительством Соединенных Штатов Америки в сфере использования ядерной энергии в мирных целях».
В Азербайджане между Баку и Вашингтоном вчера, 10 февраля, была подписана «Хартия стратегического партнёрства».